Затвърдете увереността си във форекс

Много думи са изписани за управлението на риска и важността на стоп-лоса във форекс. В идеалния случай стоп-лосът е моментът, в който пазарът казва, че първоначалната идея е грешна. Правилото е, стоповете да се установяват по-близо до входа, отколкото таргетите, с което да се постига по-благоприятно съотношение риск/възвращаемост за всяка позиция. Изходът от сделката при фиксиран стоп е автоматичен и не е плод на някакви умозаключения в хода й. Загубата е предварително възприета част от играта. Добрият трейдър се учи от загубите и ги използва да ревизира начина, по който възприема пазара. Казано с други думи, губещата сделка подготвя следващата печеливша сделка.
За много форекс трейдъри е по-трудно да изпълнят на практика нещо, което условно бихме могли да наречем стоп-профит. Трейдърите, които едва ли не религиозно спазват правилата за стоп-лоса, нерядко изпитват трудности да оставят позицията до самия й край в положителна посока. Обикновено те я изключват предварително, намалявайки по този начин частта “възвращаемост” от цитираното съотношение. Тези форекс трейдъри трудно успяват да постигнат успех в дългосрочен план, защото техните печеливши сделки приключват с печалби, не по-големи от рамера на стопа им, а често и с по-малки.
Няколко са причините, които предизвикват трейдърите да орязват печалбите си. Една от тях е, че не успяват да дефинират таргета си така ясно, както стопа. В общия случай таргетите могат да бъдат позиционирани съобразно много фактори, като например общата пазарна волатилност, наличието на категорични нива на подкрепа и съпротива, времевата рамка и т.н…Полезно е да се вземат под внимание и някои исторически данни – предишен swing point, pivot point, предишна цена на затваряне на пазара и др.
Много по-лесно е да се придържаме към позицията си, когато имаме на ум твърдо ниво за таргет, така както е по- лесно да работим, когато сме наясно какъв точно трябва да е резултатът от конкретната работа.
Много лесно е паднем в капана на “бар по бар” движението, ако нямаме предварително фиксиран таргет, и да действаме под влияние на страха и алчността – нямащи нищо общо с първоначалната идея.
Друг виновник в този стоп-профит сценарий е загубата на увереност в първоначалната идея. Едно от най-важните предимства при тестването на даден сигнал е, че можем да оценим в исторически план шансовете му за печеливш изход. И ако сме се убедили в неговата резултатност, увереността ни във форекс се увеличава. Тази увереност може да ни въоръжи с необходимото търпение в края на печелившата позиция.
Не е много лесно да се понесат нормалните възвратно-постъпателни движения, които форекс маркетът осъществява по пътя към целта. Но вместо да видим в тях потенциална възможност за добавяне на обем на точното място, често ние попадаме в капана на страха да не загубим постигнатата до момента печалба.
И не на последно място, страхът от загуба също може да играе роля за преждевременното изключване на поръчката. Да кажем, че сте изправени пред избора да спечелите 100-процентово 1 000$ или със 75% сигурност 1 500$. Очевидно, 75-процентният подход ще ви донесе повече пари във времето. Въпреки това, в определен момент някой би си казал, че е глупаво да изтървеш сигурните 1 000 долара. В такива ситуации решенията са повече плод на желанието за спокойствие, отколкото на обективна преценка за по-добро постижение. Трейдърите в много случаи разполагат стоп-профита си на нива, които им осигуряват спокойствие и не търсят максималната печалба.
Гледайки на сделката през призмата на таргета предполага изключително ниво на самоконтрол и способност да се понася несигурността. Когато сделката се движи в нашата посока, ние наблюдаваме как печалбата се увеличава и става по-голяма от дефинирания риск. Способността да понасяме несигурността, докато печалбата се натрупва, изисква доверие в първоначалния план за сделката. Куриозното е, че се изискват по-здрави нерви, докато поръчката се движи в нашата посока, отколкото, когато се движи в тесните рамки на консолидация – просто, защото повече пари са на масата.
Когато сделката се движи в нашата посока, са необходими по-здрави нерви, отколкото, когато се движи към стопа.
Какво се случва, когато пазарът тръгне неочаквано в обратна посока? Опасността за форекс трейдъра се крие в начина, по който той реагира в тези ситуации. Много често поведението му става твърде неустойчиво, когато досегашната печалба започва да се топи. Обхващат го угризения за загубената възможност или изпада в разочарование. Вместо да гледа на случващото се като на “нищо не е загубено”, той възприема ситуацията като повод за самообвинение. Изразът “Никога не е грешка да прибереш печалбата” илюстрира точно този форекс манталитет.
Форекс трейдърите често мислят, че управляват поръчката си успешно, излизайки преждевременно от нея, докато всъщност те управляват собствените си мисли и чувства по отношение на нея.
Голяма роля за увереността играе доверието. Вие сте уверен във вашата интимна връзка, защото се доверявате на партньора си. Уверен сте в шофирането си, защото се доверявате на способността си да управлявате колата в различни ситуации на пътя. Ако не се доверявате на пазарните си идеи, на практика подкопавате увереността си в тях и ограничавате способността си да развивате това доверие в бъдеще. Точно както недоверието в партньора не е в състояние да осигури стабилност на връзката, така и загубата на доверие в стратегията не може да донесе увереност в търговията на форекс маркета.
За да печелим на форекс, трябва да притежаваме както увереност в действията си, така и доверие в стратегията, която прилагаме. Това може да се постигне по два начина:
- Формиране на увереност на мисловно ниво. Преди да стартираме дадена сделка е необходимо мислено да си определим поведението в случай, че тя от определен момент нататък тръгне срещу нас и започне да намалява натрупаната до момента печалба. В частност, би било добре да си дадем сметка, че няма нищо лошо да загубим някакъв процент от печалбата, ако това дава възможност за продължаване на тренда. Това ще ни даде възможност да се отърсим от навика да изпадаме в самообвинение и разочарование. Ако предварително сме подготвени за евентуални неприятности, ще ги посрещнем по-спокойно.
- Промените – с малки стъпки. Изпитан принцип е, големите промени да се стартират на малки порции. Ако изпълняваме дори малка част от “правилните неща”, ние осъществяваме обратна връзка, затвърждавайки по този начин увереността си за по-голяма промяна. В случая с форекс това е лесно: дори да отнемем голяма част от обема на сделката преди достигането на планирания таргет, хубаво е да оставим малка част да го достигне. Това предпазва печалбата и успокоява страха от риска, докато в същото време дава възможност да се убедим на практика в реализацията на предварителния си план. С времето ще започнем да оставяме по-голяма част от обема, затвърждавайки увереността си в този подход.
Увереността не е просто функция на начина ни на мислене, а и на начина ни на действие. Ако търгуваме, доверявайки се на анализа си, имаме възможност да проследим реализацията на идеите си в практиката, а това поражда увереност. За съжаление, стоп-профит сценарият е стоп-сигурност сценарий в действителност. Ако търгуваме с увереност – дори в малка степен – ние се приучаваме да се доверяваме на себе си и затвърждаваме увереността си в успеха.
Обратната страна на импусното поведение е перфекционализмът. Много трейдъри пристъпват към форекс с гениални идеи, без въобще да успяват да ги реализират, просто защото пазарът не им позволява. Пазарът недолюбва големите умници. Не позволявайте на перфекционализма да се превърне във враг на добрия трейдинг. Дайте възможност обемът на поръчката да стане изразител на вашата увереност. Когато действате уверено, винаги печелите и в психологически план.
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако тази статия ви е харесала, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели!
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в онлайн курса за обучение Форекс Фаворит.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023