Колко е важно да се чувстваме добре във форекс

Един от най-надценяваните елементи във форекс психологията е страстта към трейдинга или по-общо казано, страстта към пазарите въобще. Осъзнатата страст заема важен дял от начина на мислене на трейдърите, но е слабо съотносима спрямо времето, което същите форекс трейдъри отделят за самоподготовка. Трейдърите, които изпитват неистово желание да печелят, които възприемат форекс едва ли не като хазарт, най-после трейдърите, които живеят и дишат с пазара 24 часа 7 дни в седмицата – всички те могат да претендират, че са обладани от страст към форекс. На практика тази страст може и да е от полза за добрите резултати, но може и да не е. Страстното желание и мотивацията са необходимо, но недостатъчно условие за успех във форекс.
Вместо да се фокусират върху страстта, по-добре е трейдърите да отделят внимание на цялостното си емоционално състояние, в което изпадат като резултат на форекс търговията си.
С други думи, дали целият процес на обучение, анализиране на пазарите и търговия ви доставя щастие, удовлетворение и мотивация? Наистина ли изпитвате удоволствие от това, което вършите?
Тази положителна страна на емоционалното познание психолозите наричат психологическа хармония. Форекс трейдър с висока степен на психологическа хармония изпитва много по-често следните настроения:
– позитивизъм (щастие)
– положителни очаквания (оптимизъм)
– позитивно психологическо разположение на духа (енергия)
– положителна самооценка (задоволство)
– любезни отношения с другите (привързаност).
Никой от нас не е в състояние да изпитва всички тези чувства непрекъснато; по-скоро някои от тях получават превес, а други намаляват в зависимост от конкретните житейски ситуации. Все пак, изследванията сочат, че някои от нас са склонни да живеят в хармония със себе си по-често от други. Част от тези отклонения могат да бъдат приписани на вродения ни темперамент, а други на заобикалящото ни обкръжение и по-специално, на степента, в която нашата среда ни удовлетворява или разочарова и потвърждава или отрича ценностата ни система.
В повечето случаи психологическата хармония е функция на съвпадението между личността и нейното социално и работно обкръжение.
Когато хората са хронично неспособни да изпитват положителни емоции, най-вероятно това се дължи на емоционално разстройство, като например някаква форма на депресия.
Разбира се, при мнозинството от хората е налице баланс в различно съотношение между позитивни и отрицателни емоции, като функция на житейски състояния и обстоятелства. Когато техният живот потвърждава тeхните ценности и нужди, те се наслаждават на изброените по-горе състояния. Когато животът им не успява да отговори на техните нужди, те реагират с нещастие, разочарование и отслабнала енергия. В този смисъл позитивните емоции играят ролята на житейски барометър, информиращ ни за степента на удовлетвореност от нещата, които правим и начина, по който ги правим.
Очевидно е след всичко казано до тук, колко важни за форекс трейдинга са положителните емоции. Ако търгувате добре, обучавате се и се развивате непрекъснато и успявате да печелите в резултат на усилията, които полагате – вашите положителни емоции ще надделяват на отрицателните. Доминиращите емоционални състояния в резултат на трейдинга ви ще бъдат гордост, удовлетворение и чувство за реализация, които ще ви зареждат с енергия и оптимизъм. Ако търгувате лошо, ако не израствате и не се развивате като трейдър, и ако усилията ви не се увенчават с успех – чувствата, които изпитвате ще бъдат съвсем естествено негативни. Това е важно, защото енергията и оптимизмът, генерирани от щастието и чувството за реализация, поддържат в най-голяма степен възходящата крива на успеха.
Положителните емоции подхранват концентрацията и дават енергия на трейдърите да полагат допълнителни усилия, в резултат на което да затвърждават положителните поведенчески модели в трейдинга. Форекс трейдърът, който поддържа високо ниво на психологическа хармония, е склонен в по-голяма степен да преследва печелившите сделки. Трейдърът с положителна емоционална нагласа не пристъпва емоционално към форекс и оценките му на пазарните ситуации са по-рационални. Накратко, за да се представяш добре, от съществено значение е да се чувстваш добре.
Емоционалната хармония ни помага да опознаем по-добре възможностите си. Ние мислим по-добре, когато се чувстваме по-добре.
Нереалистично е да мислим обаче, че е възможно да се чувстваме непрекъснато добре на пазара. По-важно е да постигнем баланс между положителните и отрицателни емоции във времето. Ако това не ни се удава, трябва да потърсим причините. Или допускаме грешки, или пазарът се е променил по някакъв начин и ние не успяваме да се приспособим към него. Важно е да оценим дали причините са в нас или извън нас.
Ако някой твърди, че е възможно да се търгува на форекс маркета без емоции, бих го нарекъл глупак. Доколкото носим отговорност (дори и пред себе си) за резултатите си, винаги, когато подлагаме капитала си на риск, нашите чувства ще ни съпътстват. Предизвикателството е да впрегнем този емоционален ангажимент да работи в наша полза, да ни провокира да дадем най-доброто от себе си.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в курса за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023