Форекс план

За индивидуалния трейдър търговията във Форекс е самотно занимание, както неведнъж съм имал повод да отбележа. Това произтича от самата специфика на работния процес. Познавам хора, които са незаменими изпълнители, особено в колективна среда. Трябва само да им зададете коректно задачата и после да им давате напътствия, защото те час по час ще идват да ви ги искат. Те ще обсъждат непрекъснато и с колегите си отделните аспекти на изпълнението. Само не ги търсете да вземат решения.
Във форекс се налага да се вземат решения, важни решения. И докато търгувайки с малки суми трейдърът все още не изпитва психически натиск при откриването на позиция, не така стои въпросът когато залозите се вдигнат. Точно затова е необходимо още в началото на кариерата да сме наясно с това и да закаляваме характера си. И ето тук ни идват на помощ форекс планът и форекс журналът. Особено ако имаме проблем със самодисциплината.
В две последователни публикации ще разгледам тези изключително важни за успеха на отделния трейдър елементи от стратегията му. Нека започнем с форекс плана.
Какво представлява форекс планът и защо той ни е необходим?
Форекс планът трябва да бъде възприеман като методика за търгуване. С още по-голяма точност можем да кажем, че това е един списък, съдържащ всички аспекти на една поръчка, представени в логическа последователност. С други думи, форекс планът трябва да изразява вашите най-близки и най-дългосрочни цели като търговец и начина за тяхното постигане.
И това съвсем не означава, че той трябва да бъде дълъг или прекалено детайлизиран. Веднъж усвоили Прайс екшън стратегията, вие ще бъдете в състояние сами да обедините всички аспекти на вашия личен метод на търговия в стегнат вид.
Форекс планът е индивидуално творение, в което трябва да изложите вашата индивидуализирана вече стратегия. Той може да съдържа девиз, стимулиращи дисциплината и търпението изрази, графични примери и т.н… Разбира се, най-важното в неговото съдържание трябва да бъде конкретната последователност при откриване на поръчка.
Основната причина, поради която се нуждаем от форекс план, е необходимостта да предотвратим възможността да търгуваме емоционално. Търговията по своята същност може да бъде изключително емоционално занимание и ако вие не следвате един обективно съставен форекс план, който да дефинира всички ваши действия на пазара, със сигурност ще се превърнете в един емоционален трейдър, известен още като губещ трейдър.
Може би най-положителната необходимост от форекс план е, че той ви предпазва от откриване на несигурни поръчки в несигурни пазарни ситуации. А това по съвсем естествен начин намалява броя на губещите поръчки и увеличава процента на печелившите.
Много трейдъри не намират за необходимо да отделят малко време да си съставят форекс план; те намират това за излишно и предпочитат в това време да търгуват. Ако вие вече сте възприели моя съвет да търгувате по-рядко, но по-качествени поръчки, форекс планът ще ви бъде ценен наръчник по пътя към печалбата.
По-долу ви представям примерните компоненти на един форекс план. Вие можете да си добавите още, но не се престаравайте.
• Започнете вашия форекс план с мото, което даже е желателно да си четете на глас.
• Опишете вашите краткосрочни и дългосрочни цели на форекс пазара.
• Дефинирайте вашата стратегия за търговия и всичките аспекти на начина, по който анализирате и търгувате на пазара.
• Дефинирайте вашата стратегия за управление на сметката.
Това включва елементи като определяне на риска и печалбата за една поръчка; каква печалба е реалистична в зависимост от конкретни пазарни условия; каква сума в долари сте готови да загубите в една поръчка.
• Различни други неща за проверка, като например кои са валутните двойки, с които ще търгувате, на какъв таймфрейм ще работите, ще се ръководите ли от важните икономически новини и т.н…
• Намерете начин да се заставите да проверявате по два пъти всички обстоятелства преди да откриете поръчка и да си задавате въпроса: сигурен ли съм аз в тази поръчка или действам импулсивно?
• Желателно е да завършите вашия форекс план с друга позитивна мисъл.
Ето и някои насоки към отделните елементи на плана:
• Мото:
“Никога няма да откривам поръчка без да се консултирам с форекс плана си, защото той ме предпазва от емоции, което е предпоставка за печеливша търговия!”
“След като открия поръчка, няма да се намесвам в нея и да я коригирам в движение; ще се осланям на първоначалния си анализ, отстранявайки всички емоции!”
”Никога няма да превишавам риска, който сам съм си определил и оразмерил в долари!”
• Цели:
а) краткосрочни
“Да бъда търпелив и дисциплиниран трейдър, който неотклонно следва своя форекс план.”
“Да приключвам всеки месец на печалба”
б) дългосрочни
“Чрез търпелива и последователна работа на пазара, да увелича сметката си на 10 000 долара (примерно). “
“Да избягвам прекалено честото търгуване, да бъда търпелив и дисциплиниран, да се придържам стриктно към плана си“
• Стратегия за търговия
Основни стъпки при анализа на пазара с цел – откриване на позиция:
а) пазарът в тренд ли е или в консолидация?
При възходящ тренд следим дали цената при движението си нагоре образува по-високи максимуми и по-високи минимуми. Респективно, при низходящ тренд, дали образува по-ниски максимуми и по-ниски минимуми.
Пресичането на 9 и 21 ЕМА също е показателно за кратксрочния тренд.
За да е пазарът в консолидация, следим дали цената се движи между очевидните нива на подкрепа и съпротива.
б) определяме основните нива на подкрепа и съпротива и ги изчертаваме на графиката – прави се на дневен или седмичен таймфрейм!
Следим дали са налице области на съвпадение на тренд с нива на подкрепа или съпротива, за да очакваме там прайс екшън сигнали.
в) търсим прайс екшън сигнали в областите на съвпадение.
Търгуваме само очевидни сигнали.
• Управление на сметката
Къде е най-логичното място на стопа? Помнете, че винаги калкулираме риска в долари, не в пипове или проценти!
Къде е най-логичното място на лимита? Постижимо ли е R, най-малко равно на 2?
Кои валутни двойки възнамерявам да търгувам? Дали това са основните двойки EURUSD, GBPUSD, AUDUSD, NZDUSD, USDJPY, USDCAD, USDCHF?
В кой часови пояс от денонощието даденият сетъп се формира? Дали се формира в течение на Европейската или Ню-Йоркската сесия?
Да правя двойна проверка на сигнала и всички останали обстоятелства, преди да открия поръчка.
Забележка: Стратегията за търговия и Управлението на сметка-
та може да илюстрирате с графики или скици.
От написаното става ясно, че начинаещият трейдър не е в състояние от първия ден на пазара да си състави форекс план. Необходимо му е известно време да се ориентира в обстановката, най-малкото да си избистри стратегията за търговия. Това е и причината, аз да публикувам тази статия сега, а не в началото на блога. Но, разбира се, не трябва и да се отлага по принципа: може и така. След като успешните и печеливши трейдъри са се убедили в необходимостта му, след като се връщат към него редовно, дори и за да го коригират в някаква степен, едва ли го правят случайно. Форекс планът в този смисъл е призван да ни служи за нещо като автокоректив, а ние хората, дори и най-дисциплинираните, имаме нужда от това.
* В статията са използвани съветите на Найл Фулър за съставяне на форекс план.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми”!
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023