За Форекс, Ницше и философията на трейдинга

Ако дълго се взираш във Форекс, Форекс започва да се взира в теб.
Ще започна с уточнение за читателите, които за пръв път попадат на сайта ми, че Форекс не е колега или съвременник на великия философ, мислител, писател и музикант от 19 век Фридрих Ницше, а област в световната мрежа, където се осъществява най-голямата по обем наднационална търговия – междубанковия валутен пазар.
И така, позволявам си да интерпретирам мисълта на бележития немския ерудит, защото тя пряко кореспондира със състоянията, в които изпадаме при продължително застояване пред монитора в съзерцание на графиките. Обстоятелство, познато на всички трейдъри на форекс маркета и въпреки това – трудно за избягване.
И това не е само игра на думи. Предозираната търговия, позната под термина overtrading, е патент обикновено на начинаещите трейдъри, но не малко от колегите с по няколко години практика също боледуват от най-разпространеното форекс заболяване. Взирането в компютъра с часове, обхождането на всички интервали на графиката, изчакването да се види реакцията на пазара на дадена фундаментална новина – всичко това ни задържа още и още, и още…
Основният проблем се състои в това, че колкото по-дълго престояваме насаме с графиката, толкова по-обсебени ставаме от нея. С времето изпадаме в една изкривена действителност, която има все по-малко допирни точки с реалността. То е нещо като да не искаш да се разделиш с човека, в когото си безпаметно влюбен.
Как стигаме до там? От къде ни идва всичко това до главата? В рубриката си “Психология на трейдъра” съм посветил много статии, които в голяма степен дават отговора. Но въпросът, въпросът сам по себе си е екзистенциален. Това е енигма, на която всеки трябва да намери отговора сам. Може да е любопитство, жажда за по-бързо усвояване на материята, може да е стремеж към стремглаво забогатяване, нетърпение, може да се дължи на импулсивен характер, може да е всичко…
Но дори и да не успеете да установите конкретната за вас причина за предозирване на търговията си, или пък тя да е комплексна – не това е най-важното. От съществено значение е резултатът от овъртрейдинга. А той винаги е с отрицателен знак. Колкото повече сделки, толкова по-големи загуби. Някой би възразил, че това противоречи на статистическите закони. Специално при форекс тази закономерност не е релевантна.
Ако направим аналогия с подхвърлянето на монета във въздуха, действително колкото повече опити правим, толкова шансовете да се падне ези или тура (в нашия случай печалба или загуба) се изравняват и над определен брой винаги ще бъдат 50:50. Елементарната логика тогава би била: е, поне няма да загубим, а ако прибавим и фактора индивидуални умения, би следвало да спечелим.
Не е изключено този силогизъм да работи при алго трейдинга – поне на теория. Но в практиката – там, където ние участваме със собствените си умения ( да не забравяме – и пари) – нещата не се случват по този начин. И причината е, че се намесва психологическият фактор. Не е мястото тук да се разпростирам върху всичките му аспекти. Ще маркирам само най-важния.
Мозъкът ни е така устроен, че когато се взираме продължително време в графиката, е склонен да реагира измамно. Причината е елементарна – интелектът ни се изморява преди ние самите да усетим признаците на слабост. В резултат – неусетно се отдалечаваме от принципите на стратегията си. Губим способността си да анализираме обективно пазарната ситуация и започваме да отъждествяваме желаното с действително.
Разбира се, овъртрейдингът е характерен повече за минутните участници на форекс маркета. На колегите, които търгуват на дневна и часова графика, не им се налага да следят непрекъснато пазара. Според предпочитаният от тях интервал, веднъж или няколко пъти на ден им е напълно достатъчно да са в течение на случващото се. И все пак?… Не се ли улавяте и вие, че през целия ден нещо ви тегли към графиката. В работно време, в кафето, късно вечер, на почивка…
Неведнъж съм писал, че при форекс по-малко означава повече. Знам, че не е лесно, но в крайна сметка това зависи и от избраната стратегия. И ако все още се колебаете в избора си на най-подходящия инструмент за търговия или пък с прилаганата стратегия не успявате да постигате резултатите, които заслужавате, нека ви напомня, че едно от предимствата на Прайс екшън стратегията е точно в ограничаване възможността за овъртрейдинг.
Основният принцип, върху който е структурирана Прайс екшън стратегията е минимализъм. Комбинацията от простота и елегантност, съчетана с търговията предимно на дневна и часова графика я правят печеливша и достъпна. Прочетете малко повече за нея тук.
Но да се върнем към Ницше. Има много причини да се уважава този надживял времето си мислител и вдъхновител. Има и идеи от последния период в живота му – преиначени и приспособени в ретроградна доктрина, – прегърнати от дикатори. Нищо обаче не е в състояние да засенчи влиянието му върху философията и отвъд нея – най-вече над екзистенциализма и постмодернизма.
А за да му отдам заслуженото и да илюстрирам връзката форекс – философия, аз ще завърша с моя интерпретация на друга негова велика и известна мисъл:
Това, което не ни разорява, ни прави по-силни.
Вярно, че статията ми се получи малко дълга, но се надявам, че ви останаха сили да натиснете бутона “Харесвам” по-долу. Ако не аз, ако не идеята в статията, то поне любимата стратегия го заслужава…
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023
Привет,
Статията е чудесна и това, че излизаме от реалността не мисля, че е проблем. Аз самият след продължителна почивка, преди да започна да търгувам ми трябват няколко дни само да гледам графиката за да влезна в „изкривената реалност“, така и така другата не ми допада 🙂
Викторе,
С малко думи си успял да кажеш всичко, за което на мен ми е била необходима цяла статия!
Благодарности!