Сценичната треска във форекс

Представете си, че ви предстои да се явите на интервю за работа пред комисия от голяма фирма. Желанието да заемете дадената позиция е много силно и вие сте се подготвили старателно за това изпитание. Все пак, чувствате се нервен преди самото появяване пред журито, но си повтаряте, че всъщност няма от какво толкова да се притеснявате, защото сте усвоили материала в дълбочина.
След началото на презентацията обаче забелязвате, че аудиторията не е много ангажирана към темата, която развивате. Някой си вади телефона и започва да пише нещо, докато друг откровено дреме. В главата ви нахлуват мисли, че не успявате да задържите вниманието на комисията. Губите интереса им и ви обзема страх, че ще изгубите длъжността, която толкова желаете. В този момент решавате да импровизирате с някоя оригинална мисъл, за да привлечете отново вниманието им, но нервността застава на пътя ви. Това води до загубване нишката на мисълта, започвате да заеквате и сте принуден да се върнете към текста. На практика сценичната треска ви изважда от равновесие, от което в крайна сметка страда презентацията ви.
Сценичната треска се явява всеки път, когато мисълта за това как се представяме си взаимодейства със самото представяне. Ако например се притесняваме твърде много, докато попълваме някакъв тест, просто ще забравим материала, който иначе сме усвоили. Ако в края на баскетболен мач трябва да изпълним наказателен и искаме на всяка цена да вкараме кош, от който зависи победата, най-често ще пропуснем. Вниманието, което придаваме на резултата при изпълнението на дадена задача, измества фокуса ни от самото изпълнение.
Това е и един от най-често срещаните проблеми сред форекс трейдърите. Понякога сценичната треска се появява, когато нещата вървят добре и в един момент трейдърът решава да вдигне риска за сделка. В друг случай например влиза в губеща спирала и толкова се фиксира в загубите, че пропуска добрите възможности за откриване на печеливша позиция. Форекс трейдърът дори в определени периоди може да чувства такъв натиск да печели, че да не дава възможност на печелившите поръчки да се развият във времето и да достигнат действителния си потенциал. Също като при публичните оратори сценичната треска е в състояние да извади от равновесие участниците на форекс маркета и да ги предизвика да преоценяват първоначалните си намерения, което, както знаем, е контра продуктивно.
Както беше отбелязано и в предишни статии емоциите, предизвикващи дистрес при форекс търговията, не са просто резултат от определени пазарни ситуации; те също така са функция на начина, по който възприемаме тези ситуации. Ако аз съм сигурен, че съм точният кандидат за работата, за която кандидатствам и освен това знам, че имам и опции за работа в други компании, не бих се чувствал прекалено напрегнат по време на интервюто. Ако съм си казал, че тази работа е жизнено важна за мен и аз задължително трябва да се класирам, щях да изпитвам огромно напрежение по време на представянето си. Много често в такива случаи е подходящо кандидатът да се пошегува по някакъв начин, за да разтопи леда, но ако е напрегнат, това би изглеждало насилствено и би постигнало обратен ефект.
На практика форекс трейдърите сами се въвличат в катастрофални ситуации. Вместо да гледат на загубите като на нормален, очакван елемент от представянето им в среда на несигурност, те възприемат загубите като заплаха за съществуването си. Когато трейдърите печелят, те чувстват бъдещето светло и са доволни от себе си. Когато обаче влязат в спирала от губещи сделки, загубите буквално ги изгарят. Вместо да търгуват за печалба, те търгуват да не загубят пари. Също като обхванатият от сценична треска кандидат за работа, трейдърите не са в състояние да покажат възможностите си.
Една от най-често срещаните грешки, която форекс трейдърите правят, е да се опитват да заменят отрицателните мисли с положителни. Започват например да си повтарят, че следващата сделка е началото на печеливша серия. Какво постигат в края на краищата? Продължават да се фиксират върху резултата от представянето си на пазара вместо върху самото представяне.
Професионалните форекс трейдъри не мислят позитивно или негативно за резултата от представянето си, те се вълнуват единствено от начина, по който се представят.
Как мислите, дали добрият актьор по време на представление се вълнува как го възприема публиката? Дали добрият хирург е фокусиран по време на операция от положителния й изход? Не, това, което ги прави елитни професионалисти, е тяхната пълна концентрация върху начина, по който си изпълняват задълженията.
Положителните или отрицателните мисли за резултата от изпълнението на дадена задача са склонни да се намесват в самия процес на изпълнението й. Но когато се фокусираме върху начина, по който я изпълняваме, резултатите сами се грижат за себе си.
Не положителното мислене е това, което дава увереност на професионалистите. По-скоро те знаят, че са в състояние да се справят с неудачите, когато се появят. Ако актрисата направи гаф по време на вечерното представление, тя знае, че на следващата репетиция ще го изчисти. Ако по време на операцията възникнат някакви усложнения, хиругът знае, че може да се справи със ситуацията.
Един от най-мощните инструменти за справяне със сценичната треска във форекс е воденето на подробни записи на губещите сделки във форекс журнала и изучаването на причините за случилото се. Това превръща загубите във възможности.
Да кажем, че виждате на форекс графиката си много надежден сигнал, който предполага движението на цената нагоре. Откривате дълга позиция и тя започва да печели. Неочаквано в един момент обаче трендът обръща посоката си и цената бързо пада под входа и удря стопа ви. В резултат претърпявате загуба. Възможни са два подхода в такива ситуации. В единия случаи вие бихте проклинали лошия си късмет, ще започнете да се упреквате за загубата и да се заканвате, че следващата сделка ще е печеливша. Всичко това привнася само напрежение в трейдинга, без капка конструктивизъм.
В другия случай бихте използвали загубата като повод да направите подробен и обективен анализ на ситуацията. Дали не е убягнала от вниманието ви някаква корелация? И сродните форекс двойки ли пропадат? Дали някаква фундаментална новина не е предизвикала обръщането на тренда? Да не би да не сте взели предвид страшия тренд? Да ни би да сте влезли твърде късно? Всички тези въпроси дават възможност да извлечем поука от случилото се и да избегнем грешките в следващата сделка. Много полезно би било да анализирате дадена сделка, която е приключила отрицателно и да откриете какво точно ви казва. Може би нещо за конкретната пазарна ситуация или пък за вашия стил, а най-вероятно и за двете.
Ако възприемем идеята, че загубите предоставят възможности, на практика ние извличаме полза от тях.
Пораженията, които претърпяваме на форекс маркета не са случайни. Те ни се случват, за да ни направят по-силни и по-успешни.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в курса за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023