Фейки сетъп като елемент от Прайс екшън

Днес ще отделя време за Фейки сигнала като елемент от Прайс екшън стратегията, който откриваме на графиките си сравнително рядко, но който за сметка на това е с много прилични резултати от гледна точка на успеваемост. Колко надеждна е надеждността на входните сигнали
Не съм виждал точни статистически данни по отношение надеждността му, но какво значение има за отделния трейдър това в крайна сметка? Срещал съм колеги, които държат да знаят точните проценти, и ако те са по-малко от 50, не искат да прилагат в практиката си даден помощен инструмент. Но помислете – какво, ако някой сетъп показва резултати, да кажем 80% (не че такъв съществува)? Означава ли това, че ние ще печелим в 80% от поръчките си? Не, нали? Никой не ни гарантира, че няма да попадаме месеци наред в двадесетте процента. Но както всички знаем, въпросът с гаранциите във форекс въобще не стои.
Да се върна на Фейки. Той ми напомни за себе си миналата седмица с дългата поръчка, която открих при USDCHF, и за която отбелязах в седмичния си прайс екшън анализ. Ще се спра конкретно на това малко по-долу, но нека в началото да отбележа две важни характеристики на фейки сигнала:
Две важни характеристики
1. Фейки е изключително реверсивен сетъп – за разлика от Инсайд бара например, който в определени ситуации е реверсивен, в други – продължител на тренда. Сравнявам го точно с Инсайд бара, защото двата сигнала до голяма степен си приличат. Промяната може да бъде както в условията на корекция при страши тренд, така и при обрат на същия този старши тренд – свързан с образуването на дъно или връх.
2. Фейки предлага голяма свобода, както по отношение избора на вход, така и при определяне на стопа. Разбира се, всичко това, изречено с презумпцията, че най-важните фактори при избора на тези параметри се определят във връзка с конкретната конфигурация на пазара.
Определение
И така, една обща дефиниция на Фейки звучи по следния начин: сетъп, представляващ комбинация от три бара – Бар майка и Инсайд бар, последвани от фалшив пробив. В режим на съвсем свободна интерпретация значението му би могло да се преведе като Фалшификатор. С други думи това е сигнал, който е в състояние да заблуди много трейдъри – особено начинаещи и главно такива, чиято стратегия използва предимно пробивите за откриване на позиция.
Класическа постановка
Следващата фигура е класическа илюстрация на Фейки. Трябва да се отбележи, че и в случая са валидни всички изисквания за Инсайд бара (можете да ги видите тук). Отделно от това, едно от най-важните условия за Фейки е третият (фалшивият) бар да затваря в рамките на Инсайд бара (разглеждан като сетъп също!!!). Не е задължително който е да е бар да е пин, въпреки че ако третият е такъв, сигналът удвоява мощта си. В конкретния пример обстоятелството, че Инсайд барът е пин, е допълнителен аргумент за много трейдъри да се “подлъжат” и да открият къса поръчка при пробива надолу.
Фейки сигналът като реверсивен входен сигнал
Втората графика представя Фейки в типичното му проявление като реверсивен (за минорния тренд) сетъп във възходящ тренд. За прайс екшън трейдърите появата му е очевиден сигнал, че корекцията е приключила и предстои трендът да възстанови движението си нагоре. Примерът е показателен и с това, че нито един от баровете на сетъпа не е пин.
Нека сега разгледаме и графиката на USDCHF от анализа ми на 22.11.2014.
Особености
На първо място, прави впечатление, че Инсайд барът (IB) е доста голям и освен това, че върхът му е близо до върха на Аутсайд бара (OB). Това не е най-благоприятното му разположение, но пазарът е властелинът на ситуациите. Тук искам да ви заостря вниманието върху това къде затваря фалшивият бар.
Моя редовна читателка забеляза в коментар под същия анализ, че Пин барът не затваря в рамките на Инсайд бара. Това е вярно донякъде, т.е. пинът не затваря в рамките на вътрешния бар, разглеждан самостоятелно, но когато говорим за Инсайд бар, ние трябва да го възприемаме като комбинация с Аутсайд бара, т.е. като сетъп. В този смисъл сигналът е напълно редовен. На всичко отгоре, в по-редки случаи можем да приемем за допустима ситуация и когато фалшивият бар затваря извън Инсайд сетъпа.
Друг пример
Този пример демонстрира нагледно и различните възможности за вход (по отношение на стопа те са по-ограничени), които аз съм номерирал. Най-консервативният вариант е, входът да се ситуира при напускането на Аутсайд бара. Приема се, че това е най-сигурният признак за обрат в тренда – Вход 1. В случаите, когато Аутсайд барът е значително по-голям от Инсайд бара и последният се намира горе-долу в средата на външния бар, мястото на входа се определя при напускането на цената върха на вътрешния бар – Вход 2. Това е и класическият вход.
Трябва да отбележа, че в общия случай бихме се надявали и двата бара (външният и вътрешният) да са с по-малки размери. Когато те са сравнително големи, както е в дадения пример, трябва да се търси решение за откриване около средата на вътрешния бар (за целта би могло да се слезе на четиричасовата графика, например). Колкото до мен в тази конкретна ситуация, аз открих с MARKET ORDER при при отварянето на пазара на следващия ден – Вход 4.
Вариации по отношение на Стоп лоса
Фейки сетъпът предоставя и различни възможности за определяне на стоп лоса, в зависимост от избрания вход и най-вече, в зависимост от фиксирания ни риск. Какво да правим, когато рискът се получава по-голям от обикновено? Лично аз пропускам.
В заключение искам да споделя, че Фейки сетъпът е блестяща демонстрация на Прайс екшън анализа. Виждате, само с анализирането на три бара, колко много може да се открие за силите, които определят посоката на движение на цената. А ясно е, че няма две еднакви ситуации на пазара, и точно затова не трябва да се подхожда механично при откриването на позиция. В такъв смисъл, Прайс екшън стратегията ни учи да мислим и да подхождаме аналитично при търговията на форекс. .
Заключение
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й. А, ако искате данареднете в материята, запишете се в курса ми Форекс Фаворит.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми” и да я споделите с приятели !
Всички коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Много добре обяснена технологията на образуване и търгуването на фалшификатора . Само не съм съгласен с понятието аутсайд бар , както го използваш тук .Инсайд бар е формация , при която рейнджа на втория бар изцяло се съдържа в рейнджа на предходния . А Аутсайд бар е формация , при която рейнджа на ВТОРИЯ бар изцяло препокрива рейнджа на предходния бар . В този смисъл изплзването на термина аутсайд бар като препратка към първия бар от формацията е некоректно
Разяснението е напълно коректно и отговаря на реално случващото се на пазара. Използвал съм понятието аутсайд бар в стремежа си да обясня по-достъпно формацията. Истината е, че не съм се замислил за смисловото противоречие. Благодарности!