Форекс като бизнес

Форекс е бизнес и на него трябва да се гледа като на всеки друг бизнес. Това е темата на настоящата статия, но преди това искам да направя едно малко лирично отклонение. Приемете го като увод към темата.
Тези дни проведох кореспонденция с един младеж, който е в началото на Форекс кариерата си. Оказа се, че присъствал на един от семинарите, които организират Форекс брокери, за да набират кленти. Това, което ме изненада е не толкова, че той нямаше (по-скоро, не бяха му преподали) елементарни познания за това как работи валутния пазар, а това, че имаше необосновано високи очаквания за бързо забогатяване. От думите му разбрах, че се е пробвал в демо вариант и тази проба го е въодушевила за големите печалби. Очакваше първоначално да печели по 50 евро на ден, при положение, че си захрани сметката със 100-тина долара?!
Този случай ме провокира преди да пристъпя към същността на статията, да отделя няколко думи за първото съприкосновение на начинаещия трейдър с Форекс пазара, за първата му среща с графичното изображение на цената в реално време и за първите му реакции.
За да се усети пулса на пазара, трябва да се проследи поведението на цената на ниските таймфреймове, например на едноминутния или на петминутния фрейм. Там се вижда как цената буквално скача в определена (по-скоро в неопределена) посока. Наблюдавайки това, в общия случай, хаотично движение, новакът остава с впечатление, че може да предвиди следващите ходове на пазара и да открие позиция в рамките на няколко минути, която да закрие с печалба. Той още няма понятие за стратегия, управление на сметка или съотношение Риск / Печалба. Всъщност няма никакво понятие за основните принципи и сили, които движат Форекс; открива позициите си чисто интуитивно. Така, в рамките на няколко часа пред монитора, начинаещият трейдър ще пусне 15 – 20 поръчки и, статистически погледнато, половината от тях ще бъдат печеливши. Това му дава основание да си мисли, че щом може да печели по този начин, само с малко повече внимание би могъл да избягва губещите поръчки и ето го на пистата на големите печалби. Следва откриване на реална сметка и много скоро след това “зануляването” й. Едва тогава започват търсенето на литература, проучванията за печеливши стратегии и естествено – захранване на сметката с нова сума, съпроводено от заклинанието “Този път по-внимателно!”. Някои от трейдърите така си и остават на това ниво на скалпиране на пазара, подплатено вече с “научни” методи. Тук аз няма да се спирам на вредата от търговията на ниските таймфреймове, отделил съм им специална статия. Целта ми е да помогна на тези, които сега се запознават с Форекс, да формират правилен мироглед по отношение на тази специфична търговия.
Истината е, че Форекс е бизнес и на него трябва да се гледа като на всеки друг бизнес. Не като на казино, не като игра на покер, рулетка или зарове. И като при всеки друг бизнес и тук са необходими инвестиции. И съпътстващи разходи. Инвестиция е предварителното обучение и инвестиция е сумата, с която ще захраните сметката си. В какво съотношение ще разпределите инвестициите си, зависи от вас самите. Ако отделите повече време за обучение, с по-малка първоначална сума ще напреднете по-бързо. Разбира се, ако сте нетърпелив и хазартен тип, ще ви се наложи да наваксвате с повече пари. А ролята на съпътстващи разходи във Форекс играят губещите поръчки. Вече чувам въпросите: ама как така губещи поръчки?.. ние ще се обучваме да губим ли? и т.н… Отговорът е: да, губещите поръчки във Форекс неизбежно съпътстват търговския процес – независимо от избраната стратегия, независимо от методите на търговия. Във всеки бизнес има разходи, няма бизнес със 100% печалба. Тук ще ви открия една тайна. Има начин да се печели на Форекс пазара дори и ако губещите поръчки превишават по брой печелившите. Това е предмет на съвсем отделна тема, свързана с управлението на риска и с управлението на сметката и аз много скоро ще я публикувам. За да не се отдалечавам от връзката на Форекс – бизнес обаче, тук ще използвам един израз, който инвестиционните банкери ползват в практиката си и той е, че бизнесът изисква калкулиран риск. Това е много важно да се разбере още в самото начало на Форекс кариерата. С две думи печалбите от печелившите поръчки трябва да бъдат най-малко 2 до 3 пъти по-големи от загубите на губещите поръчки. И, разбира се, нашата цел си остава печелившите поръчки да превишават по брой губещите.
За да успее в конвенционалия бизнес човек трябва да бъде търпелив, дисциплиниран, фокусиран и привързан до пристрастеност, работещ усилно и неуморно, да осъществява абсолютен самоконтрол и да следва своя бизнес план неотклонно. Същите качества са необходими и при търговията във Форекс. Успешните трейдъри са наясно, че не могат да преборят пазара и никой от тях не се опитва да го прави. Те знаят, че основната част от усилията им трябва да са съсредоточени в усъвършенстването на техните умения, а не в постоянното търсене на нови стратегии и опитването на нови системи за търговия. Не е задължително стратегията да бъде сложна и отвлечена. Напротив – стратегия с ясни правила и принципи винаги дава по-добри резултати. Такава е Прайс екшън стратегията (Price Action Strategy), която е предмет на обучение и обсъждане в този блог.
Да се върнем на очакванията. Да, във Форекс могат да се печелят много пари, могат да се печелят милиони и не са малко индивидуалните трейдъри по света, които го постигат. Но помислете си, има ли такъв бизнес, при който с нула инвестиции, за нула време да започнете да печелите големите пари? Аз лично не съм чувал за такъв бизнес. Както при всеки друг бизнес и във Форекс трябва да се започне постепенно, да се избистри концепцията посредством подходящо избрана стратегия и от там нататък да се следва неотклонно определен (бизнес) план. В следващи публикации ние ще говорим за стратегии и Форекс планове, в книгата ми те са разгледани подробно. Резултатите ще дойдат, само не изпреварвайте събитията!
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го покажете като натиснете бутона like и я споделите с приятели във вашите социални мрежи!
Ще се радвам да дискутирам и други мнения в секцията за коментари!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023