Форекс сделката – сюжет за малък разказ

Форекс трейдингът е сложен процес
Колкото и на пръв поглед да изглежда схематична дейност, търговията на форекс в действителност е многостранен и многокомпонентен процес. Всъщност голяма част от трейдърите гледат на него точно като на обичайно повтаряща се практика: преглеждаш определен брой графики, откриваш подходящ сигнал и откриваш позиция, и докато това наистина е видимата страна на нещата, водата е доста по-дълбока, отколкото изглежда първоначално.
Не съм го измислил аз, но ми харесва и затова често го повтарям: при форекс има елементи на наука и елементи на изкуство. Може би и в двете части на това определение има известно преувеличение, но по принцип е абсолютно вярно.
Форекс е наука
Като кажем „наука“, в повечето случаи ние си представяме теоретични разработки, свързани с откривателство на нови, непознати за човечеството открития. Пред очите ни изникват картини с лаборатории и откривателски центрове със свръх модерна апаратура и международни екипи от учени, отдали целия си живот на науката с главно“Н“.
Очевидно, нашите претенции по отношение на науката форекс са значително по-скромни. В това понятие ние влагаме единствено теоретичната основа, върху която е стъпила практиката на трейдинга. Тази теория си има своето развитие и своята история, има си и своите върхове на теоретичната мисъл, послужили за база на различните стратегии за търговия.
Но нали и голямата Наука също си има своя фундамент от теоретични принципи. Отделно от това, ставаме свидетели на съвременни открития точно в нашата област. Нови теории, нови стратегии, нови технически индикатори – всичко в помощ на форекс трейдъра.
Е добре, нека приемем, че в нашия случай науката няма амбициите да се пиша с главни букви, но фактът, че действа респектиращо на всеки, прекрачил прага й, е достатъчно показателен. Но как стои въпросът с изкуството във форекс?
Форекс е изкуство
Когато говорим за изкуството във форекс, нещата вече не са толкова точно дефинирани. И това произтича не толкова от невъзможността да бъдат описани, колкото от самата същност на изкуството като такова. А и самата връзка форекс – изкуство има малко по-абстрактен характер. Би трябвало да възприемаме този паралел с изкуството от гледна точка на творческото начало в него.
Няма изкуство без творчество. Самият процес го предполага. Независимо дали става въпрос за музика, живопис, поезия, кино и т.н… И ето, точно тук е връзката между двете. За да се търгува на форекс се иска креативност, необходимо е въображение. Пазарът никога не предлага две идентични ситуации. Да, има обичайно повтарящи се модели на поведение на цената, но те винаги са ситуирани в различен пазарен контекст.
Това важи с еднаква сила както в случаите при откриване на позиция, така и когато тя трябва да се закрие. Понятието „анализ“ в случая не е възприето само за благозвучие. В този смисъл изразът „изкуство във форекс“вече намира своето точно значение.
И ако се върна към началото на статията, точно този момент пропускат начинаещите трейдъри. Независимо от стратегията, която прилагат (допускаме, че са стигнали до момента, в който вече са се спрели на определена стратегия), независимо от таймфрейма, на който търгуват, те възприемат пазара единствено като възможност да приложат заучения сетъп. Не отдават значение на развитието на цената във времето, а се доверяват за това на индикаторите, което ги лишава от възможността да подходят творчески при вземането на решения. Това превръща търговията в механична дейност, от което в крайна сметка се губят пари.
След цялото това многословие по темата наука ли е форекс или изкуство, искам да споделя с вас, как аз възприемам всяка една отделна сделка с валута. Давам си сметка, че моят подход всъщност е приложим по-скоро за swing търговията, отколкото за day трейдинга, но така или иначе целта ми е да накарам всеки трейдър да се замисли за начина, по който той лично гледа на процеса.
Форекс сделката е като малък разказ
За мен специално всяка една сделка на форекс е като сюжет за малък разказ. Не изключвам това да се дължи и на факта, че по принцип съм любител на кратките литературни форми, но асоциацията ми се налага от самосебе си. Така както (по спомени от училище) писането на съчинение трябва да се структурира с увод, изложение и заключение, така подхождам и към поръчките за покупка или продажба.
За мен уводът е предисторията на цената. Когато човек следи само няколко валутни двойки (за разлика от колегите, които търгуват с 20-30), той има възможността да стане свидетел как всяка една от тях е реагирала на пазарните въздействия във времето и още по-важно – как всяка от тях се държи при приближаване на критичните нива подкрепа и съпротива.
Опознавайки по този начин „характера“ на даден валутен инструмент, трейдърът е подготвен за появата на прайс екшън сигнал. Позиционният стил на търговия има това предимство пред скалпинга, че осигурява достатъчно време за анализ и спокойно вземане на решение за откриване на поръчка.
Следвайки аналогията с творческия процес при съчинението, развитието на поръчката се припокрива напълно с разгъването на фабулата при писане. Тук действащо лице е пазарът, и както често се случва в белетристиката, главният герой често започва да проявява характер до степен, да предприема неочаквани и от самия автор действия. Това прави произведението „Форекс сделка“ толкова вълнуващо и, както не рядко се случва – с неочакван край.
Всъщност финалът е не по-малко важен от увода. В общия случай изходът на позицията е дефиниран с първоначалния анализ, но доста често се налага авторът да проявява съобразителност и да налога друг развой на събитията.
Разбира се, като пиша всичко това, аз се надявам, че правейки аналогия с изкуството, по никакъв начин няма да обидя сериозните писатели – най-малко затова, че те не посещават сайтове за форекс. А и от друга страна, знам каква ще бъде тяхната реакция, ако случаят ги сблъска с една валутна графика.
Между другото, така както ние грешим и допускаме губещи поръчки, така и създателите на произведения на изкуството грешат, задраскват и започват отново – докато получат желания резултат. Но такъв е животът. Както са казали древните китайци, не е важна целта, а пътят към нея.
Ако тази статия ви харесва, отбележете го с натискане на бутона „Харесва ми“!
Повече за търговията на международния пазар на валута посредством Прайс екшън можете да откриете в книгата ми „Как да търгуваме на валутните пазари в свободното си време“. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс, запишете се в безсрочния онлайн курс за обучение Форекс Фаворит. Повече информация за него можете да намерите тук.
Всички коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Благодаря Николай за поредната чудесна статия. Предизвика отново размисли по различни аспекти от моята търговия. Стратегията ми е разделена на два етапа- Setup Daily и Trigger H1. Твоите размисли по темата ми дадоха повод да добавя нещо ново в описанието към всеки от етапите. Първи етап НАУКАТА проговаря- Setyp Daily и втори етап време е за креативно ИЗКУСТВО Trigger H1.