Форекс журналът като бизнес помагало

Не можете да ръководите един форекс бизнес успешно, ако не си водите подробни записки за резултатите от него. Воденето на форекс журнал е много повече от записите на печалби и загуби за деня, седмицата или годината. Предназначението му е да ви дава информация как се представяте в момента и как този моментен резултат се съотнася към цялостното ви представяне.
Воденето на форекс журнал е от особено значение, ако възприемате форекс трейдинга си като бизнес. Една опитна в продажбите на дребно фирма за дрехи води подробни записи всяка седмица. Собствениците знаят във всеки момент не само брутните продажби, но и разбивката по продукти. В моментите на рецесия дамските аксесоари – с по-ниска цена – се харчат повече за сметка на по-скъпите дрехи. Като записва редовно тенденците на пазара, компанията ще бъде в по-добра позиция да преориентира продуктите си и като резултат – да максимизира печалбата си. По същия начин ако един склад, независимо от перфектната си локация се представя зле, мениджърите могат да използват подобен род информация за анализ и корекция.
Воденето на журнал в бизнес сферите може да бъде изключително детайлно. Много са причините най-успешните световни компании да инвестират в подобен род информация. Фирмите могат да записват продажбите си час по час в рамките на деня, за да определят най-подходящото си работно време. Поръчките, съобразени с работното време и възрастта се отчитат от рекламните послания и промоционалните кампании. Воденето на бизнес журнали подсигурява бизнеса със знания; а в света на бизнес средите точните знания в точен момент са сила.
Не можете да управлявате един бизнес адекватно, ако не сте наясно кои неща вършите правилно и кои грешно.
Най-ярко тази сила може да се наблюдава при осъществяването на качествения контрол. Фирми като Тойота събират купища данни от производствения процес, за да идентифицират пропуските в качеството, но също и за да осъществят непрекъснато подобрение на производството. Ако не натрупвате данни, не сте в състояние да осигурите отправни точки за промяна. Не става въпрос само да се уверите, че бизнесът върви добре; и най-печелившият бизнес е принуден да мисли за подобряване.
Когато водите журнал за форекс бизнеса си, няколко елемента са абсолютно необходими. Част от тях включват:
– Вашата крива на представяне – запис на промените в стойността на портфолиото ви във времето;
– Броят на печелившите спрямо губещите сделки;
– Общият средният размер на печелившите и губещите сделки;
– Средната печалба/загуба за сделка;
– Отклонението в дневната/седмична/месечна печалба.
Нека отделим място за всеки един поотделно:
Крива на представяне.
Тук от значение са отклоненията в резултатите и промяната на тези отклонения, представени в графичен вид. Все пак ние не бихме искали да реагираме на най-малката завъртулка в кривата, изоставяйки натрупания във времето опит. Твърде много форекс трейдъри скачат от “перфектна” стратегия на друга всеки път, когато инкасират няколко последователни загуби. Далеч по-продуктивно е да познавате типичните вариации във вашата крива на представяне за по-отдалечени периоди, така че да можете да ги сравнявате със сегашното представяне. Ако сте отделили достатъчно време за обучителния период в демо вариант и след това с малък акаунт, ще сте натрупали достатъчно исторически данни, които да ви служат за сравнение с времето на търговия с по-сериозен акаунт. Когато вашата крива на представяне се отклонява значително в сравнение с историческите данни, това ще означава, че се нуждаете от донастройка на стратегията. Ако отклонението е в положителна, печеливша посока, ще е необходимо да откроите точно тези положителни елементи, за да ги използвате в пълна степен за в бъдеще. Ако отклоненията предизвикват несъразмерни загуби, ще е необходимо да се намали обема на поръчките, за да се диагностицират проблемите.
Познаването на стандартното ни представяне е безценен помощник за идентифициране на периодите на загуба.
Печеливши спрямо губещи сделки.
Това е базисен показател за начина, по който възприемаме форекс маркета. Отново ударението тук не е върху конкретния брой сделки, а върху сравнението на моментното представяне спрямо историческото. Да кажем например, че търгувате по тренда. В общия случай печелите само в 40% от сделките си, но пък печалбите ви значително превишават сумите от губещите поръчки. Ако вашият процент печеливши сделки изведнъж спадне до 25%, вие ще искате да откриете възможните проблеми. Дали форекс маркетът от трендов се е обърнал в консолидиран? Дали не сте променили начина, по който откривате позиция или начина, по който управлявате поръчките си? Колкото повече спадът до 25% е нетипичен за вас, толкова повече бихте искали да влезете в диагностичен режим. Ако например и в миналото сте имали периоди с 25-процетен спад по причина на промяна в тренда, не е задължително да пристъпвате към драстични промени, а просто да се фокусирате върху периоди с по-големи възможности.
Общ среден размер на печелившите и губещите сделки.
Очевидно не е продуктивно да имате 60% печеливши сделки, при положение, че размерът на губещите е по-голям от този на печелившите. Воденето на записи във форекс журнала за размера на печелившите и губещите сделки ще ви съоръжи със страхотен инструмент за оценка на идеите ви за пазара – дали откривате позиции в моментите, осигуряващи ви печалба по сравнение със случаите, в които влизате на загуба. Данните ще ви информират също дали спазвате стриктно дисциплина по отношение на риск мениджмънта и в частност къде поставяте стопа. Ако вашият среден размер на печалбите и загубите се увеличава, може би просто се включвате в периоди на по-голяма волатилност (или увеличавате размера на експозицията си). Ако размерът на печелившите ви сделки се увеличава, а този на губещите намалява, вие очевидно се справяте отлично. Важно е в тези случаи да идентифицирате кои са действията, които водят до този положителен ефект, за да продължавате в същата посока. И обратно, когато размерът на губещите сделки превишава този на печелившите, ще трябва да откриете причината за това. Дали прочитът ви на пазара е грешен, входът и управлението на поръчките неправилно, или и двете.
Средна печалба/загуба за сделка.
Да преположим, че през януари регистрирате някаква печалба и през февруари я повтаряте. Ще бъдете склонен да заключите, че се справяте еднакво добре и в двата месеца. Все пак това ще бъде грешка. Ако през първия месец сте открили 5 поръчки, а през втория 10 (при положение, че търгувате единствено на дневна графика), ще се убедите, че търгуваки повече не означава по-голяма печалба. Средният ви размер за сделка намалява. Това предполага най-малко, че част от трейдинга ви не е печеливш. Ситуацията е сходна със случая, в който бизнес компания открива пет нови магазина, но годишната й печалба остава непроменена. Средната печалба от магазин на практика се е понижила – важен фактор, оставащ скрит зад повишението на бизнес активността. Средната стойност на печалбите/загубите за сделка ще варира в зависимост от броя на поръчките и от общата волатилност на пазара. Внимавайте за случаите, в които волатилността се повишава, а средната стойност на сделките ви се понижава: вероятно не се справяте добре с промяната на пазарните условия. В много случаи форекс трейдърите печелят повече като цяло, ако просто се фокусират върху добрите си пазарни идеи и намалят броя на поръчките. Тази селективност се проявява като повишаване на средния резултат от сделка. А това е чудесна мярка за вашата ефективност от усилията ви на форекс маркета.
Отклонения в резултатите.
Ако вземете печалбите и загубите за един ден, седмица или месец (в зависимост от времевата рамка, на която търгувате) и ги превърнете в усреднена стойност, ще получите разпределението на резултатите си. Ще видите как се променя усреднената крива на представянето ви за избрания период. Ще видите също и отклоненията от тези усреднени стойности. Ако си направите труда да проучите типичните периоди на загуба в исторически план, ще бъдете в състояние да калибрирате отклоненията в резултатите. Ако търгувате много добре (т.е. много печелившо), с относително ниски отклонения в размера на портфолиото си, означава, че можете да се ориентирате към повишаване размера на риска, който поемате за сделка.
––––––––––––
В крайна сметка всичко това означава, че когато гледате на форекс трейдинга като на сериозен бзинес, воденето на форекс журнал е задължителен елемент от работата ви. Колкото повече знаете за начина си на търгуване, толкова по-подготвен ще бъдете да подобрите този бизнес.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели ! Харесайте и страницата ни във фейсбук!
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в онлайн курса за обучение Форекс Фаворит.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023