Значението на началния капитал във форекс

Форекс трейдърът е бизнесмен, не по-малко от всеки друг, който продава стоки или услуги. Като такъв той трябва да покрива режийните си разноски и да печели, за да поддържа бизнеса си. Както във всеки друг бизнес ние отделяме от времето си, полагаме усилия и рискуваме капитал, за да постигнем печалба от вложението си. Но дали получаваме достатъчно за усилията си? Дали рискуваме точната сума в точното време?… Нашите усилия като форекс трейдъри и бизнесмени трябва да бъдат фокусирани върху вършене на правилните неща и върху изпълняване на нещата правилно.
Ако приключваме всяка наша сделка на нулата (без печалба или загуба), на практика ние се оказваме в позицията на губещи форекс бизнесмени. Това е така, заради необходимо присъщите разходи на трейдинга: поддръжка на компютър, софтуер, обучение, литература, време и какво ли не още. Който и бизнес да вземете за пример, положението не е по-различно – за да се задържите, трябва да покривате разходите и да печелите.
Много бизнеси фалират поради липса на подходящ начален капитал и слаб контрол на разходите. Собствениците им не могат да предвидят колко време ще отнеме да изградят голяма и лоялна клиентска база. В резултат – стопяват наличните си пари преди стратирането на реалния бизнес. За да предпазят капитала си, те орязват такива необходимо присъщи разходи, като маркетинг и реклама например. Това предизвиква смъртоносна спирала от намаляване на купувачите, понижаване на приходите и още по-голямо затягане на коланите.
Адекватният начален капитал позволява на предприемача да допуска обичайните за новака грешки и да се справя с пропуските в бизнес плана си, преди да бъде изхвърлен от пазара. Бизнес планът е като план за военна операция по време на война: той е задължителен за изпълнение, но в същото време подлежи на корекции. А без достъчни ресурси бизнесът не е в състояние да понесе тези промени.
Голяма част от стреса, който начинаещите форекс трейдъри изпитват, е резултат на неадекватния първоначален капитал: те се опитват да постигнат твърде много с твърде малко.
Когато новаците на форекс пазара започват своята бизнес кариера на валутния пазар със скромен капитал, те не могат да оцелеят при естествените промени във времена на волатилност. Също като пропадащите бизнесмени те започават да орязват някои от задължителните разходи, като за обучение например. В края на краищата малко повече присъствие на пазара ги убеждава, че декапитализирани, те не са в състояние да търгуват адекватно.
Е добре, какъв е тогава подходящият за начало капитал на начинаещия форекс трейдър? Разбира се, отговорът на този въпрос е твърде субективен, защото зависи от индивидуалните възможности, цели, амбиции и дългосрочни намерения на всеки един. Отделно от това, той е функция и на страната, в която живеем, с нейния стандарт – който пък от своя страна определя разходите за издръжка на индивида. Но ако приемем, че в много отношения стандартът на живот у нас е все още пет до десет пъти по-нисък от този в развитите страни, и там нещо като норма е началният капитал за форекс да бъде от порядъка на 2500 долара минимум, това би означавало, че за нашите условия един старт със сума от порядъка на 250 долара ще отговори на този минимум.
Достатъчна ли е тази сума? Зависи за какво… Да се търгува с нея на форекс маркета с цел печалбата на суми, които да дават отражение на месечния ни бюджет – в никакъв случай – дори и за нашите условия. Достатъчна е да започнем да се обучаваме да търгуваме с реални суми, след като сме приключили с търговията на демо сметка. Още повече, че в доста случаи първоначалната форекс инвестиция подлежи на загуба. Двеста и петдесет долара ще ни дадат възможност да участваме на пазара с микролотове, което означава да рискуваме за сделка от порядъка на десетина долара. Едва след като се убедим, че сме усвоили избраната стратегия и покажем постоянство в положителните резултати, можем да си позволим да мислим за по-големи печалби. За което обаче ще трябва да завишим акаунта си минимум с един порядък.
Ето едно работещо бизнес правило: постигнете увеличаване на съотношението R (Риск/Възвращаемост) чрез правилна и последователна търговия с малко R.
Разбира се, когато целта ни е да се издържаме от форекс, необходимият за целта капитал е доста по-голям. Ако си направите труда да проверите добрите портфолио мениджъри колко процента печалба регистрират за компаниите, за които работят, ще установите, че на годишна база този процент се движи в рамките на 30% – без да предприемат излишни рискове. И ако този процент е постоянен в годините, инвеститорите не се колебаят да поверяват парите си на такъв трейдър. Истината е, че всеки конкретен форекс трейдър може да постига впечатляващи резултати в определена година, въпросът обаче е: колко е средният процентен размер на печалбата му в по-дългосрочен план?
Знам, че това на начинаещия форекс трейдър се вижда твърде малко. Обикновено в началото на кариерата си той си представя една месечна печалба от около 100%. Реалистично ли е това? Много скоро се убеждава, че не е… Ето защо всеки от нас трябва да се отърси навреме от нереалистичните си очаквания и да състави бизнес плана си адекватно.
Но ако топ трейдърите печелят по 30% на годишна база, какъв би трябвало да бъде нашият капитал, за да живеем от форекс? Няма да отговоря с конкретно число. Нека всеки сам прецени за себе си според нуждите и възможностите си. Очевидно отговорът няма да се понрави на мнозинството колеги.
И така, какво се случва на форекс маркета, при положение, че повечето трейдъри не са в състояние да си осигурят достатъчно голям начален капитал? Като правило те стартират с много по-малък акаунт, търгуват агресивно, гонейки големите печалби. Не рядко този подход проработва. За кратко… Обикновено резултатът е твърде печален. Нека не забравяме и друго едно правило:
След като загубим 50% от първоначалния си капитал, е необходимо да го допълним до първоначалната сума.
Декапитализираният трейдър, също като декапитализирания бизнесмен не е в състояние да поддържа нормален трейдинг процес – особено ако е склонен на по-големи рискове.
И какво? Означава ли това, че трябва да се откажем от любимото си занимание? Или пък означава ли, че въобще не трябва да се захващаме? Знам, че каквото и да напиша, отговорът ми няма да ви повлияе. И правилно. Единствената цел, която си поставям с тази статия е, да предизвикам размисли по темата и да охладя нереалистичните очаквания на форекс новаците. Колкото до това, дали е постижимо да се издържаме от форекс? Да, наистина е постижимо, но е плод на упоритост, постоянство, търпение и реализъм. А междувременно препрочетете уводния пасаж на блога ми. Не случайно сайтът се нарича Форекс Хоби.
В качаството си на трейдъри-предприемачи ние трябва да търгуваме на валутния пазар като бинесмени. Освен всичко друго това означава и да стартираме с жизнеспособен бизнес план. Измежду останалите си точки той трябва да отговори и следните въпроси:
1. Как ще изучим форекс трейдинга и как ще придобием съответните трейдинг компетенции ?
2. Как ще капитализираме бизнеса си, така че да осигурим прилични доходи чрез реалистичен и солиден риск мениджмънт?
Една стара бизнес поговорка гласи, че неуспехът в планирането е равносилен на планиране на неуспех!
* Статията е интерпретация на идеи от американския психолог Брет Стийнбъргър, приложени към форекс пазара.
Ако намирате, че тази статия носи някаква полезна информация, моля да го потвърдите с натискане на бутона “Харесва ми!” и да я споделите с приятели ! Харесайте и страницата ни във фейсбук!
Ако искате да усъвършенствате уменията си за търговия на форекс маркета посредством Прайс екшън стратегията, запишете се в онлайн курса за обучение Форекс Фаворит.
Пълна информация за всички аспекти на търговията във Форекс посредством Прайс екшън стратегията можете да откриете в книгата ми “Как да печелим на валутните пазари в свободното си време”. Тук можете да се запознаете със съдържанието й.
Всички мнения и коментари са добре дошли!
- Седмична форекс прогноза 5 – 9 юни - 03.06.2023
- Седмична форекс прогноза 22 – 26 май - 20.05.2023
- Седмична форекс прогноза 1 – 5 май - 29.04.2023