Психологически аспекти на форекс плана

От опита си на форекс инструктор мога да направя извода, че трейдърите не пристъпват с особено желание при изработването на личен форекс план. А ако трябва да бъда напълно откровен, повечето въобще нямат такъв и не само това – просто го смятат за излишен. Как се съставя форекс план и какво трябва да включва, аз съм описал подробно в отделна статия. Тук ще отделя внимание на това, как да го направим полезен в работата си като форекс трейдъри.
Парадоксалното в случая е, че точно начинаещите трейдъри – тези, които имат най-голяма нужда, – игнорират необходимостта от него. С долните редове ще се опитам да ги убедя в обратното, като отново вземам за основа идеите на американския психолог Брет Стийнбъргър.
В определени моменти някои трейдъри на форекс маркета се чувстват принудени да печелят пари. За да го постигат те или “товарят” поръчката си с много голям обем, или търгуват твърде често. Ако се изразя по-общо: те искат нещата да се случват – тук и сега. Това е диаметрално противоположно на подхода да се търгува избирателно, само когато шансовете са на наша страна. На практика това означава, да дадем възможност на пазара сам да дойде при нас и да изчакаме нашата възможност.
Странно е, че много често най-успешните форекс трейдъри падат жертва на това напрежение за печалба. Те толкова мразят да губят, че са готови на всичко за да спечелят – включително да търгуват лошо.
Форекс търговията е в известна степен като да управляваш боен самолет или да играеш шах – изсква се контролирана агресия. Терминът говори сам за себе си. В трейдинга елементът на контрол е свързан с това, да се усети кога пазарът предоставя възможност за откриване на позиция и кога не. Един от най-добрите начини да се овладее този контрол е да се търгува с правила. А мястото на правилата – там, където те са записани и където трябва да се четат – е във форекс плана.
Това могат да бъдат правила, свързани с обема на всяка позиция, с определянето и спазването на стоп-лоса, при какви условия да откриваме поръчка и кога да я закриваме, да търгуваме съпосочно с тренда и т.н… Описал съм ги подробно в цитираната по-горе статия. Когато правилата се повтарят и се спазват във времето, те се усвояват и се превръщат в механизъм за самоконтрол. Този процес впрочем се наблюдава при възпитанието на децата. Те толкова често чуват правила за поведение в обществото или да си създават хигиенни навици, че това поведение се превръща (в повечето случаи) в автоматизъм.
Уравновесеното форекс поведение стартира с правилата и еволюира в навици.
Автоматизирането на отношението ни спрямо форекс пазара е важно, защото не изисква кой знае какви умствени и физически усилия от наша страна. Ако ние се самозадължим да следваме определените от самите нас правила всеки път, когато се изправяме срещу определена ситуация, тя няма да е в състояние да ангажира цялото ни внимание. Една от най-силните страни на човешкия мозък е способността му да автоматизира правилата, така че в момент на предизвикателство физическите и умствените ни ресурси да бъдат на разположение. Това ни дава възможност да държим ситуациите под контрол, т.е. съобразно правилата от форекс плана.
И така, как да автоматизираме нашите правила от форекс плана? Отговорът е, да ги превърнем в поведенчески модели. В първите години от живота ни “мий си зъбите редовно!” е било правило, което родителите ни са повтаряли много често. С времето това правило се е превърнало в полезен навик. Повечето от нас се нуждаят от напомняне на правилата или от специална мотивация за следването им. Всъщност това е и целта ни във форекс: да автоматизираме правилата до степен, да ги изпълняваме без специални усилия.
Когато се чувстваме притиснати да печелим, нуждата да откриваме поръчки изтиква на заден план правилата от форекс плана ни. Тази настоятелност да печелим обикновено изпитваме в случаите, когато сме разочаровани от резултатите си. Може да сме загубили, защото сме пропуснали благоприятна възможност или просто сме по средата на неблагоприятен период. Разочарованието обикновено ни притиска да създаваме възможности, а не да реагираме адекватно, когато форекс ни ги предоставя.
В нашия танц с форекс пазара трябва да се оставим да бъдем водени, а не водещи. Ако се опитваме да водим пазара, т.е. да се опитваме да отгатнем какво ще се случи, вместо да идентифицираме какво се случва в момента, няма да бъдем в крак с него и движението на цената ще ни убягва. Когато изпитваме напрежение да печелим, ние се опитваме да водим пазара, а това генерира потенциал за превръщане на нормалните загуби в извънмерен срив.
И все пак, как да постигнем тази автоматизация на правилата? Отговорът всъщност се извежда от казаното до тук: както и в случая с редовното миене на зъбите – чрез повтаряне. Посредством повтарянето на правилата от форекс плана много пъти, в различни ситуации ние малко по малко ги превръщаме в полезни навици. Разбира се, не можем да се отървем от нормалния стрес на форекс пазара – никой не може да игнорира риска и несигурността – но ще бъдем в състояние да контролираме решенията си, така че да не станем жертва на дистреса.
От нас самите зависи как ще организираме трейдинг процеса си, така че да осигурим повторение на правилата.
– Първата стъпка е да ги опишем, т.е. да ги включим във форекс плана си. Самото усилие да ги създадем вече е предпоставка за успех. Не можем да разчитаме, че ще автоматизираме правилата, ако не сме ги дефинирали еднозначно.
– Следваща стъпка е да отваряме форекс плана си преди откриването на позиция. Не повече от три минути ще отнеме изчитането на правилата за отваряне на сделка, а ползата от това преповтаряне е огромна. В действителност чрез повтарянето и следването на правилата ние визуализираме себе си в различни ситуации на пазара. Колкото по-разширени и детайлизирани са тези визуализации, толкова по-голяма е вероятността да ги усвоим под формата на реален опит.
Колкото повече мислите за правилата и ги повтаряте, толкова повече те стават част от вас.
– Полезно е форекс плана да се препрочита и в периодите, когато не търгуваме активно. От една страна това може да се прави с цел да се доизпипват правилата, но дори и само преглеждането им в спокойна атмосфера е изключително полезно.
– Не е излишно след приключването на дадена сделка, в момента, в който попълваме форекс журнала си, отново да направим преглед на правилата – този път вече под формата на отчет. Това ще ги затвърди допълнително под формата на визуализация в контекста на конкретната пазарна ситуация.
В края на краищата целият процес по затвърждаване на правилата ще повиши способността ни да се справяме с проблемите, пред които ни изправя форекс маркета. Всъщност най-голямата услуга, която си правим по този начин, е на първо място предотвратяването на възможността за възникването на тези проблеми.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс, запишете се в новоучредения курс за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023