Колко процента от форекс трейдърите са печеливши

Често се случва, когато пиша за форекс (а аз пиша само за това) да предупреждавам, че повдигнатата тема е дискусионна и бих се радвал да чуя други мнения. Следващите редове не попадат в този раздел. Мнението ми е категорично и не защото е мое, а защото е подплътено с реални изследвания. Но да караме последователно.
Имат ли място митовете във форекс
Разбира се. Не защото са желани, а просто, защото са неотделима част от всяка човешка дейност. А няма как една толкова желана и толкова отричана, достъпна за едни и недостижима за други активност, да не е обвеяна в мистерия и да не се носят легенди за нея.
За въведение в темата ще приведа един откъс от статията си “За кого е форекс”, в която по принцип разглеждам въпроса подходящ ли е форекс трейдингът за всеки един от нас. А, оказва се, това е наложително, защото сюжетът за митовете става все по-популярен напоследък:
“Тук ще припомня дефиницията на Клод Леви Строс: “Митовете са нещо, което никога не е било, но винаги ще бъде”. Само по себе си това определение дава представа как се зараждат и разпространяват подобен тип басни, но не уточнява, че за целта е необходимо и достатъчно едно важно обстоятелство: наличието на организирано невежество в широките народни маси”…
Всъщност, ще говоря за един от най-големите и трайно насадили се в определени форекс среди мит, но преди това ще изкажа мнение по въпрос, който привидно няма връзка с идеята ми. Малко търпение…
За отговорността на авторите
За радост на форекс трейдърите у нас, особено на начинаещите, родният издателският бизнес публикува достатъчно книги, повишаващи инвестиционната култура на населението. И което е най-хубаво, голяма част от тях са свързани с търговията на финансовите пазари. Лично аз нямам амбицията да виждам името си на витрината на книжарниците и нямам честта да принадлежа към тази общност. Избрал съм по-директния – интерактивен – подход за общуване с читателите – чрез статиите и анализите, които публикувам в този блог.
Но без значение кой къде и как се проявява, всеки по различни поводи и на различни места е декларирал, че основният мотив, заради който пише, е подобряването на инвестиционната култура на читателите. А това няма как да се случи чрез насаждане на негативизъм.
Когато човек пише, той неизбежно разкрива себе си. Дава информация за манталитета си, за общата култура, за разбиранията си, характера и темите, които го вълнуват, таланта си в крайна сметка.
В своя статия неотдавна писах, че трябва да имаме прецизно настроени информационни филтри, когато сърфираме в мрежата. Сега искам да кажа, че и когато човек пише, също трябва да филтрира думите си.
С публикациите си ние носим отговорност пред начинаещите трейдъри. Да, ние сме обикновени личности и няма как емоциите да не присъстват в писаниците ни. Но не трябва да забравяме и отговорността, която доброволно сме поели. Ако кажа, че имаме мисия, ще прозвучи претенциозно, но трябва да помним, че изпълненяваме роля да разпространяваме знания и умения. И ако целим да приобщаваме все повече нови участници към общото дело, не трябва да ги плашим.
Така се приближавам към основната си мисъл. С тази статия искам да развенчая най-трайно вкоренения мит във форекс, който на практика смущава и понякога направо отблъсква желаещите да пристъпят прага на финансовите пазари. До там, че се приема като чиста монета от много колеги. И ако, да кажем, редовните трейдъри не са длъжни да ровят за потвърждение на всичко, което се пише, то авторите не трябва да си позволяват да пишат непроверени факти…
Колко процента от форекс трейдърите са печеливши
Може би ви прави впечатление, че най-често употребявам израза “форекс трейдъри”, вместо по-общото понятие “трейдъри на финансовите пазари”. Правя го по простата причина, че в голямата си част трейдърите, които търгуват финансови инструменти, различни от валутите, също го правят на форекс платформата МТ4. Малката част колеги, които работят на специализирани програми са професионалисти, които не се вълнуват от теми като тази…
В дългите години пребиваване на форекс маркета постоянно чувам една мантра, че печелившите трейдъри на финансовите пазари били едва 5%. В някои публикации се стига до там, че вместо това твърдение да се етикетира като “мит”, е увенчано с печата “реалност”.
До момента аз съм подминавал с мълчание, пренебрежение и насмешка горната басня, воден от идеята, че коментирането на подобни схващания само вреди на популяризаторската мисия, с която ние – авторите – сме се заели. Но не това е най-главното.
Винаги съм се чудил, как може мислещ човек да допусне такава нелепост за истина. При дневен оборот само на форекс маркета от порядъка на 6.2 трилиона долара, хиляди институционални инвеститори и милиони ритейл трейдъри, това би означавало, че само единици от големите печелят?! Не е необходимо да си учил висша математика (макар че помага), за да прозреш, че това няма как да се случи.
Всъщност, не мога да виня колегите трейдъри, че вземат тази безсмислица за чиста монета. Това се повтаря от години по различни форуми и от незнайни “авторитети”, така че няма как да не се набие в съзнанието им като аксиома.
Знаете ли какво мисля? Този абсурд се повтаря точно от индивиди, пробвали се и неуспели на финансовите пазари. Те звучат много авторитетно, изказват се от последна инстанция, сравняват форекс с хазарт, подозират световен финансов заговор и какво ли не. Да сте срещнали някъде обаче да цитират официално изследване по въпроса?…
Така. Време е да представя моята гледна точка:
Печелившите трейдъри на форекс маркета са не по-малко от 30%
Всъщност, това е и най-логичната минимална стойност от гледна точка на здравия разум. Поне една трета от пазарните участници да са на плюс в акаунтите си. Че нали ако не беше така, пазарът щеше да се разпадне. Хайде, ние ритейл трейдърите участваме с дребни суми, ами, да ги наречем, средните инвеститори? Тези, които търгуват със суми от порядъка на няколко стотин хиляди долара. Дали биха продължили да губят парите си, само за да захранват сметките на онези митични 5%? Поставете се на тяхно място.
Но нека погледнем на нещата и от друг ъгъл. Когото и от авторите, които разсъждават по въпроса да четете, включително и мен, никой не казва да е губещ. И какво излиза? Ами че ние очевидно сме гении, щом успяваме да се класираме в тези прословути 5% от световния финансов елит.
Да, наистина би било добре. Но не е. И не защото ние не сме такива, а по простата причина, че светът е пълен със знаещи и можещи хора. И форекс не е за гении…
Но ето и отговор на въпроса, кой съм аз, че да оборвам един отдавна наложен мит. Давам го не аз, а авторитетното издание Forex Magnates в таблицата, която публикувам без промени:
Изследването дава ясна и нагледна представа за процента печеливши пазарни участници в САЩ. И това ако не е представителна извадка! Информацията е събрана от най-големите американски инвестиционни посредници, и което е най-интересно – колкото компанията е по-мощна, толкова по-висок среден процент на печеливши клиенти отчита. Ако искате да прочетете цялото изследване, можете да го направите от тук.
Заключение
Публикувайки тези данни, се надявам поне у нас най-после да се сложи край на спекулацията с тази фантасмагория. Разбира се, никой не твърди, че усвояването на форекс трейдинга – част от търговията на финансовите пазари въобще – е елементарна работа. В повечето от моите статии ще откриете подводните камъни, които начинаещият форекс трейдър трябва да преодолее. Но все пак, да се обезсърчават младите колеги, особено въз основа на мит, представен за реалност…
Форекс трейдингът е дейност, напълно по възможностите на всеки средно интелигентен човек.
Да, необходимо е време за усвояването й, необходими са усилия, търпение и себеотдаване – но това са условия, на които всяко начинание е подчинено. Ако трябва обаче да обобщя с две думи: Страхотно е!
Та така… От висотата на годините и опита си (понятия, които не винаги се припокриват) си позволих да поморализаторствам малко. Ако прецените все пак, че тонът ми не е бил прекалено назидателен, отбележете го с едно “Харесвам”! Ако не, обещавам да си взема бележка…
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Страхотен сте г-н Колев!За мен е удоволствие да чета каквото и да е написано от Вас!Добре ,че Ви намерих !Всъщност това беше може би преди две години ,когато се записах за курса,но ето че не съм Ви благодарила.Сега го правя от все сърце.В оня момент ,когато се бях оплела достатъчно от „информация“ и графиките ми приличаха по скоро на увеселителен парк от индикатори попаднах на Вас.Сега всичко е чисто и спокойно ….Благодаря!
От фейсбук: Като брой хора много е вероятно печелившите да са повече. Край една акула се въртят много малки рибки, които също засищат глада си.
От фейсбук: Мерси много за развенчания мит! Все пак аз се бях вързал не на 5, а на 1 процент и просто си мислех, че аз трябва да съм там, но сега вече определено се диша по леко
Печелившите трейдъри на форекс маркета са не по-малко от 30% – Това са странни шеги! Няма нищо общо с действителността.
Г-н Колев , Форекс е интелектуално предизвикателство за финансово грамотни хора ( които са около 1% ). А от тях, успяват също толкова, около 1 % . Защо? Защото, изисква много време, упорит труд, и както споменах, висок интелект. С други думи, „НЕ Е ЗА ВСЕКИ“ !!! Съжалявам ако съм разочаровал някой!
В отговор на предходните два коментара на Иван:
Интересно от името на коя действителност говорите. Форекс маркетът е необятна територия и да се оценява чрез погледа на една единствена личност е твърде субективен подход. Затова трябва да се обосноваваме с факти.
Аз нямам статистически данни какъв процент от населението са финансово грамотни. Нито и колко от тях търгуват на форекс маркета. Очевидно вие имате, макар че не цитирате източници. Но нима мислите, че тези 1% финансово грамотни са по-умни от останалите 99%? Или пък че 99% от финансово грамотните не търгуват, защото са глупави?
Но в крайна сметка не става въпрос за това. Статията коментира единствено въпроса колко от трейдърите са печеливши. И без да твърдя, че форекс е за всеки, цитирам и давам линк към действителни статистически данни. Останалото са натрупани във времето разочарования и инсинуации…
Статията е подвеждаща. Резултатите от изследването също подвеждат. Истината е друга – ако ги нямаше разходите за брокерите, статистически във всеки един момент от време трябваше да има около 50% акаунти на печалба и 50% на загуба. При това забележете – моето твърдение е вярно дори и при напълно случайни сделки на трейдерите. Самият факт, че съотношението е влошено в посока завишаване на губещите акаунти за сметка на печелившите говори за това колко силно влияят разходите за брокера върху крайния резултат.
Въпросът обаче е друг – не колко трейдери в даден момент от време са печеливши дори и при случайна игра, а каква е вероятноста един единствен трейдер да играе дългосрочно, и въпреки това да остане печеливш. На този въпрос отговора е плачевен – вероятноста е НИЩОЖНА, поради простата причина, че разходите за брокера средностатистически изсмукват неговия акаунт до момента на фалита. Статистиката обаче не се променя от това, защото напускането на един фалирал трейдер веднага се компенсира от нови попълнения ПИШМАН-ТРЕЙДЕРИ.
Та вярната статистика според мене е следната:
1. Да, във всеки един момент от време около 30% от НЕФАЛИРАЛИТЕ ТРЕЙДЕРИ са на печалба, но това е само временно.
2. Реално фалирват 99% от всички трейдери, които някога са се пробвали, но тяхното място се попълва от нови и нови кандидат-милионери.
Аз съм един от тези трейдери, които статистиката ги отчита като ПЕЧЕЛИВШИ АКАУНТИ. Имам такива в няколко брокера, но на практика почти не правя сделки от 10 години, защото ясно осъзнах, че ако търгувам интензивно, ще загубя акаунтите. Междувременно хиляди други пишман-трейдери са преминали през тези брокери и са фалирали, в резултат на което техните акаунти СА ИЗХВЪРЛЕНИ ОТ СТАТИСТИКАТА, която изглежда толкова красива в статията по-горе.
Забравих да кажа – аз съм бивш собственик на брокера СТС Финанс, който след това беше продаден от мене на Иво Прокопиев и в момента се нарича Bulbrokers. Та искам да кажа, че написаното от мене не е лъжа, а се базира на няколко години наблюдения върху търговията по хиляди реални клиентски акаунти.
Господин Матеев, съгласен съм с извода ви, че много кандидати за слава се отказват бързо и отпадат от пазара. Но те отпадат именно, защото са губещи и няма как статистиката да ги отчете като печеливши. А и статистиката, която привеждам по-горе съвсем не е моментна снимка.
От трите ви коментара става ясно, че опитът ви основно е извън валутния пазар. Специално на форекс маркета разходите за брокера са нищожни в сравнение с обема на позицията. И колкото този обем е по-голям, толкова тези разходи стават пренебрежимо малки. А повечето ви аргументи се основават точно на разходите за брокерите.
Разходите за брокера (спред, слипейдж и т.н.) променят нулевото математическо очакване на случайно играещите трейдери в ОТРИЦАТЕЛНО така, както го променя на отрицателно и допълнителната нула на рулетката в казиното. При това положение колкото по-много позиции отваря трейдера, толкова по-големи загуби се натрупват от това отрицателно математическо очакване. В статистически план EQUITY-то представлява една права, наклонена надолу, а реалните акаунти на трейдерите по случаен начин се колебаят около тази права, но задължително КЛОНЯТ КЪМ НУЛАТА, с която рано или късно се срещат.
За да избяга от това неприятно математическо доказателство трейдера трябва предварително да си разработи стратегия с ПМО (положително математическо очакване) и след това СТРИКТНО ДА Я СПАЗВА, но вие сам знаете колко малко хора го правят това. Повечето не го правят, което означава, че ИГРАЯТ НАПЪЛНО СЛУЧАЙНО, и написаните от мене по-горе статистически изводи се стоварват върху тях с пълна сила.
При това положение вярната статистика за процента на печелившите трейдери е следната:
Дългосрочно печеливши са тези трейдери, които ЕДНОВРЕМЕННО ОТГОВАРЯТ НА ВСИЧКИ НАПИСАНИ ПО-ДОЛУ УСЛОВИЯ:
1. Имат разработена стратегия с ПМО
2. Тази стратегия е ИЗТЕСТВАНА в исторически план и е ДОКАЗАЛА своето ПМО.
3. Резултатите от историческите тестове СА ДОСТОВЕРНИ (поне 100-200 сделки)
4. Това ПМО като размер е поне 2 пъти разходите за брокера
5. В процеса на реалната търговия стратегията СТРИКТНО СЕ СЛЕДВА, без никакви емоции или отклонения от нейните правила.
6. Капитала (броя на лотовете) също се определя по някакъв СТРОГ МАТЕМАТИЧЕСКИ КРИТЕРИЙ, като например някоя от вариациите на OPTIMAL F.
7. Избраният за търговия брокер е ЧЕСТЕН и ПОЧТЕН
8. Има и още подробности, но те са по-маловажни.
На фона на написаното до момента, в която аз съм дълбоко убеден, мога да задам въпроса „Нима наистина 30% от трейдерите го осъзнават това и стриктно го спазват?“. Отговорът е „по-скоро не“, което автоматично означава, че болшинството от трейдерите играят НАПЪЛНО СЛУЧАЙНО, и следователно са подложени на вредното влияние на ОТРИЦАТЕЛНОТО МАТЕМАТИЧЕСКО ОЧАКВАНЕ, предопределено от разходите за брокера.
Когато един човек си позволи да играе каквато и да било игра с ОТРИЦАТЕЛНО МАТЕМАТИЧЕСКО ОЧАКВАНЕ, то тогава той всъщност играе ХАЗАРТ. Тоест надява се СЛУЧАЙНОСТА да го направи богат.
Когато един човек НЕ ЗНАЕ дали неговото математическо очакване е положително или отрицателно, то тогава той също играе на ХАЗАРТ и също се надява случайноста да го направи богат.
И последно – когато един човек е изпаднал в САМОЗАБЛУДА, че му помага някакво шесто чувство или някаква интуиция, то тогава той също играе на ХАЗАРТ. И аз съм склонен да си мисля, че 99% от всички трейдери попадат в едно от тези 3 определения, тоест те играят ХАЗАРТ, без да го осъзнават това.
Постоянно и дългосрочно печелившите трейдери трябва да ги търсим в останалия 1% от хората – тоест това са ОСЪЗНАЛИТЕ СЕ ТРЕЙДЕРИ, които са на ти с математиката и с теорията на вероятностите, и които вече са си разработили и изтествали ДОСТОВЕРНА ПЕЧЕЛИВША СТРАТЕГИЯ С ПМО, и освен това СТРИКТНО Я СЛЕДВАТ.
Съгласен съм напълно с доводите ви. По всичките точки, които сте изброил, съм писал много статии, като за някои от тях съм създал отделни рубрики в блога си. И във всички тях съм застъпвал тезата, която и вие описвате. Но това по никакъв начин не оборва посочената статистика.
Ако ви е направило впечатление, в статията аз задавам въпроса „Тези, които търгуват със суми от порядъка на няколко стотин хиляди долара“ дали биха продължили да търгуват на загуба. Очевидно става въпрос за „осъзналите се трейдъри“, както казвате вие. Но дали те са 1, 5 или 30 процента, трябва да се докаже. В противен случай, да се настоява за определен процент чисто епирично, е, извинете, несериозно. Аз все още никъде не съм видял доказателство, че печелвившите трейдъри са 5%. Вие твърдите, че са 1%. Ясно е, че пълно реално изследване няма как да се направи. Аз прилагам резултатите на авторитетно издание. При това, забележете, целта на изследването не е това, за което спорим. То представя състоянието на водещите американски брокери и броя акаунти на всеки един към определен момент. Докато някой не представи подобно доказателство за тезата си, ще трябва да приеме горните резултати.
В заключение. Благодарности за компетентното мнение, подкрепено с (все пак емпирични) аргументи! Рядко се случва колега да защитава тезата си, освен с изрази като „това е така, защото е така“ или „защото всички казват, че е така“. Бих се радвал да дискутираме и други теми, при които, защо не, и да сме със сходни мнения.
След прочитане на статията и коментарите, които я следват, за мен най-полезното се намира в коментара на Росимир Матеев с 8-те точки. Данните са от Q4 на 2011 и Q1 на 2012, така че не могат да бъдат сметнати за меродавни. Неслучайно г-н Матеев в по-ранен коментар прави вметка за „survivorship bias“. Спорът дали са 1%, 5% или 30% e напълно излишен. По-важното е как всеки един от нас може да се включи в този процент. Благодарности на автора и г-н Матеев за споделения опит в тази насока.
„… Забравих да кажа – аз съм бивш собственик на брокера СТС Финанс, който след това беше продаден от мене на Иво Прокопиев и в момента се нарича Bulbrokers. Та искам да кажа, че написаното от мене не е лъжа, а се базира на няколко години наблюдения върху търговията по хиляди реални клиентски акаунти. … “
Г-н Матеев, остана да кажете на г-н Колев, колко са били трайно печелившите трейдъри от хилядите в СТС Финанс за времето през което сте били собственик, за да се доближим долу-горе до отговора на въпроса: Колко процента от форекс трейдърите са печеливши?
Между другото, резултатите и при Вас и при другите БГ брокери, не се различават съществено!
Не мислите ли, че докато в казиното нулата променя съотношението на шансовете между печалба/загуба, то разходите на брокера по никакъв начин не влияят на процента на положителното математическо очакване при даден сетъп?