Пин бар – окончателни резултати от Помощник на трейдъра

Започваме новата година с теоретичната статия на курсиста Димитър Янев, в която той представя окончателните резултати от изследването си за Пин бара, като елемент от Прайс екшън стратегията. Това е първата – до голяма степен уводна част – от труда му.
Преди точно една година беше стартирано статистическо изследване за проявленията и влиянието на Пин бара в пазарни условия. За целта бяха събрани и описани 1000 броя пин барове, а броят е продиктуван от необходимостта да бъде осигурена статистическа достоверност на получените резултати.
Събирането се осъществяваше след подаване на сигнал от разработеният помощник на трейдъра – версия „Position Options Helper-Volume-032018“, която използвах активно през изминалата година. За събирането на пин баровете бяха проследявани главни и второстепенни валутни двойки, криптовалути в двойка с USD, индекси и злато. Като основна времева рамка беше използвана дневната , но има събрани около десетина бара на 4 часова рамка.
През тази година имах възможност да разговарям с трейдъри, които използват разработеният помощник и останах с впечатлението, че съществува известно недоразбиране на механизма, по който системата определя дали даден бар е Пин, как се разграничават трите типа и как това се основава на анатомията на баровете.
Това е причината да напиша уводна статия за изследването и да дам по-детайлно обяснение на анатомията на пин бара и как това е отразено в разделението на три различни типа.
Необходимо е да подчертая, че описанието отразява личното ми разбиране за анатомията на баровете като цяло, което не би трябвало да е различно от общоприетото.
Използвам следните съкращения и означения:
O | Цена на отваряне | Open | N | Нос | Nose |
H | Най-висока цена | High | B | Тяло | Body |
L | Най-сника цена | Low | T | Опашка | Tail |
C | Цена на затваряне | Close |
Анатомията
Баровете притежават три повече или по-малко различими анатомични зони – тяло, опашка и нос. Тялото е ограничено от цените на отваряне и затваряне (Open, Close). Опашката и носът се определят по различен начин при бичите и мечите барове.
Бичи пин бар (Bull Pin Bar)
На фигура 1 са показани различни типове бичи пин бар (Bull Pin Bars).
Фиг. 1
С фигурни скоби от дясната страна са посочени трите зони на бичи бар. Както писах по-горе, тялото е ограничено от цените на отваряне и затваряне (Open, Close). Носът е ограничен от цената затваря до най-високата цена(Close, High), а опашката е ограничена от цените отваря и най-ниска цена(Open, Low).
На фигура 1 са показани и трите основни типа бичи пин бара. Отляво надясно са показани съответно бичи пин бар тип А (Bull Pin Bar Type A), бичи пин бар тип В (Bull Pin Bar Type B) и три разновидности на бичи пин бар тип С (Bull Pin Bar Type C).
Мечи пин бар (Bear Pin Bar)
На фигура 2 са показани различни типове мечи пин бар (Bear Pin Bars)
Фиг.2
С фигурни скоби от дясната страна са посочени трите зони на мечи бар. И в този случай тялото е ограничено от цените на отваряне и затваряне(Open, Close). Носът е ограничен от цената затваря до най-ниската цена(Close, Low), а опашката е ограничена от цените отваря и най-високата цена(Open, High).
На фигура 2 са показани и трите основни типа мечи пин бар. Отляво надясно са показани съответно мечи пин бар тип А (Bear Pin Bar Type A), мечи пин бар тип В (Bear Pin Bar Type B) и три разновидности на мечи пин бар тип С (Bear Pin Bar Type C).
Като обобщение на написаното и показаното на фигурите за анатомията на пин баровете ще посоча, че опашката на бара винаги е от страната на цената на отваряне, а носът винаги е от страната на затваряне на бара или казано по друг начин носът винаги е по посока на движение на цената в рамките на конкретния бар. В случай, че даден бар преминава от мечи в бичи или обратното автоматично се обръщат местата на опашката и носът.
Пин бар тип А (Pin Bar Type A)
На фигура 3 са показани типични бичи и мечи пин барове тип А.
Фиг. 3
Пин бар тип А притежава много по-дълга опашка от тялото. За да е валиден пин барът тип А, опашката трябва да е минимум 3 пъти тялото. В същото време носът не трябва да превишава съотношението от три пъти тялото на бара. В конкретния случай, опашките на двата пина бара са пет пъти телата.
На фигурите с фигурни скоби е показано приблизително размера на тялото (В), а след това със същият размер скоби и номера са посочени колко пъти приблизително се нанася тялото върху опашката. За по-кратко наричам това съотношение амплитуда на пин бара. Именно тези съотношения-амплитуди са заложени в „Position Options Helper-Volume-032018“, както и във всяка предишна или следваща версия на помощникът.
На фигура 4 са показани примери за пин бар тип А с различни съотношения-амплитуди на тяло/опашка(B/T). В дясната страна на таблицата се виждат стойностите на изчислените съотношения между отделните анатомични зони и разбира се Т/В отразява амплитудата на баровете.
Фиг.4
Пин бар тип В (Pin Bar Type B)
На фигура 5 са показани типични бичи и мечи пин барове тип В.
Фиг. 5
Всичко, което е написано за пин бар тип А е валидно и за пин бар тип В. Разликата се състои в това, че амплитудата на пин бар тип В се определя от отношението нос/тяло (N/B). Бичи пин бар тип В като обща форма прилича, на мечи пин бар тип А, а мечи пин бар тип В прилича на бичи пин бар тип А. Приликата им не означава автоматично едно и също отнасяне към пазара. Пин бар тип В много често играе ролята на микро корекция на главния тренд.
На фигура 6 са показани различните амплитуди на пин бар тип В.
Фиг. 6
Пин бар тип С (Pin Bar Type C)
Пин бар тип С се формира, когато отношенията опашка/тяло (T/B) и нос/тяло (N/B) превишават три пъти тялото. На фигура 7 са показани различни разновидности пин бар тип С.
Фиг. 7
Възможно е да се образуват огромен брой по разновидност и амплитуда пин бар тип С. Най-общо могат да бъдат групирани в три групи. Първата група е такива, които наподобяват тип А с много по-голяма опашка от колкото нос, а амплитудата опашка/нос (T/N) приема стойности >1,15.
Втората група е такива, които наподобяват тип В с много по-голям нос от колкото опашка, а амплитудата опашка/нос (T/N) приема стойности <0,85. Трета група, при която опашката и носът са с еднаква амплитуда.
Последната група получи названието равновесен пин бар тип С (Counterpoise Pin Bar Type C) или пин бар тип Сс (Pin Bar Type Cc). На фигура 8 са показани пин бар тип Сс с разлчина амплитуда.
Фиг. 8
Забележете в таблицата, че отношението опашка/нос (T/N) има стойност 1,00±0,15. Този тип се явява сревнително рядко.
Заключителни думи
Описанието на анатомията на пин бара се наложи най-вече за да се обясни начинът, по който разработеният помощник „Position Options Helper-Volume-032018“ открива и дава сигнал за появил се пин бар.
Заедно с това бяха въведени и термини, които ще бъдат използвани при изложението на изследването. Най-важният термин е Амплитуда на пин бар. Амплитудата отразява отношенията между опашка/тяло (T/B) за пина бар тип А.
За пин бар тип Б амплитудата отразява отношението тяло/нос(B/N). В случая с пин бар тип С се налага отчитане на два индекса. Единият е за отношението тяло/опаша(B/T), а вторият за отношението тяло/нос(B/N). Тук се налага добавяне на допълнителен индекс, който отчита отношението опашка/нос(T/N).
Амплитудите са важна част от изследването на пин бара. В хода на изследването се получиха резултати, на база на които обмислям добавянето на индекс, отразяващ амплитудата на новопоявил се пин бар.
В следващата статия ще бъдат представени резултатите от изследването.
Димитър Янев
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
mnogo polezen trud