Има ли чалга във форекс маркета

Чалга е синоним на поп фолк изпълнение. Преди да продължа, нека уточня, че разглеждам явлението като културен феномен. Освен това да изясня, че ценя високо народната музика и в много от поп вариантите й откривам непреходната красота на народното творчество. Доколкото в текста по-долу употребявам термина „чалга“, то е, за да му придам известен комизъм. И, разбира се, ни най-малко бих искал да обидя когото и да било.
Всъщност темата на публикацията ми няма пряка връзка с чалга културата. Тя по-скоро е продължение на кампанията ми да търся прилики и отлики между форекс маркета и изкуството и културата. Това обаче не означава, че ако се замислите по-дълбоко, няма да откриете истини в заглавието. Но и да останете на повърхостта, надявам се, усилието (моето – да го напиша, и вашето – да го прочетете) си заслужава. Впрочем преценете сами…
Шанс едно на хиляда
Не много отдавна бях поканен на нещо като вечеря на свещи от три много красиви и впечатляващи дами. Първоначалното ми леко притеснение бързо се изпари, след като стана ясно, че няма да имам конкуренция от мъжки пол, а както се оказа впоследствие – и от женски. А че ще стане дума за чалга – това и през ум не ми минаваше…
Вечерята си течеше лежерно, по всички правила на събития от подобно естество. Изискано подредена маса, леки и маркови алкохолни напитки, приглушена атмосфера, демонстрация на маниери и финес… а, бе, какво да ви разправям – ниво. Аз, както и трябваше да се очаква, съвсем естествено и непринудено овладях центъра (на внимание). Лишен от конкуренция, сипех вицове и волности, под одобрителните погледи и окуражителния смях на трите грации.
Културата на първо място
В един момент – нали трябваше да се поддържа и що-годе някакъв (псевдо) интелектуален разговор – отворих дума на тема чалга. Не толкова за песенното творчество, колкото за феномена като начин на мислене и поведение, и най-вече – като начин на експресиране на вътрешното аз. Очевидно, темата тлее някъде не много дълбоко в мен, и при първа възможност (разбирай опиянение) бърза да изплува на повърхността.
Най-неочаквано дамата срещу мен, атрактивна и финансово самостоятелна – дай, боже, всяка-й, – ме атакува фронтално със сензационното заключение: “Творбите на всички велики композитори от класиката са написани в минорна хармония!”… !?!…
Ако кажа, че бях сащисан – и това трудно ще изобрази моментното ми състояние. Не от категоричността на тона, не дори и от липсата на връзка с контекста на темата, повдигната от мен. (На другата сутрин си дадох сметка, че връзка наистина има, но човек не може да я усети, без известна предварителна подготовка по CV- тата на участниците в шоуто). Така или иначе, наистина ми трябваха няколко секунди да реагирам. Време, през което и никой друг не взе отношение, тъй като очевидно предизвикателството беше отправено лично към мен.
Уроци по солфеж
Сега. Не са необходими абсолютно никакви познания по солфеж, не е необходимо дори да си свирил на какъвто и да е музикален инструмент. Достатъчно е само да си имал тройка по пеене в основното училище, за да оцениш, че твърдението е абсолютна… хайде, ще спестя думата.
Тогава малкото симпатично дяволче в мен, следящо както обикновено събитията от първия ред, ме подкокороса да отговоря следното: “ А какво ще кажете за Вагнер?”… Пауза… И дамата: “Вагнер?… Е да, Вагнер… Да, Вагнер, да … Но и той…. И той… “…
Тук волатилността на разговора малко спадна, но възходящият тренд бързо беше възстановен – пак от мен, разбира се. Просто се наложи да проявя вродените си такт и кавалерство с думите: “ Е, да… И той… И той…”… След което най-ествественият ход, който можех да направя, беше да сменя темата и да не отварям дума за чалга. Как се прави? Най-лесно в женска компания е, като задаваш въпроси. Дамите умират да говорят за себе си…Та така, в игри и закачки неусетно стигнахме малките часове.
Има ли все пак чалга във форекс
… На сутринта, по време на обичайния си разбор на отминалата вечер (не нощ, моля ви се!), когато човек се пита, направих ли грешен ход, защо не направих грешен ход, и тем подобни мъжки терзания, ме прониза и въпросният въпрос за форекс. В смисъл, има ли чалга във форекс.
Не се искат кой знае какви аналитични умения, за да открие човек елементи на суб култура (пардон, на имитация) във форекс. Нещо, което изглежда като форекс, прилича на форекс, ама не е точно форекс. Било по линия на подражателство, било като ниво на познания, било като желание да си непрекъснато във филма, било като форма на изява, ако щете. Списъкът е дълъг и всеки, който има желание, може да си го продължи.
Аз ще спра до тук. Първо, защото, струва ми се, успях да ви провокирам и вие да помислите в тази посока. Но най-вече, за да не развалям безоблачното (надявам се) настроение, което се помъчих да предизвикам у вас в началото на новата седмица…
Сега сериозно. Както е известно, в началото на есента аз стартирах пропагандна кампания в полза на автоматизираната търговия. Направих го със специална програмна статия. При всички случаи текстът до сега не провокира никакви алюзии в подобна посока. С тези последни редове искам само да подскажа, че темата е вътре в мен, изключително задълбочена и тотална. Каквито и смешки да разказвам, каквито и теми – привидно различни от форкс – да развивам, знайте, че тя ще прозира във всяка моя дума…
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023