Да влезеш във форекс зоната

На повечето от опитните форекс трейдъри е познато чувството “да бъдеш в зоната” – да възприемаш форекс маркета толкова ясно, че правилните решения да се получават просто без усилия. Някои психолози описват това състояние като резултат от върховен опит, докато други го определят като периоди, в които ти върви “по вода”. Когато е в зоната, изпълнителят се чувства като част от изпълнението.
Зоната не е емоционално състояние, въпреки че предизивква чувство на удовлетвореност. Влизането в зоната изисква пълно потапяне – тотална концентрация върху форекс трейдинга. В този смисъл зоната е състояние на възможно най-висока степен на внимание – резултат от усилията да бъдеш максимално фокусиран и увлечен в това, което правиш.
Забележете, че в повечето случаи ние се държим автоматично- дори и да го правим по най-квалифицирания начин – без да сме напълно обладани от това, което правим и без, на практика, да сме в зоната. Еднообразните, повтарящи се действия, като например шофирането по ненатоварен път или разходката по улиците, не изискват специално внимание и с нищо не повишават квалификацията ни. Да се влезе в зоната се изискват умствени усилия за разрешаване на конкретния проблем, който поглъща цялото внимание на форекс трейдъра. Въпреки че, външно погледнато, да търгуваш в зоната не изглежда трудно, то далеч не може да се нарече автоматично.
Да си във форекс зоната буквално означава да чувстваш пазара – да се усещаш като абсорбиран от него – и да прилагаш тази проницателност в анализа си за откриване на позиция. В по-дълбок смисъл, откриването на позиция е един вид разрешаване на логическа задача, а не просто калкулиране на обстоятелства. Свеждането на трейдинга до поредица от механични дейности, без ангажиренето на логическия ни капацитет, е психологически нездравословно. То е като да водиш повърхностни и празнословни разговори, умът ти остава неангажиран – извън зоната си.
Един от най-вредните психологически модели на поведение във форекс е формирането на изкуствена зона чрез търгуването с необосновано голям риск. Това прилича по-скоро на залагане с големи облози, което излага трейдърите на потенциален риск от банкрут. На всичко отгоре, това е гибелно и от психологическа гледна точка. Така както наркоманите се нуждаят от по-високи дози, за да изпаднат в “състояние”, по същия начин и форекс трейдърите са привлечени от по-високите нива на риск. На практика, трейдърът, който има нужда да изпитва вълнение от риска, е пристрастен към самото вълнение, а не към форекс.
Най-ефективният начин да постигнете състояние, което да се дефинира както зона, е да се концентрирате върху начина, по който търгувате, вместо върху резултата. Ако сте атлет и искате да влезете в зоната, не можете да го направите, при положение, че сте фокусиран единствено върху рекорда. Форекс трейдърът, който насочва вниманието си единствено върху печалбите и загубите, не успява да се концентрира върху пазара.
Ако трейдърът изпитва остра нужда да печели, за него е трудно да се фокусира върху форекс плана и форекс стратегията си като цяло. Няма как да влезем в зоната, ако днес трябва да изкараме пари за прехраната и подслона си утре. Ако сме с психологическа нагласа единствено да печелим и самочувствието ни се идентифицира само с резултатите ни, ние губим контрол над трейдинга си; пазарните движения са тези, които обуславят как се чувстваме. За да се чувстваме в собствени води във форекс, е необходимо да умеем да контролираме всички действия, свързани с анализ, подготовка и реализация на сделката.
Форекс трейдърът, който рискува малък процент от акаунта си, е в състояние да контролира цялостното изпълнение на поръчката си, защото не изпитва остра нужда да спечели и съответно – евентуалната загуба не би го притеснила.
Какво да правим обаче, когато, въпреки всичките ни усилия, чувстваме, че сме далеч от зоната? Четем и препрочитаме стратегията си, проверяваме отново и отново форекс плана си, правим справка с психологическите наставления… Не се получава… Тогава? Решението, както обикновено е просто и, както обикновено е нещо, което знаем. Отдалечаване от монитора, стоп на теорията, стоп на практиката. Потапяне в нещо коренно различно. Би могло да бъде свързано с физически усилия (най-добрият вариант), връщане към социума – приятели, културни развлечения или просто друг вид умствена дейност; би могло в последна сметка да бъде просто почивка. Условието е да се постараете в този период въобще да не мислите за форкес. Ще се изненадате колко бистър е умът ви след това, колко приятно е да се търгува и най-важното – колко успешно. С други думи: отново сте във зоната.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в курса за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023