Прайс екшън стратегията отблизо

Прайс екшън стратегията е основна тема във ФОРЕКС ХОБИ и това съвсем не е случайно. Всички публикации, всички примери в блога служат за демонстрация на мощта на тази доказана във времето стратегия. Днес си позволявам да копирам с малки изменения статията си “Двете лица на Прайс екшън стратегията” от безплатния обучителен курс Форекс Фаворит. Правя го по две причини. Първо, в нея се говори за един не дотам частен случай на стратегията, който принципно се прилага най-вече от напредналите трейдъри. Затова намирам, че темата е актуална и за основния сайт. Втората ми причина е още по-важна. Това “обратно” лице на Прайс екшън стратегията, в комбинация с GTO принципите е залегнало в основата на алгоритъма на робота ми Форекс Роби Унисекс. И тъй като още с представянето на експертния съветник преди седмица той предизвика интереса на форекс общността, статията фокусира в себе си цялата тематика, която ще владее страниците на ФОРЕКС ХОБИ през настояяшата година.
И за да е днешната публикация наистина комплексна и полезна, преди да представя статията, ще демонстрирам ефективността на Прайс екшън стратегията по начина, по който я приложи Форекс Роби Унисекс в края на тази седмица. Сделката е с USDJPY и на нея може да се гледа като продължение на серията поръчки от края на миналата седмица.
USDJPY 10.02.2022 – 11.02.2022
С публикуването на тази поръчка отговарям и на въпросите на колегите, които се обзаведоха с робота и ме питаха нетърпеливо, кога ще имаме нова сделка. Нека само припомня, че търгуваме на дневна графика и в определени случаи е възможно да нямаме поръчка седмица, две или повече. Роботът следи непрекъснато пазарите, на които сме го пуснали, и се включва едва тогава, когато намери благоприятни условия за това. Да припомня – около нивата на подкрепа или съпротива.
Очевидно е, как експертният съветник открива позиция точно на линията на съпротива при йената (изчертана предварително от мен). Виждаме и къде роботът е ситуриал таргета – в зоната на най-близката подкрепа.
Следващият кадър показвам по две причини. Едно, за да покажа, че цената много бързо се приближи до таргета в края на деня, и второ – да спомена мимоходом, че вече в 20:46 при златото също стартира къса поръчка. Това ми дава повод да направя още едно отклонение. Да не забравяме, че вчера беше първият петък от месеца и някои колеги ме питаха трябва ли да изключваме робота по това време. Тъй като във форекс нищо не е дефинирано безусловно, принципният ми отговор е: зависи. Както се вижда, вчера аз не го изключих и при йената това проработи успешно. Да припомня отново, че дневната графика обира всички луфтове.
GOLD 11.02.2022
Ето я тази сделка при златото. Входът също е при съпротивата, но да видим крайния резултат, защото възходящият импулс беше много мощен. Не е изключено да станем свидетели на известни колебания, след което цената да падне. При този амбициозен таргет, не е задължително да чакаме цената да го достигне. Още повече, че с един минилот златото натрупва доста прилични стойности…
За финал ще приложа и последната снимка от йената. Тя просто показва, че целта беше достигната като по учебник. За вас оставям да прецените логични ли са входовете, които Форекс Роби Унисекс ползва и да си отговорите, дали вие бихте открили поръчки в тези условия. От класическа Прайс екшън гледна точка – в никакъв случай:
Ето и самата статия. Прочетете я, за да се убедите във взаимната свързаност между теория и практика.
Двете лица на Прайс екшън стратегията
Прайс екшън стратегията всъщност е много по-многолика и доколкото всяка една форекс стратегия търпи интерпретации, тя също може да бъде представена чрез различни нейни проявления. Но тъй като количествените аргументи са несъстоятелни, когато става дума за търговия на финансовите пазари, ще се огранича със само две нейни състояния. Несъстоятелни по отношение на стратегиите за търговия, а иначе точно количествата са мерната единица, включително и за форекс. Дори когато става въпрос за печалбите.
Така представено, заглавието внушава – макар и далечна – асоциация с Двуликия Янус. Нищо подобно. Двете страни на Прайс екшън стратегията не само, че не са измамни, а напростив – допълват се по един прекрасен начин. Предлагам ви да гледаме на тях като на двете страни на една и съща монета. Още повече, че все пак говорим за пари :).
Дано не ви прозвучи претенциозно, но смея да кажа, че настоящата статия е от фундаментално значение. Поне за Прайс екшън трейдърите. И не затова, че аз за пръв път отварям дума по темата, а просто, защото тя по принцип остава встрани – не е изключено и съзнателно – от вниманието на пишещите за форекс. Казвам го, защото ще се спра предимно на това, второ и по-малко коментирано измерение, а основното ще ползвам само за сравнение.
Прайс екшън стратегията във вариант с потвърждение
Това имам предвид под “класика”. Да резюмирам с две думи. Търсим на графиката ясно изразен тренд (да кажем възходящ). Приемаме и че предварително сме изчертали зоните на подкрепа и съпротива. Следим цената да подмине съпротивата и да се върне надолу за корекция. И сега, ако в същата зона (която междувременно от съпротива се е превърнала в подкрепа) се формира Прайс екшън сигнал за покупка, откриваме позиция.
Разбира се, тук са налице различни вариации, по същността си – отклонения, които налагат творческо прилагане на форекс стратегията. Но колкото по-точно се придържаме към тази формула, толкова по-добри резултати ще постигаме. Няма да се спирам и на различните подходи по отношение определянето на Таргета и Стоп ордера. Няма да прилагам в момента и илюстративна графика. Да преминаваме по-скоро към същината на нещата.
Прайс екшън стратегията във вариант без потвърждение
Ето за това говорим. Но нека в началото направя и още едно уточнение. Тук нещата също не са еднозначни и аз днес ще се спра само на един – макар и основен – вариант на Прайс екшън стратегията без потвърждение. Другият – този, който е заложен в алгоритмите на част от роботите ми от фамилията Forex Robby, заслужава специална статия. Така че не е излишно да проверявате от време на време за новости.
Но за да не говорим като на предизборен митинг, нека разгледаме темата върху илюстрация с еврото:
Тези от вас, които следят евро/долар изкъсо, са забелязали, че в продължение на четири дни цената се мъчи да пробие съпротивата при 1.1920, която аз съм отбелязал като ключова. Сега. Макар и да се забелязват някои Прайс екшън признаци за растеж, от класическа гледна точка нямаме основание да открием поръчка. (Разглеждаме ситуацията към петък, преди цената да направи пробива).
Първо и може би най-важно, нямаме категоричен тренд. Бързата ми ЕМА (9) все още не е пресякла бавната (21), но и без тях трендът отсъства. Дори от днешна гледна точка, макар и вече пресечени, трудно бихме дефинирали моментума като тренд. За да го възприемем като такъв, трябва цената да направи нов връх – над нивото, което съм определил като междинно.
Второ – да, имаме Прайс екшън сигнали, но те не отговарят на условието да са се формирали в дъното на корекция. Нивото е налице, но останалите условия липсват. Пин баровете пък не изпълняват основното си предназначение – да се оттласкват точно от нивото. Единствената индикация е, че имаме Инсайд барове, но следвайки класиката, трудно можем да рикуваме парите си, осланяйки се единстввено на тях.
Същината
С две думи – не става. Ето какво обаче можем да разчетем от другата страна на монетата. Напрежението под съпротивата с всеки нов ден се нагнетява. Съдим за това по изравнените върхове на дневните барове, докато всеки следващ затваря все по-нагоре. Маловажна подробност в случая е, че бавната ЕМА служи за динамична подкрепа.
И доколкото Пин баровете не могат да ни служат за откриване на поръчка, самият факт, че се формират под съпротивата, сам по себе си е много показателен. Знаейки природата на Пин бара, можем да направим обоснованото заключение, че биковете натискат цената нагоре. И последно, формирането на Съставен Инсайд бар. Съвкупността от всички тези аргументи предопределят решението за откриване на позиция. Най-подхощяият вариант в подобни случаи е чрез чакаща поръчка. Къде? Малко над съпротивата.
Но ето и тригерът, който задейства процедурата:
Пробивът
… Докато в понеделник дойде развръзката:
Показаната четиричасова графика демонстрира реализацията на споменатите усилия на биковете. Пробивът може да се види и на едночасовата графика, на на четири часа е по-сигурен. Тук вече се опираме на изначалното определение за Прайс екшън: цената носи всичката информация. Фактът, че цената пресича и вече затваря над съпротивата, е показателен за потенциалната й енергия, натрупна в предходните дни.
Ето ги тези обяснения, визуализирани към сряда:
Развитието
Развитието на ситуацията от тук нататък не е еднозначно. Дуализмът е предопределен от факта, че трендът не се е наложил категорично.
Ако цената продължи да расте, пресече междинната съпротива и затвори над нея, бихме могли да очакваме, че тенденцията на растеж се затвърждава. Следвайки логиката на поведението на цената от началото на годината обаче (доколкото логика въобще може да се открие), допускам, че по-вероятният вариант е, да наблюдаваме корекция към подкрепата и едва тогава оттласкване от нея. Тези съображения трябва да се вземат предвид и при определяне конкретните параметри на поръчката.
Правя този опит за предвиждане на развитието основно, за да подчертая, че едва тогава, според класическия вариант на Прайс екшън стратегията, бихме могле да очакваме входен Прайс екшън сигнал. И защото това ми дава възможността да илюстрирам практически разликата между двата варианта.
Заключение
Разликите, разбира се, са повече от една. В края ще формулирам може би най-съществената. При класическия вариант изчакваме Прайс екшън сигнал на точното място и в точния момент, да ни покаже момента за вход. Класическият вариант отхвърля така наречения вход “на пробив”. Вариантът без потвърждение – точно обратното. Той разчита на пробива на цената на определено ниво.
Защо обаче не се говори много по темата? Аз също едва сега отвварям дума по нея. Една от причините е, че повечето материали за Прайс екшън са за начинаещи трейдъри. Няма съмнение, че тук при оценката на пазарната ситуация, трябва да се впрегнат всичките ни познания и опит. А точно опитът ни помага да приложим познанията на практика.
Добре, разликите – разлики, но до какво водят? Най-същественият извод е, че входът без потвърждение е много по-печеливш. По-ранното стартиране на поръчката ни осигурява по-голям брой пипове. А логичното възражение, какво се случва, ако цената тръгне в обратната посока? Отговорът ми е: Форекс Роби Унисекс взема предвид много други обстоятелства, преди да се хвърли в дълбокото. Но за това стана дума вече в предната статия.
Надявам се, в този си вид публикацията да носи повече информация и да повиши коефициента си на полезност. Надявам се също и вие да мислите като мен. Защото може колективната мисъл да се различава от колективния имунитет, но когато желанията са съпосочни, резултатът няма как да не не е положителен…
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023