Форекс и нереалистичните очаквания

Това, което очакваме от живота, формира нашия емоционален опит. Ако очакваме хубави неща, житейската ни нагласа ще бъде оптимистична и енергична. Ако очакваме отрицателни резултати, безпокойството ще бъде наш спътник. Ако живеем с мисълта, че успехът винаги ще ни избягва, ще се чувстваме обезкуражени и депресирани. Но от друга страна, ако очакваме, че нещата винаги ще се случват по перфектен начин – постоянното разочарование ни е гарантирано.
Нашите емоции са барометърът, който отчита степента, в която очакванията ни се сбъдват. Това е важен принцип, тъй като психологическите изследвания сочат, че ако нашите очаквания са пристрастни, най-вероятно ще бъдем подвластни на затормозващи емоции.
Горната формулировка важи в пълна степен и за форекс. Връзката между емоции и очаквания е от особена важност за начинаещия форекс трейдър. Един от вашите първостепенни приоритети трябва да бъде натрупването на положителен опит, който да подкрепя мотивацията и усилията, необходими за усвояване на трейдинга. Обезкураженият, плах и страхлив трейдър не е ефективен на форекс маркета. Ако сте готови да поддържате такава зона на фокус и концентрация, която увеличава до възможно най-голяма степен капацитета ви за обучение, вие ще бъдете абсорбирани в пазара. Но никой не може да го постигне, ако е принуден да се бори с емоционалния дистрес.
Ето един начин за проверка на очакванията във форекс, особено ефективен, ако имате чувството, че дистресът пречи на усвояването на теорията и спъва развитието ви. Приведените по-долу очаквания са измежду най-вредните във форекс:
1. Печелившият месец е добър месец.
Това очакване предполага нашият емоционален опит да се повишава и понижава в зависимост от месечната печалба или загуба. По принцип очакваме месецът да е добър, но приравнявайки добър месец с печеливш месец, ние се настройваме за разочарование в случай, че, вследствие на неочаквана форекс волатилност, резултатът ни излезе на червено.
Добър месец е този, в който ние следваме стриктно стратегията си и прилагаме дисциплинирано риск мениджмънт.
Някои добри месеци ще ни донесат печалба, други не. В даден месец може да се случи да сме търгували лошо и да сме излезли на печалба, а в друг да сме откривали позиция със 75% вероятност и да сме губили. Това се случва във всички спортове. Разбира се, когато сме уверени, че прилагаме стратегията си коректно, трябва да очакваме добър месец. Ако това не се случва, трябва да я заменим. Фомиране на очакването, че ще печелим всеки месец, е сигурна гаранция за емоционални разочарования.
Никога не си поставяйте цел, чието изпълнение не зависи изцяло от вас!
2. Да се работи сериозно на форекс пазара означава да се търгува по-често.
Това предполага, че търгувайки по-често, ще научите повече и ще се усъвършенствате по-бързо. Възприетият термин за това е overtrading, а резултатът неотменимо е загуба в полза на маркет мейкърите и брокерите. Всяка сделка започва със загуба. По презумпция това е спредът, който брокерът ни начислява при всяко откриване на позиция. Но често се търпят загуби и от дилинг деск изпълнението на поръчките. Да, това са малки загуби за нас – суинг трейдърите, които откриваме позиции едва няколко пъти в месеца и няколко пипа повече, на фона на примерно стотина пипа риск, не са кой знае каква загуба. Но трейдърите, които реализират по няколко сделки на ден, ги плащат при откриването на всяка една позиция. И ако, като принцип, техният риск е в рамер на 20 – 30 пипа, а в много случаи дори и по-малко, за всяка отделна поръчка, давате си сметка до какви загуби води предозираната търговия. И тук говорим за загуби при печеливши сделки. Губещите отделно.
3. Да си успешен форекс трейдър означава, да можеш да се издържаш от трейдинг.
Ето още едно очакване, което гарантира бъдещи разочарования и обезкуражаване. Няма професионален форекс трейдър, който е започнал да се издържа от печалбите си в ранните години на обучение. Вземете за пример някой от спортовете, който ви е близък до сърце, и си дайте сметка колко време е необходимо на аматьора да достигне професионална кариера. Същото е валидно и за сферата на изкуството. Винаги съм се чудил, защо очакванията на начинаещите форекс трейдъри са свързани с бързи печалби. Може би фактът, че още в началото стават свидетели на движението на големите пари и само няколко клика с мишката са достатъчни за спечелването им, ги провокира да възприемат трейдинга по този начин? Да се очаква, че е възможно форекс трейдърът да генерира приличен постоянен доход още в първите години на кариерата си, е най-меко казано нереалистично. По реалистично би било да се стремите да пазите загубите в определени граници и да спазвате правилата на избраната стратегия дисциплинирано.
Няма път към професионализма, който да не изисква време за постигането му.
Ако очаквате да започнете да се издържате от форекс много по-бързо от професионалистите в други области, смятайте, че сте си подготвили почвата за разочарования и неуспехи.
И как все пак да се предпазим от тези нереалистични очаквания? Един от начините за справяне с това е, да записваме очакванията във форекс плана си. Това означава да си направим приблизителен план по месеци и дори години. Добър вариант е да включим в този план и степени на израстване, изразени под формата на нарастване на риска за сделка.
Форекс журналът ни също има отношение към темата. Не е добър вариант например, да си поставяме за всеки месец цел, изразена в абсолютна стойност като сума. Това важи с особена сила за случаите, когато разчитаме на тази сума за месечната си издръжка. При всички случаи първо трябва да мислим за опазването на парите си, което от своя страна е следствие от стриктното спазване на риск мениджмънта.
Не чрез фокусирането върху абсолютната печалба, а чрез концентирането върху риск обусловената възвращаемост, ние съчетаваме трейдинг процеса във форекс с резултатите.
Трябва да сме наясно, че не целите, изразени под формата на парични суми, а реалистичните, постижими резултати са от съществено значение. Когато реализираме очакванията си, ние изпитваме чувство на гордост и задоволство от постижението.
Формулата за усъвършенстване във форекс е:
Винаги очаквайте успех, но винаги го дефинирайте като постижимо предизвикателство!
*Статията е авторизиран превод от публикации на американския психолог Брет Стийбъргър.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс, запишете се в новоучредения курс за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
За съжаление, твърде много внимание в литературата се отделя на психологията на търговеца и твърде малко – на математическия апарат, използван в различните платформи и който е толкова необходим за управлението на капитала. Ако не можеш да си изчислиш марджина, как ще си пресметнеш риска? Ако предварително не знаеш на колко пипса движение срещу твоята позиция колко ще загубиш, как ще си управляваш капиталите? Всъщност, почти всички автори избягват да опишат ясно формулите, заложени във форекс търговията. И има защо… 🙂