Да се поучим от най-лошите си форекс сделки

Форекс трейдингът е дейност, която в голяма степен отразява реални човешки реакции, привнесени от реални човешки ситуации извън валутната търговия. Точно затова той се поддава на паралели с най-разнообразни житейски обстоятелства. Да вземем например на какво учат анонимните алкохолици на техните прословути сбирки. Една от посоките, в които ги обучават е, да опознаят собствените си “гадни помисли”. Разбира се, не е необходимо човек да е алкохолик, за да възприема света по изкривен начин. Като форекс трейдъри ние развиваме повтарящи се модели на поведение и следваме определен дневен режим.
Но ето как е в живота. Повечето от нас са същества на навика: обикновено преминаваме през едни и същи сутрешни порцедури, ядем по едно и също време на деня и си лягаме долу-горе по едно и също време. Пътуваме по едни и същи маршрути до работа и обратно, слушаме една и съща музика, обичаме определен тип телевизионни програми. Не са кой знае колко нещата от живота ни, които не са плод на определен модел.
Същото се отнася и за начина ни на мислене. Учим се да обработваме информацията по определен начин и това става част от нашите поведенчески модели. Ние обвиняваме себе си, за да си помогнем да избегнем конфликти с другите; предвиждаме негативни резултати, за да си помогнем и не останем изненадани, когато нещата тръгнат на зле. В отделни ситуации такъв модел на мислене може и да работи. Като утвърдени навици обаче те са причина за изкривено възприемане на света около нас. Все пак, не всичко е плод на наши грешки. А и не всичко трябва да приключи неуспешно.
Нашите негативни мисловни модели са заучени навици. Ключът към собственото опознаване е да ги отстраним и заменим с по-конструктивни начини на обработка на постъпващата информация.
След като веднъж мисловните модели станат автоматични, съответните им чувства идват с тях. Когато се самообвиняваме, ние се чувстваме обезкуражени, отслабени и депресирани. Когато очакваме най-лошото, ние се чувстваме обезпокоени и несигурни. Съотнасяйки тези схеми към форекс, ние преставаме да възприемаме пазара обективно. Държим се като някакви форекс роботи, отзовавайки се с автоматични мисли и нежелани чувства.
Ако го кажем по друг начин, важно е да сме наясно с реалностите във форекс. В някакъв момент ние сме дълбоко абсорбирани от трейдинга, осмисляйки пазарните модели и търгувайки рационално. След това нещо се случва и изведнъж преставаме да контролираме мисленето си. Активирана схема задейства лавина от мисли и чувства, които най-вероятно нямат нищо общо с дадената форекс ситуация. Представете си, че някой открадне компютъра ви докато търгувате и внезапно превключи екрана от актуалния на някой друг – случайно избран – инструмент. Или някой ви отнеме мишката и стартира позиция, която нямате и идея да откривате.
Ако това се случи с който и да е от нас, гаранция – ще ядоса страхотно. Никой не би желал да толерира някого, който контролира компютъра или мишката му. Ще направим всичко по силите си, за да си възвърнем контрола. Голяма част от мотивациите за промяна на грешните схеми ще дойде от осъзнаването на болката, която те провокират във всички аспекти на живота ни и в конкретния случай – във форекс.
Автоматичните мисли не просто нахлуват в мозъка ни, те го обсебват. Постигаме промяната единствено в случаите, в които успяваме да поддържаме мотивацията си за контрол на собствените си мисли.
Веднъж идентифицирали най-лошите си форекс сделки – и това, разбира се, изисква да прегледаме форекс журнала си – би трябвало да сме в състояние да пресъздадем мислите и чуствата, довели до съответните лоши решения. Обикновено нямаме желание за това и не ни се връща към тези епизоди от форекс кариерата си, повтаряйки си просто, че следващия път ще търгуваме с повече дисциплина и по-добра подготовка. Но с това упражнение ние целим да постигнем един вид психологическа аутопсия и да ексхумираме целия грешен процес на вземане на решение, с всичките му детайли.
Общите мисли и чувства по време на тези трагични епизоди ще ни дадат отговора как такава една схема е била активирана в този момент. Вероятно тогава е изглеждала като сигурна схема: казвайки си, че не бихме си позволили да загубим постигнатата към момента печалба. Алтернативно, може да е била схема на самоуважение, подтиквайки ни да си мислим колко сме велики да ударим такава голяма печалба. Чувствата ни по време на тази сделка – страх или самоувереност – ще ни дадат ключа за разгадаване на автоматичните мисли, споходили ни тогава.
Нашите най-лоши сделки на форекс произтичат от реакцията на автоматичните ни мисли, вместо на реалните пазарни условия на форекс маркета.
Един полезен вариант е да се опитваме да прилагаме схемата на сигурността: избягвай опасността! Това е полезен метод за много пазарни ситуации, включително и за определяне обема на поръчката и съответно на съотношението риск/възвращаемост. Реалистичната перспектива предполага мислене не само в смисъл на печалби и загуби, но така също и в смисъл на загуба на възможности.
Много от нашите най-лоши сделики са резултат от изискванията, които поставяме пред себе си. Проследете епизодите, в които си казвате, че сте задължен, че трябва, че е необходимо участието ви в конкретна форекс ситуация или просто да спечелите. Когато тези изисквания станат търди абсолюти, ние започваме да “изтискваме” пазара, отказвайки да приемем малките загуби, и в крайна сметка да нарушаваме принципите на добрия трейдинг. Когато сме фокусирани повече върху тези вътрешни изисквания, а не следваме стратегията си – в тези случаи губим пари. Лесно е да идентифицираме тези вътрешни изисквания по напрежението, което те генерират.
Различни са чувствата, които изпитваме, когато търгуваме на форекс, съобразявайки се с възможностите, които пазарът ни предлага, в сравнение със случаите, когато откриваме сделки под влияние на вътрешен натиск. Записвайте вашите най-лоши сделки и чувствата, които ги съпровождат, за да разберете начина, по който те саботират най-добрите ви поръчки на форекс.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели ! Харесайте и страницата ни във фейсбук!
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в онлайн курса за обучение Форекс Фаворит.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023