Графично изображение на цената

Цените на отделните валути (валутни двойки) във Форекс се изобразяват графично. Това е изключително удобно, тъй като във всеки един момент от денонощието само с един поглед се вижда точната стойност на цената в момента. От казаното става ясно, че на тези графики цената се изобразява като функция на времето, т.е. по вертикалната ос е нанесена цената, а по хоризонталната – времето, в зависимост от избрания от нас таймфрейм.
По-долу се спирам накратко на трите вида графики, които се използват при търговията във Форекс. Ако тази публикация ви харесва, моля да я споделите с ваши близки след прочитането!
Видове графики
1. Линейна графика. На фигура 1 е показана графиката на GBPUSD при дневен таймфрейм в линеен вариант. Тя показва как се е движила цената на британския паунд спрямо американския долар ден по ден. Получена е чрез съединяването на точките, показващи цената на затваряне за съответния ден. Можем да видим, че последната цена на GBP към момента на снемане на характеристиката е 1.61146 USD.
Предимство на линейните графики е възможността да се добие моментална представа за движението на цената и нейния тренд. От гледна точка на практиката обаче те не са достатъчно удобни за търговия, защото не дават представа как се е движила цената вътре в съответния период – например, в нашия случай – в течение на всеки отделен ден. Можете да я ползвате само от време на време, за да се убедите това ли е действителния тренд към даден момент.
Фигура 1
2. Лентова графика. Докато елементът, който изобразява цената при ленейната графика е точка, при лентовата графика той е лента (бар-от англ. bar; затова най-често този вид графика е наричана бар графика). Всяка една лента изобразява движението на цената за съответия период, определен от нас чрез избрания таймфрейм – в нашия случай един ден. В сравнение с ценовата точка индивидуалната ценова лента ни дава четири пъти повече информация какво се случва с цената за един ден: цената на отваряне, най-високата за деня цена, най-ниската за деня цена и цената на затваряне. На фигура 2 е представена бар графиката на GBPUSD на дневен таймфрейм.
Фигура 2
3. Графика тип японски свещи. Този тип графика (наричан още Кендъл стик – от англ. Candle stick) носи същата информация, както бар графиката, с тази разлика, че е още по-прегледен. По същия начин този тип графика онагледява най-ниската и най-високата цена за дадения период, като същевременно, благодарение на това, че бичата свещ е изобразена в бяло, а мечата в черно, моментално става ясно дали цената расте или намалява в съответния период. На някои графики е възприето бичата свещ да се изчертава в зелено, а мечата в червено.
На фигура 3 по-долу е даден същия отрязък от цената на GBPUSD, изобразен с японски свещи. Веднага става ясно в кои дни цената е завършила на плюс и в кои на минус. Няма съмнение, че последната графика е най-прегледна и точно поради това тя е и най-използвана от търговците по света. Занапред ние ще използваме изключително нея.
Фигура 3
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако тази статия ви е харесала, моля ви да го отбележите с натискане на бутона like и да я препоръчате на ваши приятели!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023