Когато гръм удари…

В онези блажени времена, когато форекс беше млад и когато професор Вучков беше просто един театрален критик, обществото, или поне по-интелигентаната част от него, мислеше повече за театър, отколкото за пари. В тези далечни дни заглавие като горното би предизвикало асоциации с Яворов, “експериментални постановки”, “модерен прочит”, “млад режисьор” и т.н., дори и да беше публикувано в сайт за валутна търговия. Сайт ли? Извинявайте! Вестник, да кажем, в най-добрият случай списание.
И въобще темата за парите беше едва ли не табу. Никой не си правеше труда да каже, че те също могат да правят хората щастливи. А специално валутната търговия (изключвам размяната на черно, уличния чейндж и Кореком) беше занимание за (бого)избрани. Кое е по-правилно? Идеалният вариант е широко скроена личност, с богати културни интереси и изострена чувствителност към приходите. Но никой не е съвършен, нали?…
Покрай работата си тогава имах възможност да наблюдавам банковия процес отвътре. Там дилърският офис беше светая светих, а самите дилъри със специален статут. Идваха на работа и си отиваха по всяко време на денонощието, много често след полунощ, затваряха се в стаята с трите часовника (Токио, Лондон и Ню Йорк), и никой нямаше представа какво точно вършат.
В днешно време, когато дори баба Райна на село е чула по телевизора, че Швейцарската национална банка е сторила нещо си, и тя не е сигурна дали ще си получи пенсията (защото някои коментатори в стремежа си да блеснат с финансов интелект, така са изопачили информацията), заглавие като “Когато гръм удари…” в сайт за форекс въобще не предизивква съмнение за сюжета. И ето как от дума на дума си идваме на темата…
Всъщност истината е, че гръм наистина имаше. Истина е и това, че ехото му още не е заглъхнало и вероятно дълго време ще напомня за случилото се на валутния пазар. За да не обременявам статията с подробна хронология, ще маркирам само централното събитие и основните последствия от него. Тези, които са били засегнати от подробностите, са намерили начин да ги открият в мрежата и тази статия не е за тях.
В четвъртък, 15ти януари Швейцарската национална банка изненадващо за абсолютно всички и без никакви предварителни индикации обяви, че премахва фиксирания лимит от 1.20 франка за евро. Краткото обяснение на шефа й Томас Джордан гласеше, че стъпката е резултат от отслабването на еврото спрямо щатския долар, довело и до отслабването на франка спрямо него. В същото изявление гуверньорът на банката обяви и намаляването на лихвите в Швейцария до минус 0.75%.
Тези действия доведоха до невиждано от 1992 година сътресение на валутния пазар. EURCHF за момент удари дъно от 0.8300, а USDCHF 0.8130. При това, този скок от порядъка на 30 и повече процента прескочи стоповете на всички авантюристи, решили да играят шорт на франка, като по този начин изпразни сметките им до дъно. На всичко отгоре събитията се развиха с такава бързина, че брокерите не успяха да изключат губещите позиции (така наречения Margin Call) и те също регистрираха колосални загуби. Двойките с швейцарски франк бяха изключени от платформите за търговия, а в специализираните издания веднага започнаха да се появяват бомбастични заглавия. Петнайсети януари веднага беше наречен “Черният четвъртък”.
Последствията. Някои от най-големите банки, като Барклийз банк и Дойче банк загубиха милиони, изразени в трицифрени числа. Малките брокери се отърваха с по 3 – 5 милиона загуба, докато големите отчетоха по 50 и повече от същия разряд. Имаше и такива, които все още не могат да се свестят. Американският FXCM инкасира 250 милиона дефицит и обяви фалит, но два дни по-късно си намери инвеститор и е на път да се стабилизира. Английският клон на Alpari влезе с 50 милиона долара и също опита да се продаде, но не намери кандидати. От понеделник се сдоби със синдици. Още един, неизвестен по нашите географски ширини форекс брокер от Австралия обяви фалит и от тогава нищо добро не се е чуло за него.
Разбира се, за нас е важно да знаем какво се случва с милионите индивидуални трейдъри и по-скоро с тези, които си занулиха сметките. След първия шок от случилото се, след като осъзнаха какво точно са преживели и как им е дошло до главата, съвсем естествено всички започнаха да търсят информация в мрежата и да четат страховитите информационни бюлетини. Дали се почувстваха виновни? Не, не бих казал. Никой не е виновен в такива ситуации. Но ето и добрата новина. Буквално няколко дни след този толкова брутален инцидент един по един форекс брокерите започнаха да публикуват на сайтовете си информация, че са готови да опростят загубите на ритейл трейдърите, потърпевши от черния четвъртък. Да се опитаме сега да разгадаем от какви съображения се ръководиха те при тези “алтруистични” жестове.
От една страна, брокерите понесоха значителни загуби, вследствие изброените по-горе причини. От друга, вместо да се стараят да ги минимизират по всеки възможен начин, те подпомагат (защото това си е помощ в чист вид) индивидуалните трейдъри. Но да видим какво би се случило, ако не го направеха. Ако вие бяхте един от трейдърите със стопена сметка, как бихте разсъждавали? Според мен всеки един е анализирал дилемата, дали да се откаже въобще от форекс или да потърси друг брокер. С други думи, поощрявайки по този начин индивидуалните трейдъри, форекс брокерите запазват собствения си бизнес. Пазарен принцип, приложен на валутния пазар.
В седмичния си прайс екшън анализ от 10ти януари аз зададох въпроса за кого бие камбаната. Без да си приписвам пророчески способности, очевидно съм доловил духа на времето. Да, не съм предусетил източника на бедствието, но еднозначно съм дал да се разбере, че най-големият страдалец ще бъде еврото. Защото нали знаете какво е казал поетът?
Когато гръм удари, как еврото заглъхва…
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс, запишете се в новоучредения курс за обучение Forex Favourite. Повече информация за него можете да намерите тук.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023