Най-великата форекс сделка на 20 век

Форекс маркетът е бил свидетел на много и различни по характер перипетии през своето съществуване, но една сделка ще остане в историята му с големината на своя обем, драматизма на предизвиканите чувства и историческите последствия от нея. Това е шорт сделката на Джордж Сорос срещу паунда, с която успя да реализира невиждана до тогава, а и до момента печалба.
Това е история, която е известна на всички форекс трейдъри, и не само на тях, но от разговорите, които съм водил с колеги, оставам с впечатлението, че в голямата си част те я знаят като факт, без да са имали възможност да се запознаят с детайлите. Затова реших, че си струва да я припомня, още повече, че би представлявала интерес и за по-широк кръг читатели – дори за неизкушените от форекс.
Малко предистория
Когато първоначално се заговори за общоевропейска валута, плановете на Англия бяха да се присъедини към Германия и другите европейски държави. Но в момента, когато еврото дебютира през 1999 година, Англия не беше част от него. Как се стигна до там? За да разберем причината, поради която една от най-големите европейски държави отсъстваше от еврозоната, трябва да се върнем към Европейския механизъм за обмен на валута (ERM). ERM бе въведен, за да стабилизира обменните курсове между европейските държави в подготовката за по-голямо обединение чрез еврото. (Между другото – това е така наречената чакалня на еврозоната, към която се стремим да влезем и ние в момента).
Както при много други общоевропейски планове, разломите започнаха да се отварят, преди да са предприети дори първите стъпки. През 90-те години на миналия век Германия се утвърди като енергийна икономика на европейския континент. Обединението между Източна и Западна Германия вече беше в ход, което би трябвало да се отрази отрицателно на икономиката й. Новата Германия обаче успя да остане водеща в индустриалното производство и технологичните иновации. Англия, от друга страна, страдаше от инфлация и стагнация в икономиката. Въпреки това, островната държава настояваше да влезе в ERM, и то при цена от 2,7 германски марки за паунд. Това беше твърде амбициозна цена за паунда, тъй като икономическите условия в Англия бяха започнали застрашително да се влошават през есента на 1992 г.
Бой по паунда
Усещанията за натиск върху лирата започнаха да се чувстват още в началото на септември. ERM допускаше толеранс от 6%, що се отнася до колебанията в стойността на кандидатстващата валута. Това означаваше, че Bank Of England бе отговорна за поддържането на своята валута в рамките на 6% от стойността, с която е влязла в ERM. Спазването на ограничението за отклонения в рамките на 6% от 2,7 марки за лира костваше огромно усилие на банката, въпреки повишаването на лихвения процент – инструмент, който тя прилагаше, за да се привлекат допълнителни инвестиции чрез сделки с акции. Така или иначе, форекс трейдърите продължиха да шортват паунда, очаквайки BOE да надхвърли ограничението от 6%.
Какво направи Джордж Сорос? Чрез неговия фонд Quantum той взе назаем и си осигури достатъчно пари, за да открие къса поръчка с доларов еквивалент 10 милиарда. Това доведе до значителен натиск надолу върху паунда, който и без това вече беше в затруднено положение. Bank Of England беше наясно със ситуацията, в която се намираше, но централните банки разполагат с много малко лостове за контрол върху стойността на валутите си на форекс маркета. Тя повиши лихвените проценти първоначално от 10% на 12%, после на 15% – само в рамките на няколко дни. Отделно от това стимулира и многобройни покупки на облигации с надеждата да подкрепи паунда. Както знаем – без успех.
Човекът, който разби Bank Of England
На 16 септември 1992 г. британското правителство бе принудено да обяви, че се оттегля от европейския валутен механизъм, а паундът изгуби голяма част от стойността си. От тогава 16 септември се помни като „черна сряда“ за Bank Of England. От тази сделка на форекс маркета Сорос реализира над 1 млрд. долара печалба, тъй като стойността на паунда падна с 15% през септември, а през декември вече се понижи с 30%. Борбата за поддържане на паунда в ERM струваше на Bank Of England милиарди, докато Сорос си спечели титлата „Човекът, който разби банката на Англия“.
Всъщност Сорос не беше сам в разгрома на Bank Of England. Много други форекс трейдъри шортваха паунда, но просто експозицията на Сорос беше най-голямата, приписвана на физическо лице. На практика лошата икономическа политика беше тази, която разби Bank Of England.
В крайна сметка девалвацията на паунда и оттеглянето от ERM се оказа в негов плюс в дългосрочен план. Англия успя да се възстанови извън еврозоната по начин, по който нямаше как да го направи вътре в нея. Ако обобщим, начинът, по който всичко се случи, и фактът, че Сорос спечели един милиард, докато Англия загуби милиарди, направиха Сорос лесна мишена за недоволство.
Как се печели от форекс?
Няма, разбира се, да давам универсална рецепта, как да печелим на форекс маркета. Множеството статии, анализи, примери и видео клипове – целият ми сайт – работи в тази посока. Но за читателите, които не са вътре в нещата, ще се опитам буквално с две думи да осветля как Сорос спечели, продавайки голяма сума английски лири (т.е. отваряйки къса позиция).
Форекс бизнесът е като всеки друг бизнес. Принципът е, купувай евтино и продавай скъпо. В случая последователността е обратна (продавай скъпо и купувай евтино; и макар да звучи малко необичайно, логиката е абсолютно същата). На практика, стартирайки сделка за продажба на определена сума при определена цена, ние очакваме след като цената спадне, да закрием поръчката си (което практически се осъществява с покупка). Разликата в двете цени, умножена по заложената сума, ни дава печалбата.
Не съм сигурен, дали това кратко обяснение помогна на неизкушените от форекс. Ако проявявате интерес към валутната търговия, регистрирайте се в горния десен ъгъл на сайта и ще получите безплатно книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. В нея аз обяснявам подробно принципите на валутната търговия, разяснявам как работят пазарите, и давам основите на стратегията за търговия на форекс маркета, наречена Прайс екшън.
Форекс маркетът след черната сряда
Уважаван и мразен, Сорос продължи и след това печелившия си поход на форекс маркета. По време на цялата 1997 той се възползва от азиатската финансова криза, превръщайки в свои врагове цели народи – особено тези на Малайзия и Тайланд. През този период той беше обявен за финансов убиец от много политици, икономисти и пазарни коментатори, но независимо от всичко продължава да търгува и до днес, и продължава да печели повече, отколкото да губи.
И нека прибавим още нещо към портрета му. Голяма част от богатството си той изразходва за филантропия, така че няма да е излишно да му го причислим към плюсовете, за да ограничим поне малко ругатните по негов адрес. Защото да обичаш или мразиш, е въпрос на гледна точка, а нашата – като форекс трейдъри – би трябвало да се различава в известна степен от масовата позиция.
В случая под “позиция” имам предвид “гледна точка”, а не форекс поръчка. Въпрос на позиция е и дали харесвате статията ми. Ако наистина е така, маркирайте го с едно “Харесвам” по-долу!
Всичко мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023