Прайс екшън – златният стандарт във форекс

Можем ли наистина да определим Прайс екшън стратегията като златен стандарт за форекс маркета? Какви са аргументите за това? Какво приложение намира тази непреходна стратегия? На тези и много други въпроси ще се опитам да отговоря с настоящата статия.
Да се работи на форекс маркета е необходима стратегия. Колкото за трейдърите тази мисъл да звучи стандартно и нещо, разбиращо се от самосебе си, толкова, предполагам, за несведущите тя звучи екстравагантно и претенциозно. Каква толкова стратегия се изисква, за да купиш нещо евтино и да го продадеш скъпо. Пък било то и валута.
Защо ни е необходима стратегия
Да се търгува без стратегия означава, да пътуваш, без да знаеш за къде. Ако се замислим, няма сериозна човешка дейност, която да не изисква предварителна разработка на план и мерки за изпълнението му. Независимо дали става въпрос за решаването на някакъв битов проблем или за стратегическа военна операция.
Точно затова са разработени десетки стратегии за търговия на финансовите пазари и в частност на форекс. Една част от тях почиват на точни математически модели и разчитат, че пазарното поведение на инвеститорите ще следва тяхната логика. Други напротив – създадени са по чисто емпиричен път и се основават на предположението, че щом в миналото пазарните участници са реагирали в определени ситуации по определен начин, в сходни ситуации сега ще го направят по същия начин.
Коя е най-печелившата стратегия
В интерес на истината, всяка една от тези групи има своята логика. Когато човек чете дадена стратегия, обикновено се ентусиазира, защото всеки автор, защитавайки тезата си, подбира тези аргументи и примери, които най-авторитетно подкрепят надеждността на съответната стратегия. Това важи както за строго научните доктрини, така и за емпиричните теории. Нещо повече, обзема ни желанието веднага да започнем да прилагаме на практика наученото.
Нека не бъда разбиран погрешно. Не искам да отрека нито една теория, нито един подход към форекс трейдинга. Дори съм убеден, че всяка една от популярните стратегии може да бъде печеливша, а и както скоро писах – не стратегията е най-важният елемент от трейдинга. В случая нещата опират до нещо по-всеобхватно.
Какво отличава форекс маркета от останалите финансови пазари
Най-общо казано, форекс маркетът е изключително сложна конфигурация, защото движещите сили зад него са толкова много и разнообразни – и което е най-характерно, в последно време, с окончателната глобализация на икономиката, а и на политиката, се включват все нови и нови компоненти, – че трудно може да бъде описан с математически модели или обяснен само с груповото поведение на личностите.
И няма как да не е така, след като в ежедневно обръщение само на форекс маркета са суми от порядъка на 6 трилиона долара. Тези дни слушах по CNN Кристин Лагард по повод конференцията в Лондон за сивата икономика. В това интервю тя каза, че световната икономика е от порядъка на 100 трилиона долара. Това на практика означава, че всеки ден форкес пазарът оперира с 6 процента от глобалния икономически продукт.
Уникална ли е Прайс екшън стратегията
Може ли при това положение, след като са намесени толкова пари и толкова интереси, форекс феноменът да бъде вместен в една само теория? Очевидно не. Но защо при това положение написах преди малко, че всяка теория е в състояние да печели? Ами точно по тази причина: крайният резултат, а това в последна сметка е посоката, в която се движи цената на даден финансов инструмент, е практическо изражение на всички теории взети вкупом. Просто всяка стратегия намира своята пазарна ниша.
Къде в такъв случай се позиционира Прайс екшън стратегията? Краткият отговор е: в нито една от двете категории. Точно в това се изразява нейната универсалност и надеждност.
Прайс екшън стратегията разчита на уменията ни да четем графиката.
Основни характеристики на Прайс екшън стратегията съм дал в статията си “Същност на прайс екшън стратегията”. Затова тук ще подходя по принципно.
Основният постулат, върху който тя е изградена, е, че цената съдържа в себе си всичката информация, необходима ни, за да анализираме пазара. Защо трябва да е вярно това? Ами защото форекс маркетът наистина е подчинен както на математически модели, така и на груповото поведение и груповата памет на инвеститорите. Освен това, както знаем, върху него оказват влияние всички значими икономически послания, политически събития и географски катаклизми. А всички тези събития в крайна сметка се отразяват в цената.
Затова казваме, че всяка една теория разчита на определен математически или социален модел, но само Прайс екшън стратегията отчита влиянието на всички движещи пазара сили. Това я прави универсална по своето значение и най-важно – по своето приложение. Лесно е да се убедите в това, като отворите графиките не само на форекс, но и на металите, суровините и дори на индексите.
Как влияе глобализацията на форекс маркета
Пътем споменах преди малко за влиянието на глобализацията върху форекс маркета. Малко повече и за това. Накъсо казано, това разширяване на влияещите върху пазара фактори доведе до намаляване на Прайс екшън сигналите. Причината се корени в обстоятелството, че Прайс екшън сигналите разчитат на сигурност, а намесата на повече фактори съвсем естествено увеличава броя на променливите, което от своя страна прави и прогнозите по-ненадеждни.
Какво означава това за форекс трейдърите, търгуващи на дневна графика? Ако до преди година-две можеше да се разчита средно на 4 до 6 “сигурни” сигнала в месеца, броят им вече се редуцира на 2 до 4. Тук въпросът много ли е това или малко не е уместен. И не затова, че 2 сделки за месец очевидно не са много. Важният въпрос е, да не забравяме защо присъстваме на пазара, каква е основната ни цел. Не е ли всъщност крайният резултат от първостепенно значение за нас?
Много са факторите, които биха определили как да подходим в дадената ситуация. Ето само някои от тях: опит (изразен в години присъствие на пазара), размер на акунта, размер на риска за сделка, дисциплина, търпение и т.н…
Малкото на брой сделки предполагат откриването на позиции с по-голям обем.
Може ли да си го позволи всеки и има ли здрави нерви да дочака успешния край на такава една сделка? Вземете само този въпрос и ще откриете, че той обединява всички изброени току-що фактори. Тогава?
Прайс екшън стртатегията е непреходна
За да отговоря на един от сакралните за началото на 20-ти век въпроси “Какво да се прави?”, ще се върна отново на Прайс екшън стратегията и нейната универсалност. Единият от пътищата е, да се слезе на часовите графики: четиричасовата и едночасовата. Без съмнение, там ще откриете повече на брой сигнали. Това, с което ще се сблъскате обаче е, че колкото повече са те, толкова надеждността им пада. Затова се казва, че търговията на часовите грефики изисква по-голям опит и по-голямо майсторство, отколкото тази на дневна графика.
Прайс екшън и автоматизираната търговия
Другият подход е да разширите хоризонта си и да се огледате за друга форма на трейдинг. Имам, разбира се, предвид автоматизираната търговия. Удивително е как може Прайс екшън стратегията да се имплантира в алгоритъма на даден форекс робот. Няма да влизам в подробности, тъй като днешната статия е за Прайс екшън и за универсалността й като стратегия за търговия. Само ще отбележа, че всички експертни съветници от фамилията Форекс Роби използват в алгоритъма си Прайс екшън.
Ако и вие искате да усвоите тази стратегия и да я направите стандарт в трейдинга си, прочетете книгата ми “Как да търгуваме на финансовите пазари в свободното си време”. А ако решите да направите този стандарт златен – запишете се в безсрочния онлайн курс Форекс Фаворит.
Бутонът “Харесва ми!” под статията е за тези, които я одобряват. Надявам се, че сте един от тях!
Всички мнения и препоръки са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
За пореден път страхотна статия, а израза “Да се търгува без стратегия означава, да пътуваш, без да знаеш за къде” намира широко приложение и в живота (личен опит), разбира се думичката “търгува” се заменя според обстановката./пътува, работи, прави бизнес и пр./. Продължавай все така с интересните теми и анализи. Благодаря!
Здравейте, какво бихте казали за сигналите, които излизат на 4 часовата графика? Имам предвид неща, които съм прочела в статиите , като например това, че сигналите на дневна графика са спаднали на 1-2 месечно, а също, че на по-ниско времевите графики сигналите стават по-точни /поне малко/ поради търговията със софтуер. Та по-конкретно: дали да ги смятам за достатъчно надеждни? Днес преглеждах графики на някои валути и ми направи впечатление, че има повече сигнали. Но понеже съм новак не знам дали съм видяла правилно. Пробвах на демо версия с AUD/USD снощи и се получи. На 4-часовата графика ясно се виждаше че цената е тръгнала на долу но на дневната нямаше пин бар.
Петя,
Колкото по-надолу слизаме в графиките по време, толкова сигналите стават повече. Но и тук принципът “Количество за сметка на качество” е валиден с пълна сила. По тази причина от многото на брой сигнали трябва да избираме само най-качествените. Това предполага също да не открием позиция дни наред. Сантиментът на пазара е изключително непостоянен, вследствие многото променливи, които му въздействат, което води до внезапни промени в поведението на цената. Изследванията в демо вариант са добра практика за установяване на този факт.
Успех!