Как да търгуваме гаповете във форекс

Форекс стратегията Прайс екшън е изградена върху принципа, че цената носи всичката ни необходима информация, за да анализираме пазара. Това е така, защото всички икономически послания, политически събития и географски катаклизми оставят своя отпечатък върху нея. Отделно от това, цената е подвластна както на математически модели, така и на груповото поведение и груповата памет на инвеститорите. Това прави стратегията универсална по своето значение и най-важно – по своето приложение.
Тези, а и много други аргументи намират изражение под формата на така наречените входни сигнали. Те на практика представляват семиотичен израз на самата форекс среда и служат за основен ориентир при стартиране на сделка. Но както неведнъж съм казвал, в никакъв случай не трябва да ги възприемаме механично: имаме сигнал, откриваме позиция. Необходим е обобщен поглед на конкретната пазарна ситуация, в която е формиран входният сигнал.
В контекста на всичко казано до тук, в тази статия ще дам някои базисни насоки към начинаещите трейдъри по отношение на пазарна ситуация, която специално при форекс маркета възниква сравнително рядко. Повод ми дават някои случили се в последно време събития, оставили своя отпечатък по един или друг начин върху пазарите.
Какво наричаме гап във форекс
От многото, но все сходни значения на думата (от англ.gap) ще избера това, което смятам за най-реално отразяващо поведението на цената в коментираните ситуации, а именно: дупка. С две думи. Цената затваря при определена стойност в края на конкретния таймфрейм (обикновено дневен), но новият бар не започва от стойността на затваряне, а стартира от друга – по-висока или по-ниска цена.
При определени финасови инструменти това се случва доста често – например при индексите, – но специално за форекс явлението е рядко. Това е и причината да не се коментира много, а това пък от своя страна е поводът аз да го направя. В изключителни случаи, при много категоричен тренд, може да се забележи на минутния интервал, но по принцип е характерно за дневна графика. И най-вече – в понеделник.
Форекс маркетът, както знаем, е отворен 24 часа в денонощието, 5 дни в седмицата. Обикновено казваме, че това е «работното време» на пазарите. Но докато обменът на валута не работи през уикенда, светът продължава да се върти и новини от всякакъв характер превземат световните информационни канали. Натрупването на значими събития в крайна сметка води до зареждане на сантиментите с интензитет за покупки или продажби.
Примери много. Изстреляна ракета от Северна Корея, ураган в Южна Америка, земетресение в Хаити, терористичен атентат еди къде си и т.н… Помислете си например какво се случва, когато в някоя от държавите, чиито валути са приети за основни, се провеждат избори. И най-вече, когато резултатът е неочакван. Често в такива случаи графиката отваря в понеделник със скок в едната или другата посока. Това наричаме гап.
Графичен пример за гап във форекс
Тъкмо такъв е примерът, който искам да приведа – графиката на EURUSD и как цената отвори на 25 септември т.г. – понеделник. Още повече, че евро/долар не е двойката, при която това се случва често. При т.н. суровинни валути се наблюдават повече гапове.
В конкретния случай явлението е резултат от изборите за бундестаг в Германия, но аз няма да коментирам фундаменталните причини, които стоят зад него. За нас, като Прайс екшън трейдъри те не са толкова важни. Ние четем графиката и реагираме съобразно информацията, която научаваме от нея.
Вместо да стартира от нивото, на което е затворил в петък, вижда се как в понеделник барът отваря с 50 пипа под цената на затваряне. След това, преди да продължи “естествения” си ход надолу, в продължение на 8 часа цената се стреми да се върне до логичното ниво на отваряне. В крайна сметка, след всичко това тя продължава надолу. По-късно ще обясня кавичките на “естествения” ход. Ето как се вижда този процес на едночасовата графика:
Въпреки че понякога гаповете изглеждат твърде неочаквано, те обикновено следват обичайно повтарящ се модел на поведение. Нека се спрем малко по-подробно на това.
Гапът се отваря и обикновено след това се затваря
Често се казва, че търговията започва с началото на новия ден от Сидни. Знаем, че това не отговаря съвсем точно на истината, защото тя стратира един час по-рано от Уелингтън, но този факт често се пренебрегва поради липса на ликвидност в този период. Всъщност и с включването на австралиския пазар тя не се увеличава кой знае колко – поне в началото. А колкото ликвидността е по-ниска, толкова волатилността е по-висока.
Първият въпрос, който трябва да си зададем, ако открием гап на графиката си в понеделник е, дали гапът е оправдан. Ако, въз основа на технически или фундаментален анализ отговорим с “не”, това би означавало, че вероятно ни се открива възможност за вход. Или гапът в този случай е резултат на свръхреакция спрямо новини от уикенда, или е резултат на съпротивление срещу дългосрочен тренд.
В общия случай продължителността на действие на гапа е около 2-3 часа, т.е до отварянето на пазара в Токио, когато ликвидността се вдига още. “Безпричинните” гапове имат склонност да се затварят с приближаването на Tokyo Open.
На практика повечето гапове са склонни да се затварят.
Цената проявява тенденция да се връща към една усреднена стойност – около нивото на затваряне преди уикенда. Едва тогава форекс двойката “избира” каква посока да поеме – движена от по-висока ликвидност, по-големи търгувани обеми и пресни новини.
Какво означава, ако гапът не бърза да се затваря
Какво да мислим, когато с приближаването на японския пазар гапът не проявява признаци за затваряне? Това вече е индикация, че причините за скока на цената при отварянето са по-сериозни. Независимо дали това са новини, политически събития или катаклизми от всякакъв характер, те очевидно ще играят роля и през останалата част от деня. В такива случаи гапът не само не се затваря, но цената продължава първоначално поетата от него посока.
Като най-значим можем да приемем гапът, който не се е затворил и след началото на европейската сесия. След отварянето на Франкфурт и Цюрих ликвидността достига високи стойности, особено в понеделник, и един все още отворен гап е сериозна индикация за избраната от цената посока.
Как да търгуваме гаповете
Отговорът до известна степен се съдържа в описание поведението на различните по характер гапове. Конкретизацията може да дойде по линия на различните стратегии и предпочитания за търгуван интервал. Очевидно форекс трейдърите, които предпочитат часовите интервали, могат да настроят стратегията си в зависимост от това в коя сесия правят анализа си.
Сравнително голяма полза от предвидимостта в поведението на цената при гап могат да извлекат колегите, които търгуват на минутните графики. Разбира се, с всички специфики, които съпътстват този трейдинг.
Най-защитени от евентуални изненади, свързани с гапове са трейдърите, които търгуват на дневна графика. Каквито и да са причините, довели до това “природно” явление, до следващият ден, когато се заражда новият бар, има достатъчно време, за да се прецени характерът и интензитета му.
И да се върна сега на въпроса за кавичките. Всъщност с това правя връзка с току-що написаното за дневната графика. В примера за еврото, който дадох в началото, барът от понеделник, след затваряне на гапа, макар и след 8 часа, потегля надолу. Не е необходимо да се разпростирам надълго и нашироко за причината. В чисто технически аспект наличието на Пин бар в петък, при това след мощния импулсен мечи бар от сряда, правят нещата да се подреждат в своята логика.
Тънкият момент в конкретния случай е изборът на вход за къса позиция, но това е друга тема, дефинирана от Прайс екшън стратегията и изискваща повече място. Тъй като сега говорим за гапа, най-важна е преценката дали и доколко той е сериозен, така че след запълването на празнината, цената да продължи логичния си ход. Без да извеждам това като аксиома, специално за форекс маркета бих казал, че в повече от 70% тъкмо такъв е случаят. Длъжен съм да уточня, че това число е плод само на личните ми наблюдения, а не резултат от представително изследване…
Докато пишех статията (в някои случаи това ми отнема няколко дни), форекс маркетът ми даде нов повод за гап. Отново при еврото и отново в понеделник. Този път – след референдума в Каталуния. В конкретния случай гапът е от „стандартен“ тип – така както се развиват болшинството от гаповете. Представям го с едночасовата му графика:
Но тук наблюдавахме друго „необичайно“ явление – гап в 5 часа следобед. Изглежда, ще трябва да свикваме.
И още едно „стандартно“ положение. Кавичките от началото на публикацията отново са в сила. Защо? Ами защото в много случаи Прайс екшън работи независимо от фундамента, или по-точно казано – в унисон с него (виж форекс анализа ми от събота).
В заключение. Очевидно, вследствие на много и разнообразни причини, все по-често ще ставаме свидетели на „гап“. И ако до сега сме внимавали и изчаквали да видим как ще се развият събитията след него, няма да е лошо да донастроим стратегията си и да се възползваме от явлението.
А ако вие – уважаеми начинаещи колеги – прецените, че с тази статия успях да запълня макар и малко някакъв гап в познанията ви, отбележете го с натискане на бутона “Харесвам” по-долу! Защото, нали знаете? Дума дупка не прави…
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023