За кого е форекс

Днес искам да се откъсна от психологическите аспекти на форекс и да споделя мислите си в един по-общ житейски план, разбира се, отново в контекста на участието ни на валутния пазар. Не че психологията няма място в този комплексен процес, напротив – не бих я поставил по-ниско от техническите умения за разчитане на графиката и управлението на сделките. Но истината е, че поредицата от публикации, с които в последно време се рових в нашия беден форекс мозък (така, както орнитолог наблюдава пчелно колибри) ме поизмори малко и почувствах нужда да сляза от тези “научни” висини. А кой знае, може и пролетта да е виновна…
За да отговоря на въпроса от заглавието за кого е форекс, ще прибягна до обосновка на контра тезата (да не се бърка с контра тренд търговията): за кого не е форекс. Ще го направя, като се опитам да развенчая един популярен мит, според който участниците на валутния пазар са едва ли не ексцентрици, готови да рискуват парите си (и парите на доверилите им се инвеститори) по най-хазартния начин.
Тук ще припомня дефиницията на Клод Леви Строс: “Митовете са нещо, което никога не е било, но винаги ще бъде”. Само по себе си това определение дава представа как се зараждат и разпространяват подобен тип басни, но не уточнява, че за целта е необходимо и достатъчно едно важно обстоятелство: наличието на организирано невежество в широките народни маси. Всъщност това, което винаги съм подозирал и в което все повече се убеждавам, е, че ако не са наясно с някакъв процес, факт или обстоятелство, мнозинството от хората са склонни да го отричат и дори заклеймяват. Имам чувството понякога, че е форма на някакъв вид поза.
В конкретния случай с форекс, нещата стоят по същия начин. Нещо повече, тъй като дори самият термин предизвиква достатъчно недоумение у непредубедения слушател, форекс трейдърите предпочитат да отговарят на въпроса с какво се занимават, казвайки “С валутна търговия”. И то в случаите, когато преценят, че има смисъл да отговарят. Защо? Точно по гореизброените причини. И ако този отговор осветлява вида на “заниманието”, той в никаква степен не дава представа за сложността му и за степента на интелектуален потенциал, необходим за осъществяването му. Всеки, докоснал се до темата, е наясно, че това не е просто процес на “купувай евтино и продавай скъпо”, а нещо много по-сложно. Но днес аз не говоря за тези, които са наясно с процеса, а за тези, които не са (все още).
Ще откроя две основни категории сред тези, които не са за форекс. В първата попадат индивидите, които високомерно отричат всичко, което им е непознато. Те са достигнали това далечно ниво на познание, което им осигурява самочувствието и надменното поведение спрямо околните. За тях форекс е измама, някаква мушенгия и световен заговор, с който богатите искат да оберат парите на желаещите да подобрят стандарта си на живот. Не рядко те самите са се пробвали и са се провалили. Излишно е да казвам, че няма по-ревностни отрицатели точно от тях. Но те нямат нужда от съжаление, те са си самодостатъчни. И да, те не са за форекс.
Всъщност статията ми е насочена към другата категория – тази, която така или иначе преобладава. Това са хората, които все още не са загубили стремежа си за самоусъвършенстване, отворени са за нови идеи и предизвикателства, но по една или друга причина са обладани от емоционален и енергиен дефицит. Примирението е изписано на лицата им. Заменили са живота със съществуване и амбициите с осигуреност. Често ще ги чуете в разговор да се оплакват от битието си, но рядко ще ви споделят амбиции или надежди. А нали Аристотел още беше казал, че надеждата е будна мечта…
Думата ми е, че докато са в това състояние, тези мили хора също не са за форекс. Но идеята ми е, че те могат да се променят. Съзнателно ще избегна значението на психологическия фактор в случая. Какво отличава можещите от неуверените? Вергилий казва: “Те могат, защото мислят, че могат”. Е да, в някои случаи е свързано с риск. Но нали ако не рискуваш, рискуваш повече… Както казват древните, има много начини да вървиш напред и само един начин да стоиш на едно място.
Форекс има много нива на компетентност. Така, както в творчеството на Селинджър могат да се дефинират девет нива на познание, и тук според подготовката, маталитета и амбициите на отделния трейдър резултатите могат да се измерват по различна скала. Начинаещите търгуват с демо сметки, т.е. с виртуални пари. Ако това се приеме за първо ниво, за следващо можем да смятаме стъпалото, при което човек е в състояние да спечели няколко долара за месец. От там нагоре всеки сам определя равнището си. Но не нивото е най-важно, не дори парите. Какво точно? Отговорът ще намерите във всички останали статии от блога.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели !
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия във форекс, запишете се в новоучредения курс за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023