Форекс, Риск толеранс и Риск капацитет

Форекс е зона за инвестиции – област във виртуалното пространство, в което обаче се търгуват реални пари. Тук всеки ден си дават среща най-големите световни банки, хедж фондове и спекуланти, припечалват и милиони индивидуални трейдъри – кой повече, кой по-малко – всеки според възможностите си. Най-голямо число така или иначе наброяват ентусиастите с малки сметки – тези, които разчитат да направят бързи пари за нула време – и които, вероятно точно по тази причина, или най-малкото като една от многото причини, губят.
Писано е много какво отличава едните от другите. Аз също съм дал скромния си принос към темата. И понеже току-що написах, че успехът на трейдърите зависи от “възможностите” им, нека направя още в началото едно уточнение. Най-малко имам предвид финансови възможности. Разбира се, за да се печелят впечатляващи суми на форекс маркета, е необходим впечатляващ акаунт, но самият факт, че има индивиди, които успяват да го постигнат, означава, че при всички случаи те притежават много по-широк спектър от разнообразни възможности.
Темата, естествено, е много обширна, но аз ще се огранича само до така наречените психологически фактори, и по-скоро ще се концентрирам единствено върху умението на трейдърите да контролират риска. А понеже и самото понятие “риск” във форекс има няколко аспекта, ще уточня, че ще този път акцентирам върху риска като личностна характеристика.
На практика човек трудно може да излезе извън рамките на биологично програмирания си профил. Но това не означава, че не трябва да се опитва – поне що се отнася до коригиране на отделни отрицателни черти. С това не искам да кажа, че склонноста да се рискува в определени ситуации е нещо лошо. Знаем, че в областта на инвестициите (към която несъмнено спада и форекс трейдингът) е прието да се говори за “контролиран риск”.
Така или иначе, склонноста да се предприемат действия, които в определен аспект могат да донесат негативи за отделната личност, при всички случаи е индивидуална характеристика. На единия полюс тук можем да срещнем индивиди, които са толкова боязливи, че не са в състояние да предприемат нищо на своя глава. В другата крайност са хората, спечелили си правото да бъдат наричани “луди глави”, и които на практика първо действат и после мислят.
Има една сравнително нова дисциплина, наречена “Поведенчески финанси”. Тази доктрина обяснява защо хората са склонни да вземат ирационални решения, какви психологически фактори се крият зад тях и защо на практика тези решения водят до финансови загуби. Крайната цел на това учение е да посочи пътя за вземане на решения в условия на неопределеност и риск.
В крайна сметка въпросът за риска като личностна характеристика е елемент от така наречената емоционална интелигентност. Съвместно проучване на университетите в Харвард и Станфорт е показало, че едва 15% от успехите си проспериращите личности дължат на умствената си интелигентност. 85% от постиженията им са пo-скоро плод на емоционална интелигентност. Струва си човек да се замисли върху това…
Но какво точно представлява риск толерансът и каква е връзката му с форекс?
Ако се опитаме да дадем определение, то би имало следния вид: риск толеранс е сумата от рискови фактори, които форекс трейдърът е склонен да допусне в работата си, или степента на несигурност, която той е в състояние да контролира.
Но риск толерансът е пряко свързан с едно друго понятие, характеризиращо склонността към несигурни начинания. Става въпрос за
Риск капацитетът и връзката му с форекс
За разлика от риск толеранса, риск капацитет наричаме количеството риск, което форекс трейдърът трябва приеме, за да осъществи финансовата си цел, т.е. да финализира форекс сделката си с печалба. Тук риск капацитетът влиза като част от нормата на възвращаемост, която, както знаем, е желателно винаги да бъде по-голяма от единица. В действителност точно риск капацитетът е нашият оразмерен риск за всяка конкретна сделка.
Имайки на ум тези две понятия, идваме до пресечната им точка:
Риск балансът във форекс
Както се разбира и от заглавието, идеалният вариант е, когато риск толерансът и риск капацитетът са еднакви. И точно това е проблемът: при мнозинството от трейдърите те се различават.
Когато количеството на риск капацитета надвишава това на риск толеранса, най-често не успяваме да извлечем пълната печалба, която пазарната ситуация ни предлага.
От друга страна, когато риск толерансът е по-висок от риск капацитета, тогава подлагаме сделките си на ненужен риск от загуба.
Но каква практическа полза ни носят тези познания? С какво ни помага фактът, че сме запознати с тях? Отговора трябва да търсим в края на всяко едно изследване на риска, във всяка статия, теория или публикация по тази тема. А той е един: независимо от темперамента ни, независимо от степента на риск толеранса ни, независимо дори от това дали стилът ни във форекс е агресивен или консервативен – риск капацитетът трябва да е съобразен с избраната стратегия и конкретните пазарни условия. И най-важно – да сме дисциплинирани по отношение на риск баланса!
Темата за риска във форекс има и една друга, чисто емоционална страна. Думата ми е за това, кой как понася последствията от неуспеха. Естествено, и най-консервативният трейдър търпи загуби, и в повечето случаи не като резултат от недооценен риск. Това е неизбежна част от работата ни. Но в случая говоря за загуби, които се явяват пряко следствие от непремерен риск. Реакциите в тези случаи според мен са в пряка зависимост от индивидуалния риск толеранс. Разбира се, на съответното ниво…
Всеки път, когато пиша за риска във форекс, си давам прекрасно сметка, че за читател, колебаещ се дали да започне да се обучава, точно този тип статии не са най-въодушевяващото четиво. Най-вероятно реакцията му ще бъде от типа: охооо, щом е толкова рисковано, какво търся аз тук. Ние обаче, кой с по-малко, кой с повече опит на пазара сме наясно, че калкулирането на риска е една от предпоставките за печалба. Както казва арабската поговорка: “Вярвай в бога, но си завръзвай камилите”.
Работата е там, че не съм чул до сега някой да се е отказал от форекс, защото било рискована дейност. Напротив – наблюдавам все нови и нови желаещи за обучение. Очевидно хората все повече осъзнават, че нищо неправенето с парите също е рисковано. Дали ще фалира банка, дали ще ги яде инфлацията – рисковете са налице.
Колкото до мен – и през ум не ми минава да казвам сбогом на любимата дейност. Тези галантни тарикати французите, нали си имат поговорки за всичко, казват: да кажеш сбогом, в известен смисъл означава да умреш… Как тогава да се откаже човек…
Ако тази ми статия ви харесва, споделете я в социалните си мрежи и я подкрепете с един бутон “Харесва ми!”.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023