Печеливша поръчка с пин бар

Примерът, с който искам да открия тази рубрика е поръчка за покупка на английска лира при GBPUSD, която открих в първата седмица на февруари .
Действието се развива в рамките на 6 работни дни, от 5ти февруари до 12ти февруари. Входния сигнал, който използвам за откриване на позицията е пин бар, навлизащ дълбоко в зоната на подкрепа. На фигурата по-долу този пин бар е заграден с червена елипса. Тъй като в случая нямаме ясно изразен тренд, а по-скоро елементи на зонова търговия, аз избирам консервативен подход за вход – покупка при върха на пин бара.
Практически действия. Изчаквам да завърши търговският ден 4ти февруари, който формира пин бара. Това съвпада с края на Ню Йоркската сесия. В началото на следващия търговски ден 5ти февруари (което съвпада с началото на Азиатската сесия) цената продължава да расте и аз влизам лонг при върха на пин бара. Stop Loss определям малко под опашката му, а Take Profit при нивото на съпротива.
Графиката по-долу показва как се е движил пазарът до петък 7ми февруари, когато е и краят на търговската седмица. Тук интересното за отбелязване е, че след краткотрайното си повишаване (колкото да открием позиция) на 5ти февруари, цената разко спадна и предизвика много трейдъри да изключат поръчките си на загуба. В края на деня обаче тя възвърна голяма част от загубите си, образувайки по този начин нов пин бар. В деня след откриването на поръчката цената продължи да се колебае около една средна стойност и едва в петък пое стремително нагоре. От гледна точка на Прайс екшън стратегията този втори пин бар потвърждава обосноваността на решението за покупка.
На долната графика е изобразено развитието на цената в първите дни след уикенда. Виждаме как след колебливото си движение в понеделник, във вторник тя отново продължава възходящия си тренд, давайки възможност на по-консервативните трейдъри да приключат поръчката си с печалба, равна на 1,5 предприетия риск. Моите предвиждания при откриването на поръчката обаче са, че цената ще достигне най-малко 1,66 долара за паунд и аз търпеливо продължавам да чакам.
Последната графика е снета от монитора ми на следващия ден, в който цената експлоадира и достигна набелязаната цел. Това ми даде възможност да реализирам печалба, равняваща се на 2,6 пъти пресметнатия първоначално риск, кръгло 260 пипа.
Този пример може да служи за база на много изводи, които аз ще извеждам в следващи публикации, но на един факт искам да обърна внимание още сега: мощта и високата степен на вероятност на пин бара, като елемент от Прайс екшън стратегията.
Ще се радвам в секцията за коментари да прочета мнения, препоръки или въпроси относно търговията във Форекс.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако тази статия ви е харесала, моля ви да го отбележите с натискане на бутона like и да я препоръчате на ваши приятели!