Семиотиката в услуга на форекс анализа

Анализът на пазарната ситуация е първата и най-важна стъпка от всяка сделка на форекс маркета. Независимо от прилаганата стратегия за търговия, независимо от финансовия инструмент – предмет на конкретната поръчка. И независимо какви помощни средства се използват, дали въобще се прилагат и под каква формата това се случва, входният сигнал е тригерът, без който не сме в състояние да стартираме съответната сделка.
Днес искам да се отдалечим от конвенционалната представа за входните сигнали и да погледнем на тях от малко по-различен ъгъл. Ще го направим с помощта на една наука, която се родее с философията, без да претендира, че е наука в най-строгия смисъл на това понятие… Но не бързайте да се отказвате да четете! Намерението ми е да се плъзнем по повърхността, дори нещо повече. Идеята ми е, четивото да е лековато, без претенции за полезност или пряко приложение при търговията на форекс. Самият аз чувствам, че имам нужда да чета понякога такива неангажиращи материали, но като седна да пиша с такава нагласа, нещо не се получава. Най-вероятно, защото форекс сам по себе си е изключително сериозна тема. Да видим…
Що за наука е семиотиката и наука ли е въобще?
Не очаквам да изненадам никого, особено почитателите на Умберто Еко, затова за дефиниция по стар народен обичай ще се обърна към Уикипедия: “Семиотиката (понякога семиология) е научна дисциплина, която изучава знаците както поотделно, така и групирани в знакови системи. Това включва изучаването на това как се създава значението на един знак и също неговото разбиране, въобще знаковите процеси (семиоза), или сигнификацията (значението) и комуникацията, знаците, но и символите”. Има и още, но нека спрем до тук.
Има учени (разбира се – извън нея), които все още се противопоставят на това, семиотиката да се брои за наука. Вероятно това оскърбява самочувствието им, но разширяването на кръга нейни изследователи и приложението й във все повече съвременни сфери от човешката дейност – например рекламата и образованието – ме карат да мисля, че това няма да продължи дълго. Във всеки случай аз съм склонен да я възприемам като наука, още повече, че правя връзка между нея и форекс.
Прието е да се счита, че семиотиката възниква в началото на 20 век и за неин основател се смята философът Чарлс С. Пърс. Както в повечето случаи обаче изследванията му стъпват върху предишни разработки, но негова е заслугата за систематизирането й като теория и предлагането на основни понятия, които я индивидуализират, както и описание на методите на познание, приложими към научните изследвания. Той дава и името й.
В основата на науката стои знакът, или по-скоро концепцията за знака и неговото разбиране от различните култури и традиции. Знакът е носител на определена информация, която също притежава двустранен характер. Едно от ключовите понятия в теорията е терминът семиозис, който означава процедура по регистрацията. В основата на този процес е ситуацията, когато един обект изпраща съобщение до друг. Този процес изисква наличието на определен код, който позволява на двете страни да се разбират.
Принципите на семиотиката са приложими и на практика действат в толкова много сфери от живота ни, без въобще да си даваме сметка за тях и без да ги отчитаме. Ние – хората – ги ползваме в повечето случаи несъзнателно (докато не си дадем сметка от ползата да ги познаваме), но знаците са основният инструмент за комуникация между животните, посланията на произведенията на изкуството също идват до нас посредством знаци, да отваряме ли дума за хералдиката…
Може би ви идват на ум, знаците, които ни дава съдбата?… Да не продължаваме в тази посока, защото ще навлезем в територията на друга наука ☺…
Връзката форекс – семиотика
Би трябвало да е очевидно вече накъде вървим. И ако Името на розата няма как да ни бъде от помощ, то Махалото на Фуко ще свърши работа. Макар и чисто семиотично. Всъщност, трябва да си отговорим на въпроса, входните сигнали при форекс знаци ли са от гледна точка на семиотиката? По мое скромно мнение – да. И то в най-чист вид. Но не само те.
Знаци са и всички онези видими и невидими индикации, които откриваме или не (май по-скоро не) на Нейно Величество Графиката – преди входа и след него. И тук не говоря за формирования на барове от Прайс екшън гледна точка. Имам на ум общото възприятие на пазарните ситуации, в много случаи дори интуитивно.
Но кой ни изпраща тези сигнали? Ако по дефиниция знакът трябва да бъде изпратен от един обект на друг, “обект” ли е в този смисъл форекс маркетът? И какъв е кодът?… Основополагаща идея на семиотиката е постулатът, че код и среда са взаимоопределящи се. Елементарен пример за разкъсана връзка между код и околна среда е случаят, когато двама говорят различни езици и не могат да се разберат. В този смисъл познаването езика на форекс графиката е абсолютно задължително, дори – и най-вече – от тази гледна точка.
Всъщност, за да си отговорим на въпроса обект ли е форекс маркетът, не е необходимо да задълбаваме много. Самата теория казва, че моделите също са знаци. А входните сигнали са точно модели, нали? Така и се наричат на английски: patterns. Къде е мястото на махалото в случая? На Фуко или не, най-малкото фактът, че пазарът се люшка от едно крйно състояние в друго, е достатъчен да направим асоциация с махало. Е да, семиотиката е скрита много дълбоко, или въобще отсъства – което май е едно и също, – все пак не всичко трябва да е очевидно, нали?
Но да не забравя шеговитата форма, която обещах в началото! Ето една друга редакция на определението за семиотика: “Семиотиката по начало е дисциплина, която изследва всичко, което може да бъде изследвано, за да се лъже”. Дали може да се отнесе към форекс? Надявам се, да кажете вие!…
Каква е ползата от подобен род информация?
Не е необходимо да уточнявам, че когато говорим за полза, имаме предвид както прякото й изражение в някакви материални (или техен еквивалент) единици, така и косвеното й възприятие като нещо абстрактно, неподаващо се на структуриране в определени рамки. В началото аз декларирах, че статията ми няма да носи конкретни идеи за подобряване на форекс резултатите ни. Сега, в края й го потвърждавам. И все пак, може би не е излишно понякога да си напомняме, че форекс е генератор на знаци в един по-общ смисъл и тези символи са адресирани персонално към нас. Като участници в една глобална семиотична система…
Ще завърша с една кратка мисъл от човека, който има най-голям принос за популяризирането на семиотиката, този, който я направи достъпна, благодарение на романите си – Умберто Еко: “Хората цяла седмица чакат да стане петък, цяла година – да стане лято, и цял живот – да бъдат щастливи”…
Е, ако не друго – спазих едното от двете си обещания. Не се получи много весело, но, ако се замислим, и форекс не винаги ни носи радости. Както и животът… Ако въпреки това статията ми ви хареса, отбележете го с бутона “Харесва ми!” и я споделете с приятели!
Коментарите винаги са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 20 – 24 март - 18.03.2023
- Седмична форекс прогноза 13 – 17 март - 11.03.2023
- Седмична форекс прогноза 6 – 10 март - 04.03.2023
Много интересни идеи, струва си човек да задълбае, дори само от общопознавателна гледна точка… Като спомена „Името на Розата“ се подсетих да не си плюнча пръстите като прелиствам страниците на статията ти…