Технически индикатори във Форекс

Всеки, който малко или много е имал досег до Прайс екшън стратегията знае, че трейдърите, които я изповядват, имат непоносимост към техническите индикатори. И това не е някаква емпирична неприязън, интуитивен страх или елементарна вражда. Това е един от изначалните постулати, върху които е стъпила самата стратегия. Техническите индикатори чисто и просто са резултат от поведението на цената, те са нейни производни. Защо, в такъв случай, трябва да им се доверяваме и да ги използваме, а да не се научим да четем езика на чистото ценово движение? Да, Форекс пазарът си има свой собствен език и Прайс екшън анализаторите го “четат” и “говорят” директно, без преводачи, т.е. без посредничеството на индикатори.
В моята книга аз отделям много малко внимание на основните технически индикатори, описвам ги само за обща форекс култура, а тук пък въобще няма да ги разглеждам. Целта на настоящата публикация е да покаже защо ние, прайс екшън трейдърите, намираме техническите индикатори за вредни и да приведе аргументи в полза на това твърдение.
Да започнем с най-важното. Най-големият проблем с използването на техническите индикатори се корени във факта, че те на практика представят вторични данни от движението на цената. Това означава, че вместо да се съсредоточите върху действителното й поведение, вие се опитвате да анализирате нейни производни ( математиците знаят какво представлява това). На практика вие вземате решения, анализирайки един изкривен пазар. Решението е просто: изчистете графиката си от всякакъв вид индикатори и други затормозващи я елементи, за да оцените реалното състояние на пазара във всеки един момент.
Голямото разнообразие от предлаганите на пазара технически индикатори прави възможно класифицирането им по различни принципи, но като цяло те се разделят на две основни групи – Изпреварващи и Закъсняващи. Закъсняващите индикатори са призвани да подпомагат трейдърите в трендинг пазар, но както подсказва и името им – вървят след събитията. Всички те са формирани на база предходни данни, които по някаква формула трябва да определят бъдещото развитие на цената. Но има и още един проблем с използването на закъсняващите технически индикатори: в консолидиран пазар те се объркват тотално, и по този начин объркват и горките трейдъри. Изпреварващите индикатори се наричат още осцилатори, защото осцилират между сигнал “купува” и сигнал “продава”. Проблемът с тяхното използване е, че те се държат ужасно при трендинг пазар. На практика изпреварващите технически индикатори се опитват да убедят трейдърите да уловят максимума и минимума на пазара. Но никой, и като казвам никой – това означава абсолютно никой – не е в състояние да предвиди кога точно пазарът ще прекрати тренда си, а това означава да получите хиляди фалшиви сигнали преди очаквания максимум или минимум да се появят. И какво се получава? Тъй като имаме закъсняващи индикатори, които работят прилично при трендинг пазар и отчайващо при консолидиран пазар и изпреварващи индикатори, които работят прилично при консолидиран пазар и ужасно при трендинг пазар, трейдърите се опитват да ги комбинират и да ги използват както някакъв вид филтър. Отгоре на това, за “по-сигурно”, индикатор феновете използват по няколко от вид. Не е трудно да се отгатне какво се получава – противоречиви и дори взаимно изключващи се сигнали, абсолютна бъркотия и претрупана графика, което води до нерешителност при вземането на решения, грешки, преоразмеряване на поръчките, с една дума , емоционална търговия – един от най-големите грехове на трейдъра. Така стигаме до третия аргумент.
Чиста графика срещу претрупана графика. По-долу ви представям графиката на валутната двойка GBPUSD на дневен таймфрейм в два варианта. В първия случай я виждате с нанесени на нея няколко технически индикатора, а във втория виждате същата графика, в същия момент, изчистена от всякакви индикатори – в този вид я използват прайс екшън трейдърите:
Има разлика, нали? Първата графика очевидно е претрупана и объркваща, пунктирните линии дават различните й варианти, в зависимост от периода на индикаторите – все излишни неща. Просто няма причина търговския процес да се прави по-сложен, отколкото в действителност е. Тук има и един чисто психологически елемент – така графиката изглежда по-неразбираема, по-“учена”, ако използвам популярния жаргон. Но по-сложна за кого? Никой друг не се интересува как изглежда графиката ти, резултатите са важни.
Сега погледнете същата графика въобще без никакви индикатори, само с две линии, очертаващи нивата на подкрепа и съпротива. Очевидно е, че втората графика е по-изчистена и по-ясна, тя представя поведението на цената в чист вид. Всеки индикатор, който наслагвате на графиката си, ви отдалечава от реалната картина, която рисува пазарът. Усвояването на начина, по който се разчита ценовото движение и условията, в които то възниква ни дават предимството да търгуваме по един опростен и в същото време изключително ефективен начин.
В края на статията ще направя следната аналогия. Сравнете едно чисто и подредено работно място с друго – неподредено и претрупано с неприбрани (довършени и недовършени) материали от минали дни, всякакви справочни материали, чернови, купища хартии, неизмити чаши от кафе и какво ли не още – работно място. Дори и да има сред вас читатели, които работят в такива условия, аз съм убеден, че и те си дават сметка за предимствата от подредения стил на работа, просто нямат воля да го правят. Същото е и със състоянието на графиките ни, с метода ни за търговия.
В разюме. Ако вие наистина чувствате нужда да изчистите метода си на търговия, това задължително минава през Прайс екшън стратегията. Това е най-лесният и най-прекият начин да подобрите шансовете си за успех на Форекс пазара.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако тази статия ви е харесала, моля ви да го отбележите като натиснете бутона like в дясната секция, а ако имате въпроси или други мнения – полето за коментари е на ваше раположение.