Поглъщащ бар – какво представлява и как се търгува

В днешната публикация ще разгледаме друг основен входен сигнал от Прайс екшън стратегията. Тпй не е толкова популярен като Пин бара, но това не означава, че не е толккова ефективен. Просто, трябва да се познава добре структурата му и движещите сили зад него.
Поглъщащ бар – дефиниция
Прайс екшън сигналът Поглъщащ бар е една от основните двубарови формации, която си е извоювала правото да се нареди по надеждност до Пин бара, Инсайд бара и Фейки сигнала. Въпреки това доста по-трудно ще намерите публикувани в мрежата примери за печеливши сделки с него. Защо това е така и основателно ли е пренебрежението спрямо него, ще се опитам да изясня с тази статия. Останете до края…
Нека първо дадем определение за Поглъщащ бар (от англ. Engulfing bar). Поглъщащ бар е входен сигнал, състоящ се от два последователни бара, вторият от които покрива изцяло с размерите си предхождащия го. Тук ви моля да обърнете внимание, че определението “изцяло” не е изтървано случайно.
Видове
Както е логично да се предположи, различаваме Бичи поглъщащ бар и Мечи поглъщащ бар. Ето илюстрация на тези две разновидности:
Разбира се, в практиката се срещат най-различни вариации на формацията – плод на комбинациите от различни по форма барове. За да отговаря на определението обаче, трябва задължително вторият бар да “поглъща” първия. Това включва не само опашките, но и телата на баровете.Например, нямаме Поглъщащ бар когато вторият бар затваря в рамките на тялото на предишния. Ето пример за такъв случай:
Това уточнение е важно, защото не винаги сме в състояние да го разграничним от пръв поглед. А надеждността в този случай пада значително.
За опитните трейдъри това е очевидно, но нека го спомена заради начинаещите колеги. Нямаме Поглъщащ бар и в случаите, когато първият бар “поглъща” втория. Това си е класически случай на Инсайд бар и той е подвластен на други правила за търгуване:
Важен детайл
Един последен щрих към дефиницията за Поглъщащ бар. В повечето случаи, когато четете определения за него, на приложените картинки ще видите второто тяло да поглъща първото с много и от двете му страни. Това очевидно се прави с цел по-ясно да се представи идеята за самото поглъщане. Но в практиката трудно ще срещнете такъв случай. Поне във форекс. За да се случи това е необходимо вторият бар да отвори с голям гап, което можете да откриете при други финансови инструменти, но при валутите – трудно.
Обикновено тялото на поглъщащия бар от едната страна е изравнено с тялото на предходния. И това е логично: следващият бар отваря там, където е затворил предишният. Изключение от това правило се откриват на едноминутната и петминутната графики.
Природа на сигнала Поглъщащ бар
Като Прайс екшън трейдъри ние се стремим да вникваме какво се случва практически на пазара. Какви събития и процеси стоят зад графиката; кои са движещите сили, които формират сигналите. Казано с други думи, ние не се доверяваме сляпо на сигналите, а се опитваме да ги възприемем в контекста на цялостната картина, увеличавайки по този начин шансовете си за успех.
Обикновено е прието да се казва, че сигналът Поглъщащ бар означава промяна на сантимента. Например, ако до момента на формирането му продавачите са валдеели положението и цената е падала, след Поглъщащия бар купувачите вземат превес. Това, разбира се, е принципно вярно, но за да разберем процеса, нека видим първо не как, а къде се случват нещата.
Ситуиране на Поглъщащия бар
С малки изключения ние стартираме сделките си, когато открием входнен сигнал около нивата на подкрепа или съпротива. Правим го по много причини, една от които е, че в общия случай сигналите се “подсилват” от затварянето на поръчките в тези зони. Отнася ли се това и за сигнала, който разглеждаме? И да, и не! Или по-скоро, не е задължително. В много от случаите си заслужава да се доверим на Поглъщащия бар, дори да не е формиран на ключово ниво.
И наистина, представете си, че имаме поредица от няколко последователни импулсни мечи бара. Това означава категорично намерение на продавачите да доминират пазара. Но в определен момент – след също такъв импулсен и голям мечи бар – се образува по-голям дори бичи бар, който затваря над предишния. Какво друго, ако не изсипването на голяма парична маса от купувачите означава това?
Все пак трябва да имаме предвид, че в много от случаите образуването на Поглъщащ бар ознаменува най-малкото края на корекция. А това е идеалният вариант за откриване на позиция:
Как се търгува Поглъщащ бар
Фактът, че Поглъщащият бар е комбинация от два бара, е предпоставка за различните варианти, които той може да приеме в практиката. Няма смисъл да бъдат описвани, всеки е в състояние да ги изследва на графиката си. И, разбира се, всеки да съобрази входа си в зависимост от стратегията и риск толеранса си.
Аз ще отбележа, че “класиците” препоръчват стартиране на сделка няколко пипа след като цената напусне пределите на поглъщащия бар. Тъй като това се смята за “сигурна” гаранция, че новите пари ще продължат да наливат ликвидност в избраната посока, подходът се нарича консервативен. Негов недостатък е, че откривайки позиция по такъв начин, сме принудени да заложим твърде голям стоп.
Как аз търгувам Поглъщащия бар
По-агресивният и предпочитан от мен подход е, да се заложи чакаща поръчка около средата на големия (поглъщащ) бар. Това ни дава възможност да намалим два пъти стопа на сделката. Недостатък в случая е възможността цената въобще да не направи корекция до средата на бара и по този начин да пропуснем сделката. По мои наблюдения, това се случва при по-малко от една четвърт от сделките.
По-сериозният минус на втория начин е възможността цената да се върне до половината на бара и да продължи в обратна на очакваната посока. Тогава стопът ни ще бъде ударен и сделката ще приключи със загуба. Нещо, срещу което не е застрахован и първият вариант, разбира се.
Надеждност
Формацията Поглъщащ бар е един от най-ярките представители на Прайс екшън стратегията. Мнозина трейдъри търсят в него сигурност и точно затова го прилагат в практиката си. Не са малко колегите, които избират да работят само с един-единствен сигнал, усъвършенстват го и постигат удивителни резултати. Други предпочитат да използват целия арсенал от входни Прайс екшън сигнали, за да реагират на възможно повече пазарни ситуации. Поглъщащият бар може да служи за основа и на двата подхода…
По отношение надеждността на Поглъщащия бар най-често срещаното мнение е, че е по-сигурен на големите времеви графики. Това наистина е така, но аз имам и една добавка. Поглъщащият бар е изключително полезен на минутните графики, а това е сосбено полезно при скалпинг стратегиите.
Прайс екшън стратегията е необятна прерия. На пръв поглед това е трудно да се предположи, имайки предвид ограничения брой входни сигнали, които използва. Но, първо – това само по себе си не е недостатък, а предимство и второ – възможността, която ни дават тези сигнали да четем графиката и да осъзнаваме какво се случва реално на пазара, е това, което ни прави печеливши на него…
Заключение
Ако в дългото пътуване към успеха вече се чувствате готови да преминете на по-високо ниво, запишете се в безсрочния онлайн курс за обучение Форекс Фаворит. Тук можете да прочетете част от мненията на курсисти в него.
А ако пък решите, че статията ми не замърсява интернет пространството, а напротив – носи полезна информация, отбележете го с бутона “Харесва ми!” по-долу и я споделете с приятели.
Мненията и коментарите са винаги добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Здравейте,
Съгласно скромните ми познания в прайс екшън стратегията в двойката AUDUSD от предните два дни (21 и 20.11.2017) се образува конфигурацията ПОГЛЪЩАЩ БАР – на дневна времева рамка.
Този поглъщащ бар е пресечен от линията на подкрепа, която съм си начертал на графиката при ниво 0,75713.
Заложил съм и чакаща поръчка съгласно правилата за търговия на поглъщащ бар.
Ще бъда много благодарен ако прегледате ситуацията и ако не съм прав да ми обясните защо не съм.
Поздрави и успехи на всички!
В западната литература за “engulfing bar” се възприема конфигурация , при която ТЯЛОТО на втория бар обхваща изцяло тялото на първия . А формацията , която Вие използвате се маркира като outside bar – При него не само тялото но и опашките на предходния бар се покриват изцяло със съотвтните части на втория бар . Не , че това има значение за крайния резултат от търговията .. Поздрави !