Инсайд барът като елемент от Прайс екшън стратегията

Сигналът за вход с Инсайд бар (от англ. inside bar- вътрешен бар) е един сетъпите в Прайс екшън стратегията, които аз употребявам в моята практика като трейдър във Форекс. Веднъж овладян, той е мощен инструмент от Прайс екшън анализа, който е в състояние да осигури висока надеждност и добро съотношение R:R (риск: възвращаемост).
Входът с Инсайд бар се различава принципно от входа с Пин бар. Пин барът по своята същност е реверсивен сигнал, докато Инасайд барът е от типа beak-out, т.е. той се задейства при “пробиване” на дадено ниво. И тъй като за Пин бар съм писал достатъчно много – посветил съм му цяла книга ( той, разбира се, си го заслужава) – време е вече да отделя малко внимание и на Инсайд барa.
Анатомия на Инсайд бара
Какво представлява Инсайд барът? Като конструкция той е изключително елементарно формирование, състоящо се от два различни по големина бара, по-малкият от които се вмества напълно в размерите на по-големия. Това включва не само размерите на тялото на бара, но така също и опашката и носа му. По-големият бар се нарича Mother bar (бар-майка), а по-малкият – Inside bar (вътрешен бар).
На фигура #1 съм представил сетъпа с отбелязани Бар-майка и Инсайд бар от действителната графика на EURUSD при възходящ тренд. Виждаме, че Инсайд бара се вмества изцяло в рамките на бара-майка. Няма значение колко са големи телата на двата бара, нито формата им. Понякога се случва Инсайд бара да има формата на Пин бар дори. Няма значение и дали баровете са еднакви (бичи или мечи) или различни.
Фигура #1
Какво представлява Сдвоеният Пин бар
На фигура #2 съм показал “Сдвоен Инсайд бар” (дефиницията е моя). Това е формирование, съставено от три бара – един Бар-майка и два Инсайд бара, като най-малкият бар е вътрешен на вътрешния. Накратко, в практиката си ще се срещнете с различни варианти на Инсайд бар, но трябва да сте наясно, че не всеки един от тях е подходящ за вход. Преди да разгледаме условията, с които трябва да се съобразяваме при анализа на Инсайд бар сетъпа обаче, нека отделим няколко думи и за причините, които предизвикват появата му.
Фигура #2
Природа на Инсайд бара
Преди всичко, трябва да гледаме на Инсайд барa като на мигаща червена лампа на графиката, която ни предупреждава, че предстои продължаване на досегашния тренд (независимо дали е бил възходящ или низходящ) или предстои обръщане на посоката му. Това е и една от особеностите, от която произтичат затрудненията, за които говорих по-горе.
Ние, като Прайс екшън трейдъри, във всеки един момент трябва да сме наясно какво стои зад определена графична ситуация, какво в действителност се случва на пазара. Това, че сме технически анализатори, не означава, че трябва механично да възприемаме пазарната динамика единствено с графичните й проявления.
Какво изобразява Инсайд барът
Не трябва да забравяме, че всеки един бар изобразява борбата между биковете и мечките, трябва да се приучим да усещаме сантимента на пазара, неговите настроения. В конкретния случай, Инсайд барът изобразява период на нерешителност, на кратковременна консолидация. Дори и при силно изразен тренд има моменти, в които определени трейдъри се питат до кога ще продължи този тренд, дали не е време да осребрят досегашната си печалба, някои съкращават позициите си, а други направо ги изключват.
Точно тези моменти на нерешителност се проявяват като консолидация и Инсайд барът е елемент от този процес. В повечето от случаите това води до кратковременно задържане на тренда, а в определени случаи и до промяна в неговата посока.
Търговия
Възниква естественият въпрос. Ако Инсайд барът сам по себе си изразява несигурност, как тогава ние да сме сигурни, че няма да ни подлъже, ако го използваме за вход. С уговорката, че нищо във форекс не е 100% сигурно (и само при него ли?), нека разгледаме двете възможни проявления на сетъпа с него.
Важно уточнение: препоръчвам използването на Инсайд бар изключително на дневен таймфрейм! Отворете по-ниските фреймове и вижте колко много инсайд барове ще откриете. Колко от тях са валидни обаче? – точно защото са много на брой.
Инсайд барът като реверсивен сигнал
Първо ще разгледам ситуацията, в която Инсайд барът играе ролята на реверсивен сетъп, т.е. трендът след него сменя посоката си – фигура #3. Седмица след събитието всичко изглежда лесно: образувал се е сетъп с Инсайд бар и трендът е сменил посоката си. Но я си представете, че се намирате в момента след формирането му. Ще бъдете ли толкова сигурни?
И тук, за да решим какво да правим, трябва да видим картината в нейната цялост. Както англичаните обичат да казават: “Дяволът се крие в детайлите”. В дадения пример пазарът е достигнал дългосрочно ниво на съпротива, това би трябвало да ни накара да се замислим. Трябва да променим мащаба, така че да се върнем по-назад във времето и да проверим до колко тази съпротива е била устойчива на усилията на биковете да я пробият.
Подводни камъни
Колкото по-устойчива е била, толкова по-голяма е вероятността и сега да издържи. Тук дебне и още една опастност обаче. Не рядко в такива ситуации се случва барът, следващ вътрешния бар да пробие съпротивата и след това да се върне под нея. Това може да се случи с Пин бар, но не е задължително. Нарича се фалшив пробив. Разбира се, остава реална и опасността от реален пробив.
Фигура #3
Оказа се всъщност, че Инсайд барът в ролята си на реверсивен сетъп натрупа доста несигурност. Точно затова аз настоятелно ви препоръчвам да го изоставите за известно време. Иска се много опит и време пред монитора, докато започнете да “усещате” пазара. За сметка на това пък, Инсайд барът при тренд е значително по-надежден и приятен за търговия.
Инсайд барът е най-сигурен в тренд
Да се върнем към графиката от фигура #1. Най-важното условие, за което ще следим, когато го открием на графиката си, е дали Инсайд барът се е формирал в условията на възходящ или низходящ тренд. Колкото трендът е по-ясно изразен, толкова сетъпът с Инсайд бар ще бъде по-надежден.
Правила за откриване на позиция
Как да определим кога да стартираме поръчката? Правилото е много ясно и лесно за изпълнение. Тъй като това е break-out сетъп, влизаме лонг при пресичане на горния край на бара-майка при възходящ тренд и влизаме шорт при пресичане на долния му край при низходящ тренд. В зависимост от момента, в който се намираме, това може да стане или с отложена поръчка (stop order) или с моментна поръчка (market order). Стопа фиксираме под долния край (при възходящ тренд) на бара-майка или съответно над горния му край (при низходящ тренд).
Частен случай
Понякога се случва барът майка да е доста по-голям от вътрешния бар. Такъв случай съм показал на фигура #4. За да се намали риска, в такива ситуации някои препоръчват да разположим стопа около средата на бара-майка. Аз нарочно съм подбрал пример, при който този метод не сработва, за да не ви насърчавам да го използвате. Лично аз го избягвам.
Фигура #4
Лирично отклонение
В книгата си споменавам, че търгуването във форекс е едновременно наука и изкуство. Кой от тези два елемента ще преобладава във вашата практика, зависи от това дали сте повече аналитична или артистична личност. И докато, за да развиете “научния” елемент, трябва да отделите време за теоретичната си подготовка, то за “артистичния” е необходимо да понатрупате практика.
Тогава ще можете да си позволите да интерпертирате “каноните” в търговията, да се отклонявате от писаните правила и да формирате свой собствен индивидуален стил. В своята публикация “Печеливша поръчка с Инсайд бар” аз съм показал един сравнително по-нестандартен подход при откриването на дълга поръчка с Инсайд бар, като съм влязъл преди още пазарът да пресече горния край на бара-майка. Направил съм го по-скоро интуитивно, но с горните редове точно това се опитвам да обясня – че интуицията, придобита в резултат на опита, е част от артистизма в търговията.
Заключение
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й. А, ако реште да се занимавате на по-високо ниво, следващата стъпка е курсът ми за обучение Форекс Фаворит.
Ако тази статия ви е харесала, моля ви да го отбележите като натиснете бутона like във фейсбук карето в дясната секция на страницата, а с бутоните по – долу да споделите публикацията с ваши приятели.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Добра статия, разясняваща до известна степен колко рискова игра е форекс търговията на база теоретична подготовка знания и каква част усет и интуиция – отключени, благадарение на практиката.Аз съм начинаещ и не разбирам от борсова търговия, но мисля, че е добре да има баланс между двете и превес да взима една от страните в различните ситуации .