В кои случаи мислим еднопластово при игра на покер

В статията си “Многопластово мислене при игра на покер” аз развих идеята защо когато играем покер и вземаме решение как да продължим участието си в конкретна ръка, трябва да мислим на няколко нива. С други думи, освен да сравняваме покет картите си с борда, да мислим как ни възприемат опонентите и какво предполагат, че държим.
В статията отивам дори по-нататък, но ако не сте я чели, можете да го направите от тук. Аз възнамерявам да се върна на въпроса и в бъдеще, тъй като той е от фундаментално значение в покер теорията, но за сега искам да разгледам крайния случай, при който не се налага да се задълбочаваме по-дълбоко от най-ниското ниво на разсъждение.
Какво наричаме плитко мислене
Ще наричаме този начин на мислене плитък. Казано по друг начин, да не се задълбочаваме повече от това, какво ние държим и какво опонентът ни има. Плиткото мислене е най-подходящо в случаите, когато не се налага да вземаме сложни решения. А това са случаите, когато не става въпрос за много пари.
Един от тези случаи е, когато стаковете са малки по сравнение с блиндовете. Това от своя страна води до малки подове в сравнение със стаковете. В тези случаи вземането на решение става автоматично.
Примери
Например, ако участвате в ноу лимит турнир и в определен момент стакът ви е около 5 пъти сбора от блиндовете и антетата, и наградите са далеч напред – единствената информация, от която се нуждаете, е вашата ръка. Ако тя е по-добра от ХХ (според определени ваши критерии) – влизате All-In. Ако е по-лоша – Fold.
Но дори и наградите да са близо, много често няма да ви се налага да напускате нулевото ниво. Така или иначе, решението ще е по-леко, ако не се затормозявате да мислите за наградите. Но дори и да не можете да ги пропъдите от мисълта си, едва ли ще се ръководите в решението си от това какво опонентите ви имат и какво мислят, че държите.
Друг случай на плитко мислене. Да приемем, че държите възможно най-силната ръка и единственият останал ваш опонент влиза All-In. Очевидно плащате, без въобще да се съобразявате с каквото и да било, освен с ръката си.
Сега си представете същата ситуация, но в обратен аспект. Отново държите най-добрата ръка, но трябва да играете преди опонента си. В този случай, особено ако стаковете са дълбоки, ще ви се наложи да се съобразявате с доста други неща.
На практика случаите, в които не се налага да напускаме първото ниво на мислене, не са никак малко. Да предположим, че стакът ви този път е около 12 пъти големия блинд. Някой отваря преди вас и вие сте на бутона с A-Q или 8-8. В този случай не можете просто да си погледнете ръката и да вземете решение. Правилната игра предполага да помислите какво опонентът ви би могъл да държи. Но с това разсъжденията приключват.
Ако противникът ви е безразборен рейзър и би могъл да държи широк диапазон ръце – влизате All-In (припомням, че говорим за турнирен покер). Ако е стегнат, внимателен играч – сте Fold. Това е цялата дълбочина, до която трябва да проникнете в анализа си…
Финални мисли
Една от големите опасности, която дебне играчите на покер, и с която аз се сблъсквам постоянно на масите, е автоматизирането на играта и свеждането й до няколко отиграни алгоритъма. Това е валидно особено за състезателите многомашинници – тези, които играят на много маси едновременно. И тук не става въпрос за това, че се губи красотата на играта.
Автоматизираната игра води до загуби.
Когато играеш на много маси, нямаш възможност да следиш в детайли поведението на всички играчи. А в много (ако не във всички) случаи победата е плод не дори на подробности, а на нюанси. Има време кога да се мисли многопластово и кога – на първо ниво. И това е само един от елементите, които правят играта на покер игра на ума.
Ако тази статия ви хареса, подкрепете я чрез натискане на бутона “Харесвам” по-долу!
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023