Бавното е сигурно, сигурното – бързо

Прайс екшън стратегията, подобно на повечето сериозни теории за анализ във форекс предполага внимателно проучване на пазарните условия, преди да се стартира сделка.
Бавното е сигурно, сигурното – бързо. Чух тази фраза, изказана неотдавна от герой на филм, и тя ме впечатли изключително поради дълбокия смисъл, който съдържа.
Вероятно във всички езици има поговорки и изрази, носещи смисъла, че не трябва да се прибързва, за да се свърши една работа добре. Има няколко и в българския, аз бих избрал най-кратката: бързай бавно. Струва ми се обаче, че от гледна точка на форекс трейдъра и особено на прайс екшън трейдъра заглавната сентенция изпълва най-всеобхватно значението на основния принцип, от който се ръководят позиционните трейдъри.
Основополагащата идея при Прайс екшън трейдинга е, че поръчка трябва да се открива единствено в случаите, когато имаме ААА сигнал за вход, т.е. трябва да стигаме до сделка само в случаите, когато сме убедени, че ситуацията на пазара отговаря на всички условия, които ние самите сме си задали във форекс плана. Допълнителна сигурност привнася обстоятелството, да се търгува на дневна, в краен случай на четиричасова графика.
Като отчетем факта, че дори и при такова благоприятно стечение на обстоятелствата, крайният резултат от поръчката не винаги е положителен, дайте си сметка какво се случва, когато влизаме в по-несигурни ситуации.
Вариантите, при които откриваме поръчка от типа “или-или”, трябва решително да останат в историята. Не трябва да оставяме любопитството и нетърпението да надделяват над търпението ни. Ние присъстваме на този пазар с единствената цел, да печелим. И ако това е цел Nо: 1 от нашия форекс план, преди нея трябва да формулираме една още по-важна задача: да не губим!!! Защото може да имаме добри и печеливши поръчки, но когато те се “неутрализират” от губещите, влизаме в контекста на друга българска поговорка: “Залудо работи, залудо не стой!”. Много грешна постановка…
Бих приел, че донякъде е оправдано да се отклоняваме леко от строгите изисквания за качеството на сигнала, но само в случаите, когато търгуваме на демо. А и в тези случаи, ако се придържаме към възприетата в началото на статията категоризация и искаме да се утвърдим като прайс екшън трейдъри, не трябва да падаме под АА. Независимо дали демо сметката се използва във варианта за първоначално обучение или за експериментиране на нова стратегия, безотговорното демо поведение затвърждава лошите навици, които трудно можем да победим при реалната търговия.
Не е необходимо да си наблюдавал продължително време пазара, за да установиш, че качествени прайс екшън сигнали не се наблюдават всеки ден. Дни наред, дори и седмици, могат да изминат, преди пазарът “да ни се открие”, ако използвам този популярен израз от боксовата терминология. И да кажеш, че през това време няма активност, не се сключват сделки, няма волатилност… Не, всичко си е редовно, с тази разлика, че нашите прайс екшън сигнали отсъстват. Резонен е въпросът в случая: хубаво, като е така, кой движи пазара тогава, тези трейдъри по-глупави ли са от нас? А да сте чували, че не повече от 5-10 % от всички участници са печеливши? Направете си извода, вие в коя група искате да се класирате…
Предполагам, че идеята, която тук излагам, звучи в голяма степен странно за дневните трейдъри – тези, които откриват и закриват позиции в рамките на един само ден. Нещо повече, на колкото по-ниски графики търгуват, толкова по-странно им изглежда. Колкото до скалпърите… не знам… Трудно ми е да вместя тяхната логика в представите си. И прави ли ви впечатление, че на колкото по-нисък таймфрейм се търгува, толкова по-сложни стават стратегиите и техническите индикатори. Не искам да засягам никого, всеки търгува според представите, знанията и темперамента си. Очевидно, и така може да се печели. Но на каква цена и колко?
Винаги съм гледал на търговията на минутните графики като на детска болест на форекс, като на период, през който задължително трябва да се премине. Въпросът е: до кога? Кога един трейдър “възмъжава” и навлиза в реалния валутен свят сам? (Нека дамите ме извинят, че не мога да намеря точен аналог за тяхното излизане от пубертета). Защото форекс не търпи инфантилно поведение. За да печелиш на валутния пазар, се иска изграден характер, който за добро или зло трябва непрекъснато да се усъвършенства. Всъщност точната дума в случая е “самоусъвършенства”.
Нека обобщя. Печеливши сделки на форекс има всяка минута, всеки час, всеки ден. В по-голямата си част обаче те са резултат на случайно разпределение. Колкото до нас, ние трябва да положим максимални усилия, да откриваме позиции единствено в случаите, когато сме убедени в техния положителен резултат.
Прайс екшън стратегията ни дава прекрасна възможност да печелим без да си бодем очите по цял ден в монитора. Един-два погледа дневно са напълно достатъчни да открием, ако има, нашия точен прайс екшън сигнал. Няколко, буквално колкото пръстите на едната ни ръка, сделки за месеца, оразмерени подходящо, са в състояние да ни осигурят твърде приличен месечен доход. Днес нямаме сигнал? Утре тогава… Утре няма?… Следващото утре…
В унисон с началото на статията ще завърша със заглавието на друг популярен филм – израз, който харесвам и често повтарям: Винаги ще има утре!
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!“
Ако решите да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс чрез Прайс екшън стратегията, запишете се в безсрочния онлайн курс за обучение Форекс Фаворит. Повече информация за него можете да намерите тук.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023