Седмичен форекс анализ 6 – 10 май

Форекс фокус
Ето ни отново след рекламния блок. Противно на очакванията ми, получих доста писма с единствения въпрос, защо нямаше форекс анализ миналата събота. И дори загриженост за здравето ми – благодарности! Истината е, че реших и аз да разпусна, без да предполагам, че отсъствието на разборите ми ще предизвика брожения в гилдията. Независимо от поредицата празници, или може би точно заради това. Очевидно, харесвани или не, за много колеги отварянето на Форекс Хоби в събота сутрин се е превърнало в навик. Както впрочем и за мен…
Но да преминем от думите към делата. Както пишеше навремето на фасадата на Смолянския окръжен съд: дела, дела и само дела! Защото празници или не, парите никога не спят – както вече е станала емблематична за киното тази крилата фраза. А и вчера станахме свидетели на хвърчащи във въздуха банкноти, все едно изтървани в суматохата от крадци.
Имам предвид, разбира се, публикувания в Щатите NFP доклад. Ред причини ме задържат пред монитора точно в 15:30 – неща, за които възнамерявам да говоря в детайли в бъдеще, – но вчера шоуто си заслужаваше чакането. Прави ли ви впечатление, как преди важни за пазарите събития графиките притихват, баровете се смаляват – все едно никой не търгува. Но това е измамно. Почти физически се усеща напрегнатостта у играчите – все едно заели нисък старт преди важно състезание.
Парадокс или?
Стартовият изстрел, който ФЕД произведе, даде воля на натрупания адреналин, и състезателите се втурнаха по пистата. Работата е там, че някои поеха в обратната посока. Докато се осъзнаят и другите вече им водеха с петдесетина пипа. Случва се, но това, което се случва по-рядко е, да наблюдаваме посред бял ден гап. Видя се с просто око и на едночасовия интервал два часа по-късно.
Всичко това бледнее пред парадокса, който генерираха публикуваните от Държавния резерв икономически данни и избраната от пазарите като реакция посока. Диаметрално несъвместими на пръв поглед. Не че не сме го наблюдавали и преди, но без да се правя на Делфийския оракул, според мен в това противоречие е закодирана бъдеща промяна. Ето за какво става въпрос.
Резултатите
Американската икономика е осигурила нови 263 000 работни места през април. Бройка, надхвърляща значително предварителните прогнози. Още по-впечатляващи са данните за безработицата. Нивото й е спаднало до петдесетгодишно дъно на едва 3.6%. Декември 1969 е последната дата, когато е отчетен такъв резултат. Междувременно, на фона на всичките хвалби се прибавя и ръстът на заплащането, отчетен на годишна база към април с 3.2%.
Кое толкова му е парадоскалното ли? Ами това, че основните валути би трябвало при тези данни да проявят поне малко уважение, а не да настъпват срещу долара като за последно. Само да не се окаже, че точно тук е заровено кучето… Но ето и графичните ми аргументи.
Форекс чарт
EURUSD
Парадокс, противоречие или в крайна сметка нормална реакция на пазара? Както и да го наречем, знаем, че може да се случи по много причини. Но най-често или форекс маркетът е акумулирал предварително новините, или те самите не са от такова значение, че пазарните участници да се съобразяват с тях. Или, както вече намекнах, зад привидното благополучие не се крие нещо по-дълбоко.
Всъщност, ако говоря за дисонанс, имам предвид единствено петъчния бар. В по-общ план еврото действително изживява трудни моменти. Това, което очаквам е, набраната вчера инерция да дотика цената до съпротивата при 1.1230. Дали ще продължи нагоре – извън фундаметалните фактори, които ще го решат – в технически план трябва да наблюдаваме за появата на Прайс екшън сигнал. Неопределеност, която – сигурен съм – не се харесва на широките народни маси, включително и на мен, – но трябва да приемем с търпение.
USDJPY
Откакто се помня – разбирайте, откакто следя форекс маркета – 111 йени за долар е била сакрална стойност за двойката. Ето и сега, прави-струва, цената вчера отново затвори точно там.
Не бих си заложил главата, но очаквам цената да пробие в низходяща посока. Нямам съответните компетенции да правя прогнози на базата на фундаментални икономически показатели, но доколкото техническите ми познания позволяват, това е по-вероятният сценарий.
USDCHF
Не помня вече дали съм го споменавал, но предпочитам да съдя за общото състояние на долара не по графиката на индекса му, а на базата на съотношението му спрямо швейцарския франк. Съображенията ми най-общо са, че първият подход е резултативен – и по причина на това косвен, докато графиката на долар/франк е реален пазарен индикатор.
В една сравнително кратка ретроспекция, от началото на годината доларът преодоля паритета си с франка, което е показателно за доброто му здравословно състояние. И, ако става въпрос за отстъпление, то по-скоро е моментна слабост – с таймфрейм една седмица. След като предходната седмица цената се опитваше да пробие съпротивата, Пин барът в петък я свали надолу.
Достигайки тази сряда до подкрепата обаче, цената подскочи като опарена нагоре. Импулсът дойде под формата на нов Пин бар. Сега. От една страна, след като цената спадна до средата му, се откриват две алтернативи. В общия случай, това е най-благоприятната позиция за откриване на дълга поръчка. Формата на последния бар обаче се явява като възпиращ елемент. Ако още в началото на седмицата цената падне до подкрепата, това ще инвалидизира Пин бара и ще бъде индикация за продължаващо низходящо движение. Другото предполага отново борба около 1.2000.
Диаболично… Защо отделям толкова внимание на долар/франк? Нали е ясно, че не е заради някаква възможност за търговия. Посоката, по която поеме двойката, ще е определяща за състоянието на останалите основни форекс двойки. Където вече ще търсим нашите възможности за откриване на позиция. Естествено, прилагайки любимата стратегия.
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023