Биткойн завинаги

Днес на страниците на Форекс Хоби представям студията на курсиста Валерий Велчев, посветена на биткойн. Творческата лаборатория на Форекс Фаворит е зона, където курсистите проявяват анализаторските си заложби по различни теми, свързани с търговията на финансови инструменти. Валерий е един от най-активните участници. Изключително стойностни и полезни за останалите колеги са неговите изследвания и резултати за робота Форекс Роби.
Обърнете внимание, че статията е написана на 1 април – ден преди цената на биткойн да започне да расте стремително. Това не е първият материал на Валерий за крипто валутите. Да се надяваме, че не е и последният! Всички мнения и коментари са добре дошли. Приятно четене!
Властта в животинския свят е сладко нещо
Валерий Велчев, 1 април 2019
Децата от втората си година започват да се боричкат за власт и да се учат да лъжат.
Които са най-успешни – стават банкери, политици …
Биткойн се опитва да разбие дисбаланса на властта, който старите пари са създали. Естествено има върли противници, които ползват всякакви оръжия и лъжи.
Цялата екосистема на криптовалутите е създадена от необходимост, а не конспирация, случайност, от хитреци или алчност. Необходимостта е да се озаптят тия, които печатат пари без покритие и създават кризи.
След войните, кризите и депресиите … в средата на 20-ти век назряват идеи, утопии и теории за нова парична система. По-късно, в 90-те години има и конкретни разработки и чак 2008 – 2009 година се решават нерешимите проблеми – паричната система да е устойчива и напълно защитена. Изобретени са защитата чрез криптография, защитата от двойно харчене, взаимодействията между участниците за да се поддържа и развива цялата система. Устойчивостта включва безплатен сорс-код, всеки е свободен да внедрява подобрения, а пазарът решава. Тромаво е, но сигурно.
Първоначалната фаза на Bitcoin е просто откриването на актива (2008-2013) г. – само визионери, либертарианци, пънкари, програмисти и хакери се занимават с това.
През 2013 се разчува и започва да се качва цената. Появяват се стартиращи компании, които са запалени от идеите. Разработват софтуерни инструменти от по- високо ниво, първите хардуерни портфейли, първите ASIC устройства специално за добиване на биткойни…
След 2010 се решават проблеми с мащабиране, бързодействие, устойчивост срещу атаки.
Сегашната фаза – финансистите откриват далаверата и професионално започва изграждане на инфраструктура – борси, пазар на деривати, хедж-фондове, суверенни фондове, където има зряла система за управление на риска, модерни начини за съхраняване на крипто-активи, попечителство, застраховане. Разгаря се борбата за легализиране и интегриране със старата финансова система.
Технически се развиват търговия с ливъридж, връзка с форекс, децентрализирани приложения, борси и портфейли за много активи, автомати за чейндж, автоматично обменяне между различни койни, дебитни карти и крайни устройства за промишлеността и търговската мрежа… Всяко едно от изброените трябва да се проектира, програмира, интегрира, поддържа и развива и дори хората трябва да си променят навиците…
Проблеми за решаване има достатъчно – в спокойно състояние, без да има наплив на хора и растеж на цената, биткойн-мрежата работи с 90% от капацитета си, т.е. когато се натовари – се случват забавяния. Забавяния – да, но спиране – не. На всеки 10 минути излиза блок, който одитира, удостоверява, гарантира операциите до момента. Веригата (от нулевия до последния блок) пази пълната история. Неоспоримо – не минават лъжи, заплахи, подкупи, фалшиви свидетели, хитруващи адвокати. Няма спиране на тока, няма празници, няма кризи, няма катастрофи.
Точка на инфлексия и масово приемане на биткойн може да стане след 2022
Биткойн-мрежата е най-надеждната в света – 600 пъти по-мощна от най-големите суперкомпютри, 11-та година не е прекъсвала работа. Много наука и техника е вложена, най-умни мозъци и много милиарди са в основата и. В последната година и половина мощта на мрежата нараства десетократно. Безброй нови проекти се разработват и дават нова стойност, нови ефективни и практични приложения.
Биткойн сега има 2500 млади и амбициозни конкуренти. Който иска да успее трябва да спазва следните принципи:
– неприкосновеност на личния живот; – анонимност;
– заменяемост;
– сигурност и
– използваемост.
Това вече се случва в крипто-пространството, но още не съществува проект, който да отговаря на всичките принципи.
Най-голямата атака срещу крипто-валутите е, че цената им е нестабилна. Реално е точно обратното. Доларът и всички стари пари за последните 5-6 години имат инфлация хиляди проценти спрямо биткойн. То е както – крадецът вика „дръжте крадеца“.
Обръщане на палачинката
Иронията е, че 2017-та година банкерите заливаха света с изказвания от рода на „биткойн е измама“, „криптотата са понци-схема и отрова за мишки на квадрат“ и т.н. Наистина за тях са отрова. През 2018 година почнаха да го увъртат – „аз не го разбирам, но това не е хубаво…“ и „блокчейн е добро, биткойн – не става“, „биткойн няма вътрешна стойност“. А сега (2019) се чудят как да изкярят. Напр. преди година шефът на Банката JPMorgan декларираше – „ще уволня всеки служител, който се занимава с крипто“, а сега обратното – търсят специалисти и си правят собствена „крипто-валута“, което пак си е пълна лъжа – нито е крипто, нито е децентрализирана, а си е тяхна частна измишльотина …
Най-раздухваните лъжи за биткойна бяха – „биткойн не е реални пари“, „само престъпници ползват биткойн“, „биткойн може да бъде ударен всеки момент“. Вече не вървят.
Сега, 2019 г. 60 – 80% от централните банки започнаха да проучват въпроса (ха-ха, с голямо закъснение). Най-известният инвеститор Уорън Бъфет преди 1 година шумно плюеше срещу биткойн, а е направил огромен фонд за търговия с криптовалути.
Някои от най-големите компании, които се считат за монополисти, също казват едно, пък вършат друго. Фейсбук, Гугъл, Майкрософт преди 2-3 години забраняваха реклами, изказваха противоречиви мнения и т.н. а сега се вижда, че дърпат напред. IBM, ПейПал, Амазон, АлиБаба, Мастеркард, Виза, Яху, Самсунг, Хуауей и почти всички големи са вътре в играта.
Най-големите банки и фирми в света се избиват да търсят проектанти, програмисти, специалисти по криптография, блокчейн, бази данни, разпределени мрежи. Даже банките, които преди една година най-яростно лаеха срещу биткойн – сега са обявили най-много свободни работни места за наемане на крипто-специалисти.
Във всички водещи университети вече са разкрити крипто-специалности.
https://www.ccn.com/jp-morgan-most-blockchain-job-offerings
Писачите на закони също са зле, в пълна мъгла и се лутат – както Тодор Живков казваше – снишават се и чакат да мине бурята. Не са уточнили термините и правната страна на въпроса. Понятията им се разминават. С изключение на Япония и Швейцария.
Държавите са като орел, рак и щука – няма никакъв шанс да се обединят срещу крипто-революцията. Който се противопостави – губи. Напр. Китай беше най-напред в света, но през септември 2017 забрани борсите и ICO-тата … и моментално загуби. Държаха 80% от добива и голям процент от обмена, но … изтърваха конците – миньорите и борсите се изнесоха в Корея, Сингапур, Япония, Канада …. Сега Китай се мъчи да навакса, но не може.
Крипто-индустрията се дели на 11 клона – платформи, борси, интернет на нещата IOT и т.н.
Несравними са старото и новото
Банките вземат минимум по 25 долара и мотаят по 5-6 дена за един превод, а още по-лошото е че и ножа е в тях и хляба е в тях и политиците са над тях и парата минава през няколко ръце …
Крипто е свобода – който не бърза може да прехвърли хиляди долари където си иска за такса 50 стотинки и за 20 – 50 минути получава 7 неотменими потвърждения. Който бърза – плаща дребни долари и е готов за 7 – 10 минути. Няма началник. Когато е през Светкавичната мрежа транзакциите стават за секунда и почти без пари. Но тя е още в зародиш – липсват и мащаб, доверие и ликвидност. Трябва да си увеличи капацитета поне 100 пъти, което ще отнеме още 2 години, макар, че експоненциално нараства.
В следващите месеци и години пак ще има задръствания и забавяния с биткойн. Нищо притеснително. Няма съмнение, че проблемът ще бъде решен …
Единият начин е чрез втори слой на основната верига на биткойн – светкавичната мрежа и странични клонове на веригата, като сигурността се поддържа чрез Plasma framework и Proof-of-Stake [PoS] валидатори, работещи в децентрализирана мрежа. Така биткойн ще си запази доминацията над другите и ще бъде измерител на стойност и средство за обмен. Това не отрича да има хиляди други валути.
Втората вероятност е много нови проекти да достигнат масови специфични приложения и голяма капитализация. Сатошитата да си останат измерител на стойност, а повечето разплащания и обмени между множеството валути ще си стават автоматично и невидимо за потребителя. Те и сега суопи между различни койни на една верига стават бързо и лесно.
Леснотата е съществена. Мързелът движи прогреса
И третата вероятност е някой от проектите да измести биткойн от доминацията. В момента има 5-6 проекта, които имат основата да постигнат достатъчни мащаб, скорост и цена за да обслужват милиарди хора и десетки милиарди технически устройства, но надбягването ще продължи години наред … Сложно е, включително и психологията е фактор – повечето хора буквално не искат свобода, а искат някой да се грижи за тях, някой да им казва какво да правят и някой да ги учи.
Както кредитни и дебитни карти от половин век се внедряват, а повечето хора още не ги ползват, броят стотинки и носят торби с пари. Космическите мисии са по-лесни защото не зависят от навиците на тълпата.
Свързаността на хората и интернет ускоряват експоненциално процесите
Всичко се развива главоломно и мрежовият ефект ще наложи един измерител на стойност, а не – повече. Подобно – системата мерни единици СИ е общоприета, а електрическите мрежи са различни.
Разни демокрации и разни диктатури пак може да си печатат пари и да си ги защитават с оръжие, но поне – с мярка, вече имат коректив. ФЕД и централните банки вече се съобразяват.
Всички държавни и банкови койни са измамни – Венецуела, JPMorgan …
Никой не е разбил криптографската защита на биткойн и разпределената мрежа от машини. Квантовите компютри може да могат, но са още преди пубертета, млади и зелени. Всички случаи на хакове, кражби, изнудвания и всякакви измами се дължат на човешки грешки – измами, незнание, неопитност, невнимание и т.н., но не и на биткойн- мрежата.
Няма връщане назад, никой не може да спре интернета и криптото …. Крипто не е утопия за равенство, а е свобода.
PS: Тук всяко съждение си е мое убеждение.
Не цитирам източници за да не каже някой, че го манипулирам.
Има предостатъчно информация, търсачки, преводачки – анализирайте дълбоко.
Ключови думи: биткойн, крипто, власт, пари, крипто-екосистема
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023