Как да определяме зоните на подкрепа и съпротива

Зоните на подкрепа и съпротива са един от най-основните елементи от Прайс екшън стратегията. По молба на мой редовен читател на блога и притежател на книгата ми ще развия този въпрос тук, като наблегна повече на практическия елемент при изчертаването им, тъй като това очевидно е останало малко встрани от основното изложение. За тази цел ще приведа няколко актуални примера от графиките на основните валутни двойки през последните дни.
Ето ви моята обобщена дефиниция: Подкрепа и Съпротива (от англ. Support и Resistance) наричаме зоните, в които пазарът в своето развитие формира нива, при които реагира в повечето от случаите по обичайно повтарящ се начин: при Подкрепа – оттласкващ се в посока нагоре от съответното ниво и при Съпротива – оттласкващ се в посока надолу. Понякога аз ги наричам директно Съпорт и Резистънс – английското им звучене с българска транскрибция. Защо се образуват тези нива и каква е психологическата обосновка на процеса съм обяснил подробно в книгата си. Тук само ще припомня, че ние, като Price Action трейдъри, се възползваме от обстоятелството, че всичко, което се случва на валутния пазар, е отразено на графиката.
Защо отделяме толкова внимание на Подкрепата и Съпротивата? Тези, които следят седмичните ми анализи знаят, че важните за нас – позиционните трейдъри – събития, се случват там, около тези нива. Ние търгуваме на дневния таймфрейм, за нас всеки един бар показва движението на цената за всеки един отделен ден и ние следим дали при приключването на този ден не се образува сигнал за вход около тези толкова съществени нива. Открием ли такъв сигнал, убедим ли се, че всички останали условия от Форекс плана ни са изпълнени, ние откриваме поръчка. Няма ли наличен Прайс екшън сигнал – пропускаме. Толкова е просто! Не ни трябват никакви индикатори, никакви помощни елементи, експерти, автоматични програми и т.н…
Съпорт и Резистънс са зони. В повечето случаи те се изчертават като линии, но никога не трябва да забравяме, че са зони. Не много често ще забележите, че очертавам зоните с две отделни линии, но го правя само в случаите, когато тези зони са по-големи. В общия случай една линия ми е достатъчна, тъй като не искам да претрупвам излишно графиката си. Както съм казвал и преди, основният житейски принцип, от който се ръководя и който прилагам и във форекс, е минимализъм във всичко. Много трейдъри се увличат и изчертават прекалено много линии на подкрепа и съпротива на графиките си. Това ги затормозява и им пречи да възприемат пазара реалистично, съответно да вземат адекватни решения. Не е необходимо да чертаете всяко ниво, което откриете на графиката, не падайте и вие в този капан. Трябват ви единствено значимите нива, тези които действително са се доказали в миналото и са оказали решаващо въздействие на пазара.
Друга грешка, която допускат много трейдъри, е да се стремят да изчертаят подкрепата и съпротивата точно по върховете на баровете, които са определили като гранични. Това не е необходимо поради простата причина, че това наистина са зони. Понякога действително ще откриете ключови нива, които минават точно по върховете на някои барове, но в повечето случаи ни се налага да чертаем подкрепата и съпротивата през опашките на баровете, а и нерядко през телата им.
Не бива да изпадате и в друга една крайност. Някои трейдъри се връщат прекалено назад във времето, за да определят зоните на подкрепа и съпротива. Мащаба, на който обикновено ме виждате да правя анализите си, и който негласно е приет за основен, на дневен таймфрейм дава ретроспекция от около 4 -5 месеца. Една степен по-голям мащаб (т.е. една степен по-ситни барове) ни връща 8 – 9 месеца назад. Този период, от 5 до 9 месеца, е напълно достатъчен за определянето на зоните на подкрепа и съпротива. Обикновено работим на основния мащаб, но когато искаме да видим как се е държало определено ниво в миналото, превключваме на по-големия. По-големите исторически периоди са за инвестиционните трейдъри, чиито поръчки са с хоризонт месеци и дори години.
Как да определим нивата на подкрепа и съпротива? Да го кажа отново – за нас са важни значимите нива, т.е. нивата, които са променили решително поведението на цената на съответната валутна двойка. Това са нивата, които или са променили тренда на цената, или са довели до многократно повтаряща се негова реакция. Тези нива обикновено при възходящ тренд в един момент от съпротива се превръщат в подкрепа, и обратно – при низходящ тренд от подкрепа се превръщат в съпротива. Наричаме ги ключови, аз в повечето случаи ги наричам дългосрочни нива и ги чертая с червени линии. След като ги открием на графиката, необходимо е само да съединим върховете на съответните (характерни) барове. Аз лично се стремя при това съединяване да прекарам линията около върховете на колкото се може повече барове, независимо че оставям опашките на други да стърчат през линията. Други прекарват линиите по върховете на най-издадените барове. Практически това няма значение, тъй като, както се уговорихме, става въпрос за зони; просто според мен първият начин е по-консервативен при определяне на таргета, когато откриваме поръчка и в този смисъл – по-сигурен.
Когато преглеждате моите анализи, ще откриете, че имам нанесени и нива със зелени линии. По този начин отбелязвам краткосрочните нива на подкрепа и съпротива. Става въпрос за нива, отразяващи по-кратковременен период на действие, но които все пак в контекста на конкретната ситуация са в състояние да ми окажат влияние при вземане на решение за откриване на поръчка. Често се случва с времето тези нива от краткосрочни да се превърнат в дългосрочни (ключови), дори сега, пишейки публикацията, аз установявам, че съм оставил такива нива в зелено, а те вече са се превърнали в ключови.
Със следващите четири примера ще се опитам да подкрепя всичко казано до тук.
Фигура #1 изобразява графиката EURUSD от последните дни, с нанесени нива на подкрепа и съпротива. Да вземем например нивото 1.3875. Без да се връщаме назад във времето се вижда, че при тази стойност пазарът 4 пъти е изпитвал съпротива при достигането й (на 10 и 11 април не съм удебелил с червено нивото, защото линията минава през баровете, но това не променя факта, че пазарът се е оттласнал надолу). Нивото пък 1.3700 е било Съпротива, която впоследствие се е превърнала в Подкрепа. Краткосрочната подкрепа в случая, изчертана в зелено, ми помага да дефинирам по-ясно консолидацията на пазара между нивата 1.3790 и 1.3880. Обърнете внимание на зоната на дългосрочна съпротива в горния край на графиката. Онагледяването по такъв начин на дадена зона ни помага при вземането на решение за откриване на поръчка при тези нива. В тази случаи трябва да следим евентуалният Прайс екшън сигнал за вход или да “пробожда” поне едната гранична линия, или да навлиза в зоната, а най-добрият вариант е да пробожда цялата зона.
На фигура #2 съм илюстрирал графиката на GBPUSD в една степен по-голям от “основния” мащаб. Този осеммесечен период назад във времето ни е напълно достатъчен да определим значимостта на нивата, които ни интересуват. Очевидно става как при възходящ тренд зоните на съпротива се превръщат в зони на подкрепа. В случая тези зони са достатъчно малки и ние ги изобразяваме само с линии. Тук следва да обърнем специално внимание на областта от графиката, заградена със синия квадрат, тъй като до сега не съм говорил за това. Ще ви направят впечатление флуктуациите на пазара около нивото 1.6670 и това, че това ниво на практика пресича през средата зоната. Този феномен можете да откриете сами и на други графики, а и неизбежно ще се сблъсквате с него при определянето на зоните на подкрепа и съпротива. Преди всичко, това не трябва да ви притеснява. Напротив – тази, така наречена стойностна зона, е много важна от гледна точка обяснението на реалните процеси на валутния пазар. Тя отрязява борбата за надмощие между биковете и мечките точно на това ниво и в този смисъл тя потвърждава значимостта му.
С фигура #3 просто искам да демонстрирам как в течение на времето краткосрочните нива се превръщат в дългосрочни. В конкретния случай аз съм ги задържал зелени, а е трябвало вече да сменя цвета им на червен.
Фигура #4 съм взел от седмчния си анализ за настоящата седмица. С нея искам да покажа как една краткосрочна подкрепа може да послужи за откриване на поръчка, ако всички останали предпоставки са налице. Не описвам такава поръчка тук, тъй като не това е предметът на публикацията, но е очевидно, че говоря за пин бара от 2ри май.
Като заключение: нивата на Подкрепа и Съпротива са важен елемент от техническия анализ на валутния пазар, а при Прайс екшън анализа са незаменим инструмент за откриване и стратиране на поръчки.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Price Action Strategy можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако моите седмични Прайс екшън анализи ви убеждават в силата на Прайс екшън стратегията, моля ви да го потвърдите с натискане на бутона like във фейсбук карето в дясната секция на страницата, а с бутоните по – долу да споделите публикацията с ваши приятели.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023