Седмичен форекс анализ 18 – 22 март

Форекс фокус
Макар на пръв поглед да не изглежда така, форекс маркетът преживя сравнително безболезнено изминалата седмица. Поне що се отнася до основните валути. Усещане за драматизъм внесоха еврото и кабела, но и техните движения бяха горе-долу в рамките на средния им рейндж. Скоро стана ясно, че стремежът е да се върви към възстановяване на статуквото, което в една или друга степен изразяваше повече конформизъм, отколкото авантюризъм.
Не бих се простирал широко върху причините. Няма смисъл. От една страна това са публикуваните посредствени данни за американската икономика и очертаващото се забавяне на световната икономика. На другото блюдо можем да сложим реакциите около сагата Брекзит. Не че ги противопоставям едно на друго, но стремежът към уравновесяване на везната е очевиден.
Индексът на долара изгуби 0.22% от стойността си и падна до 96.56. В петък ФЕД обяви, че промишлената продукция е спаднала с 0.1% по сравнение с предния месец – на фона на очакваното повшение с 0.4%. Индексът Empire State manufacturing index, който отчита състоянието на икономиката за щата Ню Йорк, е паднал с 5.1 пункта за март до унизителните 3.7 пункта. Освен, че трети последователен месец стойността му е под 10, това е най-ниският му прочит от три години насам.
Случващото се на Острова може да се опише по-живописно с цифри, отразяващи съотношението на силите в Британския парламент, отколкото с икономически показатели. Но, изглежда, самият факт, че изходът просветлява – без значение, дали носи ползи и за кого – е достатъчен да подкрепи паунда. А да се цитират въпросните числа е безпредметно, тъй като се променят не с дни, а с часове.
Форекс чарт
EURUSD
След като без много усилия цената успя да преодолее вътрешната съпротива при 1.1250, пътят към заветната 1.1300 беше открит. Последващият пробив на критичната съпротива пък недвусмислено демонстрира стремеж за оставане в групата. Не че е най-престижната класация, но връщането в извоювалата си авторитет зона дава надежди, че случилото се миналата седмица е по-скоро инцидент, отколкото правило.
След като в сряда пробивът беше вече факт, трябваше да следим дали няма да се окаже фалшив. Барът от четвъртък – макар и мечи – затвори на ръба, но така или иначе не успя да върне цената под критичната стойност. На всичко отгоре той се оказа в пределите на този от сряда, с което автоматично възпроизведе конфигурацията Инсайд бар.
За петък остана да следим дали няма да се формира мощен възвратен бар, който би дооформил сигнала като Фейки. Тогава вече ситуацията придобиваше коренно противоположен смисъл. Тъй като това не се случи – основно заради това, че петъчният бар се оказа много хилав – за мен остава да избера едното от проявленията на иначе дуалистичния входен сигнал.
От тук нататък нямам притеснения да заявя, че цената ще расте. Окей, може да не се случи веднага и може да не се случи лесно. Но според както сочи Прайс екшън стратегията, нарастването й е предопределено. Съвсем друг въпрос е докога. Но тук вече влизат в сила общите правила на договора. Най-близката съпротива е при 1.1400.
GBPUSD
Графиката на кабела отразява доста точно препирните в Британския паламент. Но извън всичко това движението на цената си следва принципните закони на форекс маркета.
С първата графика представям виждането си за местоположението на подкрепата и съпротивата. Няма смисъл да акцентирам с червени кръгчета, стрелки и т.н. защо това е така. По-важното е, че 1.3300 долара за паунд е ключова стойност за лирата и като такава, трябва да подходим внимателно с анализа си.
Изхождайки от класическите постановки, натискът на биковете е очевиден. Това най-вероятно ще доведе до пробив на 1.3300. Но предвид ключовата роля на тази съпротива, какво ще се случи впоследствие, е трудно да се предвиди. Добрата новина е, че, ако се формира Прайс екшън сигнал, неговата успеваемост би била висока.
USDCAD
Задълбочаването на корекцията, което не изключих във форекс анализа си от миналата събота, наистина се състоя, след което цената започна да расте. Малко тегаво и дълбоко се получи това движение и аха-аха да обърне каруцата, но настъпилият обрат в четвъртък запази надеждите.
Това, че барът в петък се получи с равновесна форма, трябва да се отдаде по-скоро на факта на прибиране на печалби от страна на форекс трейдърите. Причината? Всички са наясно с комплекса фактори, влияещи конкретно на тази двойка и нежеланието им да остават с открити позиции за уикенда.
Очаквам тази седмица съпротивата да бъде пробита, което би отворило възможност за дълги поръчки. Не бих го направил обаче само въз основа на тези предположения. За да вляза лонг, бих изчакал движение от вида “пробив – корекция – Прайс екшън сигнал”. Което с голяма вероятност ще се случи.
Корекция в мнението си бих направил и в случай, че прогнозите ми се окажат неверни. Това, слава богу, се случва доста рядко, а и разчитам на вас, да ме вкарате в правия път. Пък дори и да е е едно натискане на бутона “Харесвам” по-долу.
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Еврото и паунда имат ли ресурс, за да растат нагоре? И на какво отгоре?
Кой какъв ресурс има, няма как да знаем. Колкото на какво – за еврото отгоре, за паунда отдолу.
Господин Колев,какво Ви е мнението за хеджирането на форекс пазара?
Здравей Марияне,
С една дума казано, мнението ми е отрицателно, и аз не го прилагам в практиката си. За мен това е изкуствена техника, която ограничава свободното развитие на сделката. ОК, може да намалява дроудауна, но, ако анализът ни е правилен и рискът в разумни граници – което е основният ни стремеж – ние си гоним печалбата.
Хеджирането ако правилно съм разбрал, това е да търгуваш на една и съща валутна двойка със срещуположни поръчки. За това се изсква да имаш стратигии. Има един възрастен трейдър, който търгува по този начин. Същия ми каза имената на тези стратегии; Совалка, Двойна и Тройна нищелка, Бърдо. Стълбата на Кели. Совалката на Мартин Гейл. Използва ги комбинативно. Също така ми каза че това е Висшия пилотаж в Трейдинга. Има много големи тънкости в тези стратегии и даден трейдър, трябва да е набрал опит, за да търгува по този начин. Търгуването при този тип търговия е да се хващат всички движения на тренда. За това той е нарекъл тази стратегия – Совалка. За това се изиксва курс на обчение.